قابلیت استفاده پلیس از عنبیه برای تشخیص هویت وجود دارد

تهران- ایرنا- معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی گفت: قابلیت استفاده از عنبیه ی چشم برای تشخیص هویت در پلیس وجود دارد اما هنوز به مرحله اطلاع‌رسانی نرسیده است.

محمدعلی نوری نژاد روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار انتظامی ایرنا درباره دستاوردهای فنی پلیس در راستای هوشمند سازی و سهولت در انجام ماموریت ها، گفت: ماموریت اصلی نیروی انتظامی در کنار برقراری امنیت، کشف جرم است. در کشف جرم طرف مقابل ما مجرم است، مجرم نیز تلاش می کند از پلیس از نظر تجربه، شگرد و تجهیزات یک قدم جلوتر باشد.

وی ادامه داد: کارگاهان باید در کشف جرم مجهز به تجهیزات باشند، بر این اساس امروز سامانه هایی در پلیس موجود است که بسیار موثر بوده و در کشف جرم به کارآگاهان کمک می کند، به گونه ای که وقتی کارآگاهان وارد صحنه جرم می شوند دیگر تنها با تجربه نمی توانند به کشف جرم برسند بلکه با استفاده سامانه هایی که وجود دارد، می توانند از صحنه جرم تصویربرداری کرده و براساس اطلاعات به دست آمده از بانک، هویت وی را به دست آورند.

معاون هماهنگ کننده نیروی انتظامی گفت: براساس سامانه های موجود، آثار به جای مانده از یک پوکه در صحنه جرم را به گونه ای شناسایی می کنند که می توانند وقوع یک جرم را از طریق همین پوکه شلیک شده از یک استان در استان های دیگر نیز تشخیص دهند که به عنوان مثال از این نوع پوکه در دو اتفاق در دو استان دیگر نیز استفاده شده است.

نوری نژاد افزود: از طریق سامانه های موجود شناسایی نوع رنگ ها و آثار بدنی و بیولوژیکی که به جای مانده نیز قابل تشخیص است. همچنین از طریق آزمایشگاه های «دی ان ای» به بسیاری از کشفیات در جرم دست می یابند، همه این امکانات انتظار از کارآگاهان و امکان دسترسی به کشف جرم را افزایش می دهد.

وی افزود: قابلیت استفاده از سامانه عنبیه نیز در پلیس وجود دارد اما هنوز در این زمینه اطلاع رسانی نشده است.

سامانه عنبیه به منظور تشخیص هویت افراد، در آینده ای نزدیک در پلیس آگاهی استفاده خواهد شد که در نوع خود منحصر به فرد است که با استفاده از آن و با توجه به عنبیه چشم افراد مورد نظر می توان به هویت آنها دست یافت.

عنبیه چشم همانند اثر انگشت، منحصر به فرد است و قابلیت تفکیک دارد، با بکارگیری سامانه عنبیه، افراد دیگر نمی توانند هویت واقعی خود را با دادن اسم و مشخصات دروغین از پلیس پنهان کنند درحالیکه در اثر انگشت، امکان اینکه با انجام شیوه های نادرستی چون سائیدگی آثار انگشت خود، هویت خود را پنهان نگه دارند، وجود دارد.  

برخی مجرمان و خلافکاران برای فرار از دست قانون و بیگ ناه نشان دادن خود، به صورت عمد هویت دروغین می‌دهند یا کاری می‌کنند که اثر انگشتشان تغییر کند تا هویت اصلی و واقعی شان مشخص نشود اما با استفاده از سامانه عنبیه، چنین افرادی قابل شناسایی هستند و راه فراری برایشان متصور نیست.

به بخش رنگی چشم هر فرد عنبیه می گویند که ترکیبی از ماهیچه های دایره ای شکل است که قبل از تولد در انسان شکل می‌گیرد و تا زمان مرگ هم بدون تغییر می ماند و این ماهیچه ها دارای یک سری ویژگی های منحصر به فردی مانند خطوط، لکه ها، شیارها و حفره ها بوده و قابل شناسایی هستند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha