۲۱ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۲:۱۱
کد خبرنگار: 1245
کد خبر: 84502925
T T
۵ نفر

برچسب‌ها

«سامی جاسم» کیست و چگونه دستگیر شد؟

تهران – ایرنا – دو سال پس از به هلاکت رسیدن «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروه تروریستی داعش، «سامی جاسم الجبوری»، جانشین و معاون وی اوایل هفته جاری در عملیات پیچیده نیروهای اطلاعاتی و امنیتی عراق دستگیر شد.

به گزارش ایرنا، خبر دستگیری این تروریست شناخته شده را که تا پیش از کشته شدن البغدادی در آبان ۹۸ معاون وی بود، «مصطفی الکاظمی»، نخست وزیر عراق اعلام کرد که این نشان دهنده اهمیت به دام انداختن رهبران داعش و پیگیری های دقیق اطلاعاتی مقام های سیاسی و نظامی عراق برای از میان بردن تفکر گروه های تکفیری در این کشور است.   

الکاظمی روز دوشنبه برای نخستین بار در توییتی دستگیری جانشین رهبر به هلاکت رسیده داعش و مسئول امور مالی و اقتصادی این گروه تروریست را رسانه ای کرد و نوشت که جاسم الجبوری، معاون سرکرده گروه تروریستی داعش در خارج از مرزهای این کشور دستگیر شد.

دستگیری این مقام بلندپایه داعش از سوی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی در بیرون از مرزهای عراق بیانگر اشراف اطلاعاتی بر فعالیت تروریست ها و اراده قوی برای نابودی عناصر داعش نزد مسئولان بلند پایه بغداد است.

نخست وزیر عراق در ادامه توییت خود آورده که «در زمانی که چشمان قهرمانان ما در نیروهای امنیتی برای حفظ امنیت انتخابات باز بود، شاخه اصلی آن‌ها در نیروهای اطلاعاتی، یکی از سخت‌ترین و پیچیده ترین عملیات اطلاعاتی را در خارج از مرزها انجام دادند.»

الکاظمی اظهار کرد که دستگاه اطلاعاتی عراق، سرپرست امور مالی گروه داعش را بازداشت کرده است. به گفته نخست وزیر عراق، سامی جاسم الجبوری، معاون ابوبکر البغدادی، رهبر پیشین داعش نیز بوده است. وی یک روز پیش (یکشنبه) از این توییت اعلام کرده بود که به زودی خبر یک دستاورد بزرگ امنیتی را اعلام خواهد کرد.

همزمان با توییت الکاظمی و انتشار خبر دستگیری معاون سرکرده داعش، گروه رسانه های امنیتی عراق نیز تصاویر و فیلم های دستگیری و انتقال جاسم الجبوری، مسئول کنونی امور مالی و اقتصادی داعش را منتشر کرد.

سامی الجبوری کیست؟

«سامی جاسم محمد جعاطه العجوز الجبوری»، تا زمان زنده بودن ابوبکر البغدادی سرکرده داعش که «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور پیشین آمریکا، پنجم آبان ۹۸ خبر کشته شدن او را سخنرانی کاخ سفید اعلام کرد، معاون سرکرده داعش بود.

ترامپ در این سخنرانی گفته بود که ابوبکر البغدادی، رهبر گروه داعش «درون یک تونل، در حال گریه و زاری و مثل یک سگ و یک فرد بُزدل» کشته شد.

وی افزود که نیروهای ویژه آمریکا در شمال غرب سوریه در عملیاتی ویژه سرکرده داعش را به هلاکت رساندند.

حالا پس از حدود دو سال از هلاکت سرکرده داعش، معاون وی که از او به عنوان مسئول امور مالی و اقتصادی این گروه نام برده می شود، دستگیر شده است.

سامی جاسم محمد جعاطه العجوز الجبوری، تروریست دستگیر شده با لقب و نام های  مستعار «ابو حمید»، «ابوآسیا» و «ابوعبدالقادر الزبیدی» نیز شناخته می‌شود

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق بدون اشاره به محل دستگیری اعلام کرد که ماموران دستگاه اطلاعات ملی این کشور، سامی جاسم الجبوری را در عملیات پیچیده برون ‌مرزی دستگیر کردند.

این فرد از مهمترین تروریست‌های تحت پیگرد بین‌المللی و چهره‌ای نزدیک به شورای مرکزی داعش و از نزدیک‌ترین افراد به «ابو ابراهیم الهاشمی » سرکرده کنونی داعش است.

دولت آمریکا پیش از این برای دادن هرگونه اطلاعات منجر به دستگیری سامی جاسم الجبوری که از او به عنوان یکی از خطرناک ترین سرکردگان داعش نام برده شده است، ۵ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

گروه رسانه های امنیتی عراق پس از دستگیری سامی الجبوری بیانیه ای منتشر کرد و نوشت که او مسئول پرونده‌های مالی و اقتصادی گروه تروریستی داعش بوده و در عملیات ویژه «برون مرزی» دستگاه اطلاعات ملی عراق دستگیر شد.

ابوآسیا، مسئولیت‌های امنیتی و مالی مهمی ازجمله جانشینی ابوبکر البغدادی را بر عهده داشت و مسئول تشکیلات موسوم به «دیوان بیت‌المال» و «معاون والی دجله» در داعش بود.

سامی الجبوری با وجود داشتن همسر و چهار فرزند، سه بانوی ایزدی را به کنیزی گرفته بود و از آنها سوء استفاده جنسی کرده است.

سامی الجبوری تروریست داعشی، سال ۲۰۰۴ با «ابومصعب الزرقاوی» بیعت کرد.

وی پس از پیوستن به القاعده در فوریه ۲۰۰۵ توسط نیروهای آمریکایی در عراق دستگیر و ۵ سال را در زندان «بوکا» گذراند و  در سال ۲۰۱۰ آزاد شد.

سامی الجبوری با حکم البغدادی به سوریه رفت و به عنوان امیر «دیوان الرکاز» برگزیده شد، او سپس به عنوان معاون دوم البغدادی و امیر بیت المال در گروه تروریستی داعش انتخاب شد.

وی از سال ۲۰۱۹ و در پی هلاکت البغدادی سرکرده داعش تا زمان دستگیری، در این تشکیلات تروریستی مدیرکل «ولایت شام» و مدیر «پرونده‌های اقتصادی و مالی داعش» بود.

سامی الجبوری، پیش از آنکه به داعش بپیوندد از اعضای ارشد و مهره‌های مهم القاعده در عراق و سوریه به شمار می رفت.

سامی جاسم الجبوری که حدود ۶۰ سال دارد، متولد شهر موصل عراق است.

او در فروش محموله‌های نفتی، مواد معدنی و آثار باستانی سرقت شده از موزه‌ها و محوطه‌های باستانی در عراق و سوریه نقش اصلی داشته است.

خرانه‌داری آمریکا او را در سال ۲۰۱۵ در سیاهه تروریستی خود قرار داد. در تابستان ۲۰۱۶ پس از انجام عملیات مشترک نیروهای ویژه آمریکا و کردستان عراق در گذرگاه مرزی القائم گفته شد که سامی جاسم کشته شده است. بعدتر مشخص شد که او در این مکان حضور نداشته و اهداف عملیات به اشتباه تعیین شده بود.

او پس از آزادی دوباره از زندان آمریکایی ها، به سازمان القاعده در عراق ملحق شد. 

سامی جاسم الجبوری در فهرست «پاداش برای عدالت» آمریکا هم قرار داشت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha