چین  خواستار برخورد قاطع با فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان شد

تهران- ایرنا- «وانگ یی» وزیر خارجه چین بار دیگر بر برخورد قاطع و عدم تحمل حضور و فعالیت گروه‌های تروریستی در افغانستان تاکید کرد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از شینهوا، وانگ شامگاه سه شنبه در نشست ویدیویی رهبران گروه ۲۰ درباره مساله افغانستان همچنین بر تلاش برای بهبود معیشت مردم افغانستان و مقابله با بحران انسانی در این کشور تاکید کرد.

وی افزود: با در نظر گرفتن شرایط کنونی و درازمدت افغانستان، انتخاب یک مسیر توسعه باز و فراگیر برای این کشور ضرورت دارد.

وانگ همچنین خواستار تلاش برای متمرکز کردن شناخت مشترک و کمک به تشکیل سازوکارهای مختلف مرتبط با افغانستان شد.

او که به عنوان نماینده ویژه "شی جین پینگ" رئیس جمهوری خلق چین صحبت می کرد، افزود: تجربیات و درس‌های افغانستان در ۲۰ سال گذشته بار دیگر نشان داد که احترام به انتخاب مستقل مسیر توسعه کشورها و درس گرفتن متقابل تمدن‌های مختلف از تجربیات دیگران، راه صحیح برای رفتار با یکدیگر است.

به گفته وی، تحمیل ایدئولوژی خود به دیگران، مداخله خودسرانه در امور داخلی کشورهای دیگر و حتی توسل به مداخله نظامی، تنها آشفتگی و فقر مستمر را به همراه خواهد داشت و فجایع انسانی جدی به بار می‌آورد.

وزیر خارجه چین اظهار داشت: گروه ۲۰ باید با استفاده از ظرفیت‌ها و توانایی‌های خود و بر اساس احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان و حمایت از اجرای اصول اساسی "تحت رهبری افغانستان و متعلق به مردم افغانستان" برای صلح، ثبات، شکوفایی و توسعه افغانستان و منطقه نقش خود را ایفا نماید.

در این نشست، رهبران کشورهای عضو گروه ۲۰ قول دادند یک میلیارد دلار به بازسازی افغانستان کمک کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha