مشکلات بر زمین مانده روستاها با احیای جهاد سازندگی رفع می‌شود

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: تعارض دستگاههای متولی رسیدگی به مشکلات روستاها و مناطق محروم باعث شده خیلی از تکالیف بر زمین بماند و اگر وظایف جهاد سازندگی احیا شود با انجام تکالیف معوقه می‌تواند تحول مهمی در توسعه روستایی ایجاد کند.

احد آزادیخواه روز شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایرنا درباره دستور رییس جمهوری برای احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی جهت آبادانی روستاها و مناطق محروم کشور، گفت: خدمات جهاد سازندگی سابقه خوبی در ذهن مردم دارد و در شرایط فعلی که کشور درگیر تحریم‌های ظالمانه آمریکا است احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی با تکیه بر روحیه جهادی و انقلابی ضرورت و نیاز جدی کشور است.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس اضافه کرد: وزارت جهاد کشاورزی به‌رغم تلاشهای خوب برای انجام وظایفش،  تا حدودی توانسته است خلاء جهاد سازندگی به ویژه خدمات این نهاد انقلابی در سال‌های نخست پیروزی انقلاب  اسلامی را پر کند.

آزادیخواه، روستاهای کشور را فاقد متولی خاص برای توسعه و آبادانی ارزیابی کرد و گفت: برای مدیریت روستاها و خدمات‌رسانی و عمران مناطق محروم باید از ظرفیت‌های جهاد سازندگی استفاده کنیم تا بتوانیم شاهد پیشرفت این مناطق در زمینه‌های مختلف باشیم.

وی، احیای وظایف جهاد سازندگی را تحول بزرگ کشور قلمداد کرد و گفت: ظرفیت خوبی از نظر بودجه‌ای برای جهاد سازندگی در کشور فراهم شده است و مسلما تشکیل یک سازمان مستقل تحت عنوان جهاد سازندگی می‌تواند بارقه‌هایی از امید را در دل جامعه روستایی ایجاد کند.

آزادیخواه افزود: مشکلات ناشی از کم‌توجهی به زیرساخت‌های تولیدی، خدماتی و معیشتی مناطق روستایی باعث شده که جمعیت روستاها کاهش یابد که با احیای جهاد سازندگی و تقویت زیرساخت‌ها می توان شاهد افزایش جمعیت روستایی کشور باشیم.

نماینده مردم ملایر (استان همدان) در مجلس یازدهم گفت: دستگاه‌های مختلفی متولی رسیدگی به مشکلات روستاها و مناطق محروم هستند و این تعارض باعث شده خیلی از تکالیف بر زمین بماند. اگر وظایف جهاد سازندگی احیا شود با انجام تکالیف معوقه می‌تواند تحول مهمی در توسعه روستایی کشور ایجاد کند.

وی، اشتغال‌زایی در روستاهای کشور را گام مهم توسعه عنوان کرد و افزود: ایجاد اشتغال در مناطق روستایی را علاوه بر جهاد سازندگی باید به کمیته امداد، سازمان بهزیستی و جهاد کشاورزی محول کنیم برای توسعه مشاغل روستایی و خانگی باید با تسهیل گری در مجوزهای کسب و کار و  پرداخت تسهیلات شرایط را به گونه ای مهیا کنیم که کشاورزان و کار آفرینان رای اشتغال زایی انگیزه داشته باشند.

آزادیخواه افزود: اشتغال مولد روستایی با آموزش و تسهیل‌گری نقش مهمی در رفع معضل بیکاری و تقویت توسعه کشور ایفا می‌کند.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس یازدهم یادآور شد: کمیته ویژه جهاد سازندگی در این کمیسیون ایجاد شده و با هماهنگی وزارت جهاد کشاورزی در پی احیای وظایف جهاد سازندگی است.

به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رییسی نهم مهر در دیدار نخبگان، علما، خانواده شهدا و ایثارگران و جمعی از اقشار مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد گفته بود که دولت سیزدهم در راستای ایجاد سازوکاری مناسب برای تحول در روستاها، به زودی جهاد سازندگی را با محوریت سامان دادن به انگیزه‌ها و عزم و اراده جهادی جوانان مخلص و کارآمد کشور احیا خواهد کرد.

متعاقب این سخنان، رییس جمهوری سیزدهم مهر به معاون اول خود ماموریت داد در قالب کارگروهی با حضور پیشکسوتان جهاد سازندگی و محرومیت‌زدایی در کشور و بسیج سازندگی سازوکار و ساختارهای احیای ماموریت‌های جهاد سازندگی با محوریت مردم در مدت ۲۰ روز بررسی و تدوین کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha