۲۵ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۱:۱۵
کد خبرنگار: 5218
کد خبر: 84502776
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

زنده باد زندگی؛ قطع چرخه مرگ با واکسیناسیون

تهران -ایرنا - بروز ویروس منحوس کوید_۱۹ شوک بزرگی بر پیکره دهکده جهانی بود تا سایه شوم مرگ را بر زمین میخکوب کند ؛ هر چند که این بار هم علم و دانش با الطاف الهی به مدد آدمیان شتافت و باز سرود زنده باد زندگی در سرتاسر گیتی طنین انداز شد.

"آن فردی که مرا به تو حلال کرده، تنباکو را حرام دانسته است" ؛ این پاسخ انیس الدوله همسر ناصرالدین شاه بود که در پاسخ به غضب قبله عالم و سلطان صاحبقران قاجار در مورد جمع آوری و شکستن قلیان های دربار داد.

به گزارش روز شنبه گروه پژوهش ایرنا، این نقل تاریخی را بسیاری از ایرانیان شنیده اند که آباء و اجدادشان به سبب فتوای آیت الله میرزا رضای شیرازی ، استعمال تنباکو را حرام دانسته و سعی در قطع ید استعمارگران داشتند.

تاریخ تمدن بشریت سرشار از چنین بازخوردهایی است که افراد جوامع در پی "پیام" بزرگان ایل ، قوم ، طایفه و سرزمین شان داشتند و مورخان نیز بر این باورند که شکل گیری توده های انسانی و به تبع آن جوامع بزرگتر ، به واسطه حضور یک فرد معتمد و مقتدر در راس بوده که تصمیمات و سیاستگذاری آنان در نهایت سبب عروج و یا زوال و اضمحلال مردمان کشورها می شد.

"پیروی" در تمامی ادیان و مذاهب از اصول نخستین و فناناپذیری است که بر تمامی انسان ها لازم الامر بوده و حتی آنان که مرام و مسلک خداناباوری را جذاب پنداشته اند ، منکر چنین الزامی برای ساحت نظم بخشی زندگی نبوده اند.

این اصل کهن ، از آغاز داستان آفرینش ، تاکنون تداوم داشته و البته طی چند قرن گذشته پسوند "آگاهانه" نیز بدان افزوده شده و همین امر نیز در نهایت منجر به شکل گیری جهان کنونی شده است.

تاریخ این مرز و بوم نیز نمونه های فراوانی از اصل "پیروی آگاهانه" دارد و شاید یکی از دلایلی را  که آیت‌ الله دکتر سید ابراهیم رییسی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا ، از بزرگان صاحب نفوذ و صاحب تریبون در جوامع محلی و استان‌های مختلف کشور خواست تا مردم را به واکسیناسیون تشویق و ترغیب کنند ؛ بتوان از این منظر واکاوی کرد. {۱}

دست در دست هم برای ساختن ایرانی آباد 

حجت الاسلام اکبر احمدپور نایب رییس فراکسیون مهدویت مجلس شورای اسلامی در همین زمینه به خبرنگار گروه پژوهش ایرنا اظهار داشت: مبحث واکسن کرونا ، موضوعی بسیار مهم و حساسی در مقطع کنونی کشور به شمار می رود.

وی با اشاره بر اینکه ویروس کرونا سبب بیماری مهلکی می شود که مشکلات عدیده ای را برای جهانیان و از جمله کشور ما به وجود آورده است، گفت: در این دوران جوامع انسانی تلفات گسترده ای را شاهد بودند و در سایر ابعاد نیز همچون کسب و کارهای مشاغل با دردسرهای گسترده ای مواجه شدند.

نماینده مردم خواف و رشتخوار در مجلس شورای اسلامی افزود: اینگونه مسائل و مشکلات ایجاب می کند که شهروندان ، هر کاری که از دستشان بر می آید؛ برای مهار بیماری کرونا به کار بسته و انجام دهند.

احمدپور ادامه داد: بر همین اساس یکی از مهم ترین راه حل های مهار کردن این بیماری مهلک ، همین امر واکسن است که خوشبختانه جمهوری اسلامی در جهات مختلف هم از نظر تولید واکسن های مطلوب و ارزشمند و هم در ارتباط با خرید آن از کشورهای مختلف اقدامات گسترده و مثبتی انجام داده است.

این عضو مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی خاطرنشان کرد: این دو اقدام ارزشمند مسوولان نظام جمهوری اسلامی ایران سبب شده که فرهنگ واکسن زنی در این زمینه ، شتاب جدی و گسترده ای در کشور بگیرد.

وی تصریح کرد: یقینا راه حل مهار بیماری و نیز ایجاد شرایط مناسب برای آماده و فراهم شدن شرایط کار ، تلاش ، فعالیت ، روابط متداول و مرسوم ، البته با رعایت دستورالعمل های بهداشتی ؛ همین واکسن زدن است.

این عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بر همین اساس هر چه آمار واکسن زدگان در سنین مختلف بیشتر و فرهنگ واکسن زنی در کشور گسترش یابد ؛ به طور حتم شهروندان در برابر این بیماری مهلک واکسینه و آسیب ناپذیر می شوند.

وی با تاکید بر اینکه واکسینه کردن سبب مهیا شدن شرایط کشور برای انجام امورات عادی و معمولی می شود، تصریح کرد : بر همین اساس بایستی تمامی مسوولان ، شخصیت ها ، نخبگان و سایر عناصر مهم اجتماع که حرفی برای گفتن در جامعه دارند ؛  مردم را تشویق به واکسیناسیون کنند.

نایب رئیس فراکسیون مهدویت مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : باید این فرهنگ در جامعه گسترش یابد تا بتوانیم در حد بسیار وسیع و قابل قبولی این واکسن را در بین مردم تولید و توزیع کرده و آنان را در برابر این بیماری مهلک و فراگیر واکسینه کنیم.

موج سازی جریان های سیاسی استکباری  

حجت الاسلام والمسلمین احمد سالک عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز نیز در همین زمینه به خبرنگار گروه پژوهش ایرنا اظهار داشت: در ابتدا باید با این نکته توجه کرد که آیا ویروس منحوس کرونا ، دست پخت لابراتوارها و آزمایشگاه های استعماگران جهانی همچون آمریکا ، رژیم صهیونیستی و انگلیس بوده و یا یک بلای آسمانی است.

وی با تاکید بر روشنگری این امر افزود : اگر بلای آسمانی است که بایستی از خدا ، بابت گناهانی که پنهان و آشکار انجام می گیرد ؛ طلب مغفرت کرد.

این عضو مجمع نیروهای انقلاب اسلامی استان اصفهان ادامه داد: اگر هم دست پخت لابراتوارهای آزمایشگاهی استعمار جهانی باشد ؛ خیانت به جهان بشریت بشمار می رود که باید مواخذه و محاکمه جهانی شوند.

وی گفت: اگر چنین امری صحت داشته باشد ، آنان به عنوان افرادی که جنگ افروزی از طریق بیولوژیکی کرده اند ، قابل پیگیری قانونی از جانب تمام انسان ها هستند و باید علاوه بر مجازات شدید ، خسارات و غرامت افرادی را که در سایه این عمل شوم کشته شده اند،نیز پرداخت کنند.

نماینده سابق مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: البته این گمانه زنی ها باید مورد بررسی قرار گیرند و نظر خاصی در این زمینه ندارم ولی احتمال این دو مطلب را دارم.

سالک اظهار داشت: برای مقابله با این ویروس منحوس باید مسلط به مسائل علمی شد که خوشبختانه در داخل کشور مراکزی همچون انستیتیو پاستور ، گروه دارویی برکت و غیره پیشرفت های مناسب و مطالب داشته اند و چه بسا تولیدات آنان در آینده نزدیک بسیار بهتر از واکسن های خارجی نیز باشد. بر همین اساس مهم است که به ظرفیت های درون تشکیلاتی نظام تکیه کنیم و این بدان معناست که به ساخته های داخلی خودمان اعتماد کنیم.

این فعال سیاسی اصولگرا افزود: همچنین بایستی مردم برای جلوگیری از شیوع بیماری در این رابطه حضور فعالی داشته باشند ؛ این بدان معناست که می بایستی تلاش گسترده ای در این راستا صورت پذیرد و دستورالعمل های بهداشتی از قبیل ماسک زدن و فاصله گذاری اجتماعی و سایر مسائل را رعایت کرد و به امر واکسیناسیون نیز اهتمام ویژه ای داشته باشند.

گزارش: حمید بازگشا

۱) https://www.president.ir/fa/۱۳۱۸۶۲

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha