تشدید بحران اقتصادی در سودان؛ قیمت نان ۷ برابر شده است

تهران - ایرنا - اوضاع نابسامان اقتصادی در شرق سودان که به تشدید بحران در میان جناح‌های حاکمیتی در این کشور نیز منجر شده، در چند هفته اخیر شدت بیشتری به خود گرفته، به گونه‌ای که نزدیک به یک ماه است این منطقه فلج شده است.

به گزارش ایرنا، وخامت اوضاع اقتصادی در شرق سودان به نحوی است که دولت زنگ خطر را در مورد کمبودهای جدی این بحران به صدا در آورده است؛ به گفته ساکنان شرق سودان، قیمت نان در این منطقه به ۷ برابر رسیده و هر واحد آن ۳۵ پوند(سودان) به فروش می‌رسد.

رادیو بین‌المللی فرانسه گزارش می‌دهد که صدها نفر از قبیله «بجا - Beja» در اعتراض به اوضاع سیاسی و اقتصادی، راه‌های منتهی به بندر سودان را سد و همچنین بنادر و فرودگاه‌های واقع در حاشیه سواحل دریای سرخ را مسدود کردند.

 هفته گذشته، آمریکا، انگلیس و نروژ در یک بیانیه مشترک حمایت جدی خود را از تلاش‌های دولت سودان به منظور مهار اعتراض‌های مستمر در شرق کشور اعلام کردند.

پیشتر نیز یک هیات سودانی شامل «شمس الدین الکباشی» عضو شورای حاکمیتی و وزرای کشور، خارجه، انرژی و حمل و نقل با هدف دستیابی به راهکارهایی برای پاسخ به تشدید اعتراض‌ها به این منطقه رفتند.

این سفر پس از آن انجام شد که معترضان در شرق کشور خطوط لوله انتقال نفت خام به خارطوم را مسدود کردند.

سی‌ام شهریور، سودان شاهد یک کودتای نافرجام بود که به گفته منابع دولتی، ۴۰ تن از افسران ارتش متهم به دست داشتن در این کودتا، دستگیر شدند.

به گفته دولت حاکم یک گروه کودتاچی قصد داشت که کنترل اوضاع در این کشور را به دست بگیرد. کودتایی که ژنرال‌ها تلاش دارند دولت غیر نظامی را مقصر آن بدانند.

بحران در کشور سودان سیاسی اما پیامدهای اقتصادی آن فاجعه بار است.

تشدید بحران اقتصادی در سودان؛ قیمت نان ۷ برابر شده است

رادیو بین‌المللی فرانسه گزارش کرد در خارطوم پایتخت سودان به ندرت نانی در نانوایی‌ها باقی می‌ماند چرا که ذخایر گندم تمام شده است. «آدیا عبدالله - Adia Abdallah» چای فروش سودانی می‌گوید افزایش قیمت‌ها او را خفه کرده است. هر واحد نان ۳۵ پوند به فروش می‌رسد که سه روز پیش ۲۰ پوند بود.

او می‌گوید از خرج روزانه خانواده‌اش که ۲ هزار پوند است ۶۰۰ پوند را هزینه خرید نان می‌کند.

تشدید بحران اقتصادی در سودان؛ قیمت نان ۷ برابر شده است

«ایسام آکاشا - Issam Akasha» نماینده اتحادیه نانوایان سودان در خارطوم می‌گوید که ۸۰ درصد آرد مصرفی در این کشور وارداتی است و از طریق بندر سودان وارد می‌شود.

به گفته او، از ماه می تمامی ذخایر گندم تولید شده در شرق سودان تمام شده و تنها به واردات گندم وابسته است.

آکاشا می‌گوید شرق سودان دروازه ورود ما به جهان خارج است. شکر، بنزین، گاز و دارو همه چیز مسدود شده است. دولت لازم است کاری کند تا بحران بر شهروندان تاثیر نگذارد.  کشور در آستانه هرج و مرج است.

عمر البشیر از سال ۱۹۸۹ (۱۳۷۸) بر سودان حاکمیت داشت که  پس از برپایی تظاهرات در خارطوم و تعدادی از ایالت‌های این کشور در اعتراض به گرانی و اوضاع بد معیشتی این کشور در ۱۱ آوریل ۲۰۱۹  از قدرت برکنار شد و یک دولت انتقالی مورد حمایت عربستان سعودی و امارات متحده عربی قدرت را در این کشور در دست گرفت که ریاست دولت موقت آن بر عهده "عبدالله حمدوک" است.

دولت انتقالی سودان آگوست ۲۰۱۹  میلادی آغاز به کار کرد و قرار بود مدت زمان انتقال قدرت از نظامیان به غیرنظامیان ۳۹ ماهه باشد و در این مدت نیز قدرت میان ارتش و ائتلاف «الحریة و التغییر» تقسیم شود.

در دومین سالگرد آغاز انقلاب سودان در ۱۹ دسامبر تظاهراتی در مخالفت و برکناری دولت انتقالی این کشور برگزار شد که به گفته معترضان تا مساعد شدن اوضاع سودان ادامه خواهد یافت تظاهراتی که سرانجام منجر به تصمیم حمدوک در انحلال دولت انتقالی و تشکیل دولت جدید شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha