بحران زباله‌های پلاستیک؛ خیز فرانسه برای مقابله با بسته‌بندی پلاستیکی

تهران- ایرنا- دولت فرانسه بسته بندی های پلاستیکی حدود ۳۰ نوع میوه و سبزی را با هدف کاهش تولید زباله های پلاستیکی از اول ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ دی) ممنوع اعلام کرد. همچنین قرار است از سال ۲۰۲۶ میلادی، بسته بندی های پلاستیکی به طور کامل ممنوع شود.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از روزنامه فرانسوی لوپوئن، سه وزارتخانه محیط زیست، اقتصاد و کشاورزی فرانسه با صدور بیانیه ای مشترک اعلام کرده اند قانون ممنوعیت بسته‌بندی‌های پلاستیکی میوه‌ها و سیزیجات قرار است از اول ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ دی) در فرانسه اجرایی شود.

بر اساس این قانون جدید، ۳۰ نوع میوه و سبزی تازه و فرآوری نشده از جمله سیب، گلابی، نارنگی، پرتقال، خیار، سیب‌زمینی، هویج، گوجه‌فرنگی، تره‌فرنگی، بادمجان و گل کلم و غیره بدون بسته‌بندی پلاستیکی در بازارهای میوه و تره بار فرانسه به فروش می رسند.

این روزنامه فرانسوی افزود: در حال حاضر حدود ۳۷ درصد از میوه‌ها و سبزیجات در فرانسه در بسته‌بندی‌های پلاستیک به فروش می رسند. بر اساس این قانون، دولت فرانسه درنظر دارد سالانه از تولید حدود یک میلیارد بسته‌بندی پلاستیکی غیر ضروری جلوگیری کند.

دولت فرانسه با ممنوعیت بسته‌بندی‌های پلاستیکی قصد دارد زباله‌های پلاستیکی را کاهش دهد و بسته بندی های چندبار مصرف و قابل بازیافت را جایگزین آن نماید؛ چراکه بسته‌بندی‌های پلاستیک سهم عمده‌ای در تولید انبوه زباله‌های پلاستیکی دارند.

به گزارش یورونیوز، بر اساس آمار ارائه شده از سوی دولت فرانسه، بخش زیادی از این کیسه های پلاستیکی در نهایت در اقیانوس ها و دریاها رها شده و سبب تخریب محیط زیست آبزیان می شوند. یکی از عوارض رها شدن کیسه های پلاستیکی در محیط زیست و دریاها، تشکیل جلبک و گسترش باکتری است. بر اساس آمار، سالانه بیش از ۸ میلیون تن پلاستیک وارد اقیانوس ها می شود. بازیافت هر کیسه پلاستیکی تقریبا ۴۵۰ سال زمان می برد.

ممنوعیت‌های جدید بخشی از برنامه چند ساله دولت فرانسه برای کاهش چشمگیر مصرف پلاستیک است. مقامات فرانسوی می‌گویند ممنوعیت استفاده از بسته‌بندی‌های پلاستیکی به تدریج شامل محصولات بیشتری می‌شود. از سال ۲۰۲۶ به بعد فروش میوه‌ها و سبزیجات در فرانسه با بسته‌بندی‌های پلاستیکی کاملا ممنوع خواهد شد.

 لوپوئن تصریح کرد: با این حال به گفته اتحادیه صنف فروشندگان میوه و سبزیجات در فرانسه، اجرایی کردن این قانون از اول ژانویه ۲۰۲۲ (۱۱ دی) با توجه به عدم دسترسی به مواد اولیه و بار مالی راه حل های جاگیزین در شرایط همه گیری کووید-۱۹ دشوار خواهد بود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha