۹۶ سازه غیرمجاز در اراضی کشاورزی خراسان شمالی تخریب شد

بجنورد-ایرنا- مدیر امور اراضـی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: ۴۵۹ فقره ساخت و ساز غیرمجاز در نیمه نخست امسال در زمین‌های کشاورزی استان شناسایی و نسبت به تخریب و برچیدن ۹۶ فقره آن اقدام شد.

محمدباقر منتظری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه در این مدت ۱۰۵ مورد اخطاریه برای متخلفان صادر شده است اظهار داشت: همچنین ۵۲۶ مورد تخلف ساخت و ساز غیر مجاز در اراضی کشاورزی نیز به مراجع قضایی معرفی شد.

مدیر امور اراضـی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی مساحت تغییر کاربری غیر مجاز شناسایی شده را ۳.۸ هکتار عنوان کرد.

منتظری ۱۳۰ مورد ثبت و بارگذاری دعاوی کیفری در سامانه جامع حقوقی سازمان امور اراضی کشور و سه مورد واگذاری امور به بخش خصوصی را از دیگر اقدامات انجام شده در این مدت عنوان کرد.

 مدیر امور اراضـی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه در زمینه حفظ اراضی کشاورزی در سطح شهرستان های استان اقدامات خوبی انجام‌ شده است، افزود: حفاظت از اراضی یک وظیفه قانونی و ملی محسوب می شود لذا همه باید برای حفظ اراضی کشاورزی تلاش کنند و مشارکت مردم در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

منتظری اظهار داشت: اطلاع‌رسانی و فرهنگ سازی در زمینه حفظ کاربری و جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی یکی از موضوعات مهم و مورد توجه این مدیریت است.

مدیر امور اراضـی سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: سامانه ۱۳۱ آماده دریافت گزارش های مردمی درباره تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها، تفکیک و خرد کردن زمین‌های کشاورزی، تصرفات غیرمجاز و زمین خواری، شناسایی اراضی کشاورزی رها شده، بایر و موات، استفاده غیرمجاز از اراضی واگذار شده ملی و دولتی، تخلفات، پیشنهادها و انتقادات در حوزه امور اراضی و ارائه مشاوره در مسایل امور اراضی است.

وی در خصوص واگذاری و توسعه اراضی نیز گفت: ۲۳.۵۸ هکتار از اراضی ملی برای طرح های کشاورزی و غیر کشاورزی به تعداد ۳۰ نفر از افراد حقیقی و حقوقی در این استان واگذار شد.

منتظری گفت: یک مورد واگذاری در قالب شورای هیات هفت نفره واگذاری جهت توسعه باغات وبرای ایجاد توتستان به مساحت ۴۹ هکتار نیز انجام شد.

وی حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی تاکید کرد و افزود: در قالب گشت های ۷۵ هکتار از سطح اراضی کشاورزی پایش شد.

وی اظهار داشت: ۸۱ هزار و ۲۲۶ متر مربع شامل ۱۹۹ مورد درخواست تغییر کاربری داده شده است که در این خصوص کمیسیون هایی برگزار شده است.

استان خراسان شمالی با ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی،  که ۱۱ درصد گستره استان را شامل می شود ۸۲ هزار بهره بردار دارد و به طور میانگین هر کشاورز تنها ۳.۵ هکتار زمین برای کشت و کار دارد که البته یکپارچه نیست.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha