جایزه پژوهشی جورج فورستر به استاد دانشگاه علوم پایه زنجان تعلق گرفت
دکتر بابک کریمی، استاد و رییس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان

زنجان - ایرنا - کمیته برجسته و مستقل گزینش بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت در گردهمایی تابستان سال ۲۰۲۱ تصمیم به اعطای جایزه پژوهشی جورج فورستر به دکتر بابک کریمی، استاد و رییس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان گرفت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت در گردهمایی ماه آگوست هر سال، به افتخار دانشمند مردم‌شناس شهیر قرن هجدهم کشور آلمان بنام گئورگ (جورج) فورستر (۱۷۹۱-۱۷۵۴)، حداکثر ۶ جایزه پژوهشی جورج فورستر را به محققان برجسته بین‌المللی از میان بیش از ۱۴۰ کشور در حال توسعه، به‌منظور ارج نهادن به دستاوردهای دانشگاهی آنان اعطا می‌کند.

نامزدان دریافت این جایزه از میان دانشگاهیانی که یافته‌های بنیادین و اکتشافات آنها تأثیری عمیق، ماندگار و پایدار در زمینه علمی خود و فراتر از حوزه تحقیقاتی آنها گذاشته و همچنان انتظار می‌رود بتوانند در رویکردهای مبتنی بر پژوهش‌های بنیادین در خصوص چالش‌های خاص کشورهای در حال توسعه نقش بازی کنند، انتخاب می‌شوند.

علاوه‌ بر این، اثربخشی دستاوردهای علمی و دانشگاهی دریافت‌کنندگان این جایزه از نظر بین‌المللی باید به تأیید اندیشمندان صاحب‌نظر از کشورهای مختلف در حوزه پژوهشی مورد نظر در بازه زمانی گسترده فعالیت دانشگاهی آنان رسیده باشد.

تاکنون، ۵۷ دانشمند دریافت‌کننده این جایزه، موفق به کسب جایزه نوبل نیز شده‌اند.  

جایزه جورج فورستر توسط وزارت توسعه و همکاری‌های اقتصادی جمهوری فدرال آلمان تأمین مالی شده که در سمپوزیم سالانه بنیاد الکساندر فون هامبولدت که در شهر بمبرگ (Bamberg) با حضور اعضای کمیته گزینش بنیاد الکساندر فون‌هامبولدت و شرکت جمعی از اساتید برجسته دانشگاههای آلمان، توسط رئیس این بنیاد به‌طور رسمی به برندگان جایزه، اعطا می‌شود.  

با برنامه‌ریزی انجام شده دکتر بابک کریمی در ماه آوریل ۲۰۲۲ جایزه خود را به‌طور رسمی در این مراسم دریافت خواهد کرد.

دکتر بابک کریمی استاد تمام در رشته شیمی و عضو هیأت علمی دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان است و از سال ۱۳۹۵  به عنوان رئیس این دانشگاه نیز فعالیت می کند.

از افتخارات دکتر کریمی می توان به دریافت بورس تحقیقاتی مادام العمر الکساندر فون هومبولدت (Alexandert von Humbildt)- بنیاد الکساندر فون هومبولدت- آلمان- از سال ۲۰۰۴م تا کنون، رتبه اول پژوهش های بنیادی در سی و یکمین جشنواره جوان خوارزمی- سال ۱۳۹۶ (هـ. ش) و انتخاب به عنوان دانشمند بین المللی پراستناد، به عنوان یک درصد پراستنادترین دانشمندان جهان در فهرست ISI توسط مؤسسه اطلاعات علمی (ISI)، از سال ۲۰۰۶م تاکنون اشاره کرد.

گفتنی است دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان از دانشگاه های برجسته کشور در رشته های علوم پایه است. این دانشگاه دارای ۶ دانشکده فیزیک، شیمی، ریاضی، علوم کامپیوتر، علوم زیستی و علوم زمین است و حدود هزار دانشجو در آن تحصیل می کنند.  

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha