فعالیت آتشفشان در اسپانیا/ صدها نفر خانه‌های خو د را ترک می‌کنند

تهران- ایرنا- مقامات اسپانیایی سه شنبه شب به صدها خانوار دیگر از ساکنان منطقه لاپالما واقع در جزایر قناری دستور دادند، با فعال بودن گدازه های آتشفشان "لا کومبره ویخا" خانه های خود را ترک کنند.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری فرانسه، فوران آتشفشان "لا کومبره ویخا" که در ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) آغاز شد و تا کنون بیش از شش هزار نفر خانه های خود ترک کرده اند و گدازه ها ۱۲۰۰ ساختمان را خراب کرده و ۱۴۰۰ هکتار را در جزیره آتلانتیک در سواحل مراکش سوزانده است.

در ادامه فوران های این آتشفشان، سازمان های اضطراری سه شنبه شب در توییتر اعلام کردند که دستور تخلیه منازل به دلیل پیش بینی پیشرفت جریان گدازه صادر شده است.

دراین  پیام توییتری اعلام شد، ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر  باید خانه های خود را ترک کنند و به قسمت شهر غربی لوس لانوس د آریدان بروند.

پیش از این در روز دوشنبه به علت نگرانی از انتشار گازهای سمی از حدود ۳۰۰۰ نفر خواستند که در خانه بمانند.  

فوران آتشفشان در جزیره لا پالما با ۸۵ هزار نفر جمعیت خسارت زیادی وارد کرد اما  تاکنون هیچ کشته و زخمی گزارش نشده است.

دولت اسپانیا بودجه ی  ۱۰.۵ میلیون یورویی برای کمک به ساکنین این جزیره درنظر گرفته است که با استفاده از آن افراد آسیب دیده می‌توانند برای خرید خانه و همچنین وسایل خانه اقدام کنند.  

حجم خساراتی که فوران آتشفشانی در لاپالما به بار آورده آن چنان زیاد بوده که «پدرو سانچز» نخست وزیر اسپانیا جزیره را به طور کلی «منطقه فاجعه بار» نامید و اعلام کرد که دولت کمک های اضطراری و فوری برای آسیب دیدگان ارسال خواهد کرد.

آتشفشان «کومبره ویخا» در جزایر قناری اسپانیا برای اولین بار پس از سال ۱۹۷۱میلادی فوران کرد.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha