وزارت خارجه آمریکا مسوول نظارت بر  اسکان افغان ها را تغییر داد

نیویورک – ایرنا – وزارت خارجه آمریکا پس از بیش از یکماه از خروج آشفته و مرگبار خود از افغانستان مسوول نظارت بر امور اسکان افغان هایی را که از کشور خود خارج شده اند، تغییر داد و اعلام کرد "الیزابت جونز" یکی از دیپلمات ها به عنوان هماهنگ کننده تلاشهای جابجایی و اسکان نیروهای افغان انتخاب شده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه ای بدون اعلام دلیل اصلی این جابجایی اعلام کرد جان بَس که به درخواست وزیر خارجه آمریکا رهبری خروج شهروندان آمریکایی و افغانستانی ها را بر عهده داشت، موقت بود و از سمت خود کناره گیری می کند.
بر اساس این بیانیه، جونز به عنوان هماهنگ کننده تلاشهای جابجایی و اسکان افغان ها، بر تمام اقدامات جابجایی و اسکان افغان ها در آمریکا نظارت خواهد کرد.
این دیپلمات آمریکایی پیش از این، معاون نماینده ویژه در امور افغانستان و پاکستان، دستیار وزیر خارجه و  سفیر آمریکا در قزاقستان بوده است.
آمریکا ۲۰ سال پیش به بهانه مقابله با گروه‌های تروریستی به افغانستان حمله و در طول این مدت، آن کشور را اشغال کرده بود.
کاخ سفید  پس از دو دهه اشغالگری، با خروج عجولانه اش، وضعیت آشفته ای را برای افغان ها رقم زد که خروج نیروهای آمریکایی از عراق با هرج و مرج بسیار و کشته شدن برخی افغان های بیگناه همراه بود و حتی به رغم همه وعده هایش برخی نیروهای افغان همکار خود را در آن کشور جا گذاشت.

 پایان طولانی‌ترین جنگ آمریکا و خروج پر حاشیه و  پر هرج و مرج باعث شد کمیته‌های مختلف کنگره آمریکا که تحت تسلط دموکرات‌ها قرار دارند، خواهان تحقیقات گسترده در خصوص حضور آمریکا در افغانستان شوند.
آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا و لوید آستین وزیر دفاع و دیگر نظامیان ارشد این کشور  با  حضور در کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا، سعی کردند خشم قانونگذاران آمریکایی را در مورد عملیات خروج آمریکا از افغانستان که منجر به تسلط کامل طالبان بر افغانستان شد، کاهش دهند اما در کنگره همچنان بسیاری بلینکن را مسوول این آشفتگی می دانند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha