۲۱ مهر ۱۴۰۰،‏ ۹:۰۳
کد خبرنگار: 780
کد خبر: 84502470
۰ نفر

برچسب‌ها

ارتش رژیم صهیونیستی، ناتوان‌تر از هر زمان

تهران - ایرنا - در سال‌های اخیر جبهه مقاومت اسلامی و جنبش‌های اسلامی رشد قابل توجه داشته‌اند و در مقابل، ارتش رژیم صهیونیستی که پیش از این خود را پنجمین ارتش قدرتمند دنیا می‌دانست با افول شدیدی همراه بوده به حدی که  این ارتش تا به دندان مسلح در رویایی با رزمندگان مقاومت اسلامی مستاصل شده است.

رژیم صهیونیستی هرچند در 73 سال گذشته و از زمان تاسیس نامشروع خود (در سال 1948) توانسته با جنایت‌های فراوان در حق فلسطینیان و مسلمانان به امیال ضدانسانی خود برسد، اما این رژیم در سال‌های اخیر و به ویژه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در دو دهه اخیر با ظهور و بروز گروهای مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی با ناکامی‌هایی روبه رو بوده که صهیونیست‌ها را به سراشیبی سقوط نزدیک کرده است.   

در 21 سال گذشته دنیا شاهد بوده که جنبش‌های مقاومت اسلامی همچون حزب الله لبنان با بهره گیری از تجهیزات مختلف نظامی و مقاومت دلیرانه شکست های سنگینی به ارتش متجاوز صهیونیستی وارد کرده و در دو جنگ 2000 و 2006 دو شکست فراموش نشدنی وارد کارنامه صهیونیست‌ها کرده است.

به غیر از حزب الله دو جنبش حماس و جهاد اسلامی فلسطین نیز چندین شکست پی درپی به بدنه ارتش رژیم صهیونیستی وارد کرده‌اند که آخرین آن در جنگ 12 روزه سال جاری (اردیبهشت 1400) بود؛ جنگی که بسیاری از ناتوانی ها و خلاء های ارتش پوشالی رژیم صهیونیستی را افشا کرد.

در عین حال ظهور و بروز گروه های تروریستی در سوریه و عراق همچون «داعش» در یک دهه گذشته (به همراه تحریر الشام، ارتش آزاد، فیلق الشام و... در سوریه) که عملا در راستای تامین امنیت رژیم صهیونیستی و منافع آمریکا بوده، موجب شد تا دو زمینه خوب در جبهه مقاومت اسلامی ضدصهیونیستی در منطقه ایجاد شود؛ اول این که، گروه‌هایی همانند حزب الله توان تسلیحاتی و نظامی خود را با شرکت در جنگ سوریه به شدت گسترش دادند؛ دوم این که در طول 10 سال گذشته گروه‌های مقاومتی همچون «نُجبا، عصائب الحق، کتائب حزب الله» و چند گروه دیگر در عراق در غالب نیروهای بسیج مردمی (الحشد الشعبی)،  فاطمیون (افغانستان)، زینبیون (پاکستان) و دفاع وطنی در سوریه و انصارالله یمن تشکیل شد؛ گروه‌هایی که همگی خاری در چشمان صهیونیست‌ها و مقامات آمریکایی هستند.

در کنار ایجاد و تجهیز گروهای مقاومت اسلامی اشاره شده، دو گروه فلسطینی حماس و جهاد اسلامی نیز در طول سال‌های گذشته به کمک حامیان خود توانستند به فناوری های مختلف در زمینه تولید انواع موشک‌های زمین به زمین دست یابند و قدرت نظامی خود را تا حد زیادی افزایش دهند.

اقدامات یاد شده که بخشی از افزایش توان گروه‌های اسلامی ضدصهیونیستی در منطقه می‌باشد، همواره در رصد سرویس‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی (موساد)، سیا، «آم.آی.سیکس» و شماری دیگر از سرویس‌های جاسوسی غربی – عربی بوده است و همین امر همواره موجب افزایش نگرانی صهیونیست‌ها و حامیان غربی – عربی آنها شده است.

وحشت و نگرانی صهیونیست‌ها در جنگ اخیر 12 روز غزه که 31 اردیبهشت ماه پایان یافت، بیشتر نمود پیدا کرد، به حدی که شلیک چهار هزار موشک زمین به زمین مقاومت فلسطین و ناکامی صهیونیست در رهگیری حدود 90 درصد آنها ، اوج استیصال رژیم تل آویو را نشان داد.  

در کنار مسایل یاد شده شرایط اقتصادی وخیم رژیم صهیونیستی در دو سال گذشته به ویژه در دوران شیوع "ویروس کرونا" در کنار پرونده‌های عدیده مقامات این رژیم به ویژه "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر سابق اسراییل، چشم انداز فروپاشی رژیم غاصب و اشغالگر صهیونیستی را بیش از گذشته روشن‌تر کرده است.

شرایط و مشکلات مالی رژیم صهیونیستی در کنار دیگر مسایل موجب شده تا کارشناسان نظامی این رژیم نیز به برخی نقطه ضعف‌های اشغالگران تاکید نمایند.

روزنامه «رای الیوم» روز دوشنبه در گزارشی به نقل از شماری از کارشناسان، متخصصان و تحلیلگران امور نظامی در خصوص ضعف‌های ارتش رژیم صهیونیستی نوشت که این کارشناسان و تحلیگران معتقدند که فرماندهی ارتش اسراییل از بیم هزینه‌های سنگین عملیات علیه گروه‌های مقاومت فلسطین از نیروی زمینی خود در این عملیات‌ استفاده نمی‌کند.

یکی از فرمانده نیروی زمینی رژیم صهیونیستی همچنین با اذعان به توانایی‌های موشکی مقاومت اسلامی فلسطین اعلام کرده که (در صورت آغاز جنگی جدید) مقاومت فلسطین با شلیک گستره موشک‌های خود به عمق اراضی (اشغالی) قادر به فلج کردن زندگی شهروندان یهودی (صهیونیست‌ها) می باشد.

بنا بر این گزارش، "عاموس هارئیل"، تحلیلگر امور نظامی در روزنامه عبری زبان «هاآرتص» معتقد است که "اعتقاد بر این است که اگر انتقادات علیه واحدهای زمینی ارتش اسراییل درست باشد، این بدان معناست که همه صحبت‌ها درباره نیروی زمینی اسرائیل درست است و اسرائیل چه در جنگ با حزب‌الله و چه در جنگ با حماس قادر به رقم زدن نبرد به نفع خود نخواهد بود".

از جمله مهمترین انتقادات مطرح شده علیه ارتش رژیم اشغالگر این است که این ارتش نه تنها در نبردهای زمینی شرکت نمی‌کند، بلکه سال هاست که از انجام رزمایش‌ها برای بازوی زمینی خود، خودداری می‌کند.

"یوئیل استریک"، از فرماندهان نیروی زمینی ارتش رژیم صهیونیستی نیز معتقد است که "در این برهه اگر تصمیم به انجام عملیات نظامی در غزه بگیریم، باید به عواقب آن در کرانه باختری و تأثیر آن بر آنچه در لبنان و ایران رخ می‌دهد، فکر کنیم".

استریک ادامه داد: دشمنی که امروز اسرائیل با آن مواجه است از ارتش‌هایی برخوردار است که این ارتش‌ها می‌توانند با بمباران گسترده عمق اسرائیل، زندگی در اسرائیل را فلج کنند.

"یتسحاق بریک"، ژنرال بلند پایه ارتش رژیم صهیونیستی و مسؤول سابق پرونده شکایات سربازان ارتش این رژیم نیز اذعان کرده که وضعیت ارتش این رژیم رو به وخامت است و از سال ۱۹۶۵ تاکنون ارتش شاهد چنین افتی نبوده است.

وی گفت که خواستار تشکیل یک کمیته تحقیق ویژه در این باره شده است، اما این درخواست مثمر ثمر نبوده است.

به اعتقاد بریک، شکاف‌های مهمی در ارتش اسراییل وجود دارد و ارتش (این رژیم) در حال افول است، فرهنگ سازمانی در بدترین حالت خود قرار دارد و در جنگ بعدی ما به مشکل برخواهیم خورد.

شرایط گنبد موسوم به آهنین نیز بهتر از اوضاع نیروهای زمینی این رژیم نیست، به حدی که سرتیپ "گلعاد بیران" فرمانده دفاع هوایی ارتش رژیم صهیونیستی در اوایل مهرماه جاری اذعان کرد که سامانه گنبد آهنین قادر به مقابله با موشک‌ها و راکت‌های مقاومت فلسطین درغزه نیست.

سرتیپ بیران در گفت وگو با پایگاه خبری "واللا" تصریح کرد که سامانه گنبد آهنین راه حل مقابله با راکت‌های غزه نیست و تنها بخشی از راهکار موجود در این زمینه است.

وی با اشاره به ناکارآمدی این سامانه دفاعی در جریان جنگ اخیر ۱۲ روز در غزه، اعتراف کرد که در جریان این جنگ هزاران راکت (توسط رزمندگان مقاومت) به سمت اراضی (اشغالی) اسراییل  شلیک شد و همه شاهد وحشت ایجاد شده در تل آویو در پی شلیک صدها راکت مقاومت به سمت این شهر بودند.

این فرمانده صهیونیستی گفت که در دو روز نخست جنگ 12 روزه صدها موشک (از سوی مقاومت) به سمت اراضی اشغالی شلیک شد که تاکنون شلیک این حجم موشک به سمت "اسرائیل" بی‌سابقه بوده است.

سرتیپ بیران تاکید کرد که جامعه باید بداند که در صورت وقوع جنگ در مرزهای شمالی، ویرانی گسترده‌ای به بار خواهد آمد و در صورت وقوع سناریوی جنگ فراگیر، قطعا این رژیم نقاط ضعف‌های زیادی خواهد داشت.

موشک‌هایی که روح و روان صهیونیست‌ها را بهم ریخت

با گذشت زمانی کوتاهی از جنگ ۱۲ روزه رژیم صهیونسیتی علیه مردم فلسطین در غزه، خسارات و پیامدهای حادث شده این جنگ برای اشغالگران، روز به روز بیشتر فاش شد که یکی از آنها گسترش مشکلات روحی و روانی ساکنان سرزمینهای اشغالی و نظامیان صهیونیست بود.

چند سالی است که مشکلات روحی و روانی در سرزمین‌های اشغالی به معضلی غیرقابل حل برای صهیونیستها در این سرزمین‌ها تبدیل شده و هر روز به ابعاد آن افزوده می‌شود که در جنگ ۱۲ روزه ابعاد آن گسترده‌تر هم شده است.

هرچند حملات ۱۲ روزه همه جانبه نظامیان صهیونیست به غزه خسارات زیاد مادی و جانی برای فلسطینیان به بار آورد و موجب شهادت ۲۴۸ فلسطینی گردید که در بین آنها ۶۶ کودک، ۳۹ زن و ۱۷ سالخورده به همراه ۱۹۱۰ مجروح به چشم می‌خورد، اما صهیونیست‌های اشغالگر جهنم را طی این مدت به چشم خود دیدند و درس مهمی از مقاومت فلسطین گرفتند، درسی که مردم و مقاومت در میدان به آنها دادند.

ناکارآمدی سامانه پدافند هوایی پنج لایه گنبد باصطلاح آهنین رژیم صهیونیستی که فقط توانست درصد کمی از  چهار هزار موشک و راکت کوتاه برد، میان برد و بردبلند شلیک شده از سوی مقاومت فلسطین به سمت مراکز نظامی و اقتصادی این رژیم در کل سرزمین‌های اشغالی را رهگیری کند، عامل مهمی شد بر ترس صهیونیست‌های اشغالگر که نتیجه آن، به هم ریختن اوضاع روحی و روانی دهها هزار صهیونیست در جنگ اخیر بود.

انجمن صهیونیستی «عیران» طی گزارشی درباره آسیب روحی و روانی ساکنان سرزمین‌های اشغالی اعلام کرد که درخواست‌ها برای حمایت روانی که این انجمن به صورت تلفنی ارائه می‌کند، طی عملیات نظامی اخیر (جنگ ۱۲ روزه) به نوار غزه دوچندان شده است.

این انجمن اعلام کرد که از زمان آغاز عملیات ارتش رژیم اسرائیل علیه غزه (در ۲۰ اردیبهشت)، حدود ۱۰ هزار درخواست جهت کمک روحی و روانی از جانب یهودیان (صهیونیستها در سرزمین های اشغالی) دریافت کرده است.

این انجمن تصریح کرد که این آمار، دو برابر آماری است که در روزهای عادی دریافت می‌کند.

انجمن عیران عنوان داشت که بیشتر درخواست‌ کمک‌ها را از جانب پدران و مادرانی دریافت کرده که از بحران‌های روانی به دلیل شلیک موشک از غزه رنج می‌بردند یا می‌خواستند که مشورت روانی برای فرزندانشان به دست آورند.

بنابر این گزارش، ۳۰ درصد موارد به دلیل وحشت یهودیان (صهیونیست‌ها) و ۲۰ درصد نیز به دلیل بحران روانی بود که در پی وضعیت اضطراری در اسراییل (سرزمین های اشغالی)، تشدید شده بود.

این افزایش آمار آسیب دیدگان روحی و روانی صهیونیست‌ها طی جنگ اخیر رژیم اشغالگر علیه فلسطینیان نوار غزه در حالی می‌باشد که میلیون‌ها صهیونیست چندین شبانه روز در پناهگاه‌ها و در وضعیت اضطراری به سر می‌بردند که در سراسر اراضی اشغالی و به ویژه در شهرها و شهرک‌های صهیونیست‌نشین مجاور نوار غزه اعلام شده بود.

هزاران نظامی صهیونیست مبتلا به مشکلات روحی و روانی

در کنار ابتلای گسترده شهروندان صهیونیست به مشکلات روحی و روانی، نظامیان این رژیم بیشتر از شهروندان عادی به بیماری روانی مبتلا شده‌اند که به اعتقاد کارشناسان مسایل منطقه، یکی از دلایل آن کشتار مردم بی‌دفاع فلسطین و به ویژه کودکان و زنان از سوی نظامیان صهیونیست است، اقدامی که پس از چندی موجب عذاب وجدان کم‌رنگ نظامیان صهیونیست و کناره‌گیری آنها از خدمت در ارتش این رژیم می‌شود.

روزنامه عبری زبان «معاریو» در سال  ۲۰۲۰ طی گزارشی اعلام کرد که میزان نظامیان اسرائیلی که به سبب مشکلات روحی و روانی از خدمت در ارتش کناره‌گیری کرده‌اند، ۳۰ درصد نسبت به سال قبل از آن افزایش یافته و تعداد این سربازان به ۴۵۰۰ نفر رسیده و این در حالی بود که این تعداد در سال قبل از آن ۳۵۰۰ نفر اعلام شده است.

روزنامه مذکور با اشاره به این که نیمی از این نظامیان از یهودیان «حریدی» هستند که در کل مخالف خدمت در ارتش رژیم اسراییل هستند، نوشته بود که «ارتش از پی بردن به دلایل افزایش بی‌سابقه مشکلات روحی و روانی در میان نیروهای خود عاجز و ناتوان مانده است».

نظامیان صهیونیست بارها اعلام کرده‌اند که ترس از خدمت در ارتش به ویژه یگان‌های مستقر در نوار مرزی باریکه غزه موجب شده تا آن‌ها همیشه استرس و ترس داشته باشند و به بیماری‌های مختلف روحی و روانی مبتلا شوند.

شکست ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ ۳۳ روزه سرآغاز افزایش بیماران روانی 

پس از شکست سنگین ارتش رژیم صهیونیستی از «جنبش حزب الله لبنان» در سال ۲۰۰۶، مشکلات روحی و روانی نظامیان این رژیم نیز به دلیل ترس از نیروهای مقاومت اسلامی روز به روز بیشتر شد تا این که در سال‌های اخیر این مساله به داخل اراضی اشغالی و نزدیکی مرزهای نوار غزه نیز کشیده شده است.

در همان سال منابع خبری رژیم صهیونیستی از تلاش ارتش این رژیم در زمینه جذب گروه جدیدی از روانپزشکان جهت بررسی وضعیت روحی و روانی نامساعد سربازان اسراییلی خبر دادند.

روزنامه صهیونیستی «معاریو» در همان دوران طی گزارش اعلام کرد که ارتش رژیم اسراییل شاهد کاهش تعداد سربازان خود در انجام خدمت نظامی به علت کاهش میزان زاد و ولد و میزان مهاجرت به سرزمین‌های اشغالی بوده است. در عین حال، تعداد کسانی که از خدمت نظامی در ارتش رژیم اسراییل گریخته‌اند، افزایش یافته است. به دنبال همین موضوع در همان زمان فرماندهان نظامی رژیم صهیونیستی طرح فراگیری را ارائه کرد که در راستای آن تعداد زیادی از روانپزشکان را برای حل و فصل مشکل روحی - روانی سربازان اسراییلی به خدمت گرفت.

در طول سال ۲۰۰۶ و پس از آن دو مشکل اساسی دیگر به مشکلات ارتش رژیم صهیونیستی اضافه شد که اولی فرار سربازان و نظامیان از خدمت و دومی خودکشی نظامیان صهیونیست به علت مشکلات روحی و روانی بود.

در همان زمان منابع صهیونیستی از خودکشی پنج نظامی این رژیم فقط در طول یک ماه خبر دادند که ضربه سنگینی به ارتش رژیم اشغالگر وارد کرد.

روزنامه معاریو در همان سال به نقل از یک مقام نظامی ارتش اسراییل نوشت که «تمامی یگان‌های ارتش اسراییل از کمبود شدید تعداد روانپزشک رنج می‌برند، لذا پیش بینی می‌شود در مرحله آینده تعداد روانپزشکانی که به ارتش خواهند پیوست، افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت».

مساله گسترش خودکشی و فرار از خدمت نظامیان صهیونیست در سال‌های اخیر که به دلیل افزایش مشکلات روحی و روانی آنها بوده به رقم لاپوشانی‌های فراوان از سوی مقامات تل آویو به موضوعی لاینحل در ارتش این رژیم تبدیل شده و با هر شکست جدید ارتش اسراییل از مقاومت در هر جبهه چه جنوبی و چه شمالی، این مشکل برای مقامات تل آویو و ارتش رژیم صهیونیستی غیرقابل حل‌تر می‌شود.

در چند سال گذشته که فلسطینی‌ها تاکتیک خود را در مقابله با اقدامات تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی از سنگ به موشک تغییر داده‌اند، به ویژه در جنگ اخیر غزه که چهار هزار موشک مقاومت، سرزمین‌های اشغالی را درنوردید و موازنه قدرت را به نفع مقاومت تغییر داد، صهیونیست‌های اشغالگر باید خواب راحت را برای همیشه فراموش و اقدام به تقویت شنای خود برای بازگشت به سمت کشورهای مبداء شان باشند، موضوعی که هر روز زمان آن نزدیک‌تر می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha