حافظ شیرازی اوج قله ادب فارسی است

تهران - ایرنا - سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان گفت: حافظ شیرازی اوج قله ادب فارسی است که او را بحق حافظه تاریخی و اعتبار ادبیات فارسی دانسته­‌اند و بخش بزرگی از فرهنگ ایران زمین مرهون میراث گران سنگ، بی بدیل، فاخر و ماندگار این شاعر ارزشمند است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از سفارت ایران در خاجیکستان، محمد تقی صابری در پیامی به مناسبت روز بزرگداشت حافظ شیرازی افزود:

"عشقت رسد به فریاد ار خود به سان حافظ                   قرآن ز بر بخوانی در چارده روایت"

صابری اظهار داشت: در گاه شمار جمهوری اسلامی ایران، روز ۲۰ مهرماه به عنوان روز بزرگداشت حافظ شیرازی بزرگترین غزل­ سرای پارسی زبان نام گذاری شده است. این مناسبت فرخنده را گرامی می‌داریم و به تمامی علاقه­‌مندان این شاعر گرانمایه و به ویژه هموطنان ایرانی و مردم هم فرهنگ و هم­ زبان تاجیک، تبریک می­‌گویم.

وی خاطر نشان کرد: این شاعر بزرگ خوشه چین معرفت از کلام وحی است و سخنش الهام گرفته از قرآن که به برکت حفظ آن ملقب به «حافظ» و «لسان­الغیب» شده است.  رمز ابدیت شعر حافظ، جاودانگی کلام الهی است.

سفیر فوق العاده و نماینده تام الاختیار جمهوری اسلامی ایران در تاجیکستان در این پیام تاکید کرد: حافظ شیرازی اوج قله ادب فارسی است که او را بحق حافظه تاریخی و اعتبار ادبیات فارسی دانسته‌­اند و بخش بزرگی از فرهنگ ایران زمین مرهون میراث گران سنگ، بی بدیل، فاخر و ماندگار این شاعر ارزشمند است.

صابری ادامه داد: تلفیق مضامین و آوردن صنایع گوناگون ادبی، وی را در زمره یکی از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین شاعران ایران قرار داده و دیوان اشعارش را مورد قبول خاص و عام ساخته و در دل تک تک ایرانیان، تاجیکان و تمامی پارسی­زبانان و علاقمندان وی ماندگار است.

"هرگز نمیرد آن که دلش زنده شد به عشق             ثبت است بر جریده عالم دوام ما"

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha