نمونه اولیه دستگاه اتوبوس آمبولانسی در مدت ۳۵ روز طراحی و تولید شد

تهران- ایرنا- معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: وقتی توانستیم نمونه اولیه دستگاه اتوبوس آمبولانس را در مدت ۳۵ روز طراحی و ‌تولید کنیم، پس علاوه بر تامین نیاز داخل می‌توانیم به صادرات این محصول نیز بپردازیم.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، «مهدی صادقی نیارکی» در مراسم تحویل ۲۰ دستگاه شاسی اتوبوس آمبولانس تولیدی شرکت ایران‌خودرو دیزل به اورژانس کشور افزود: مفتخریم امروز در رویدادی حاضر شده‌ایم که غرور ملی را بازسازی و باور «ما می‌توانیم» را تقویت می‌کند.

وی ادامه‌داد: این اتفاق شروع کار است و ما باور داریم که در ادامه این روند می‌توانیم بخشی از بازارهای صادراتی منطقه را نیز در تولید این نوع محصولات به دست بیاوریم.

صادقی‌نیارکی بیان‌داشت: کاهش ارزبری این محصول موجب تولید با قیمت مناسب‌تری نسبت به مشابه خارجی آن شده که همین مزیت، این محصول را برای بازارهای صادراتی جذاب‌تر می‌کند.

معاون امور صنایع وزارت صنعت گفت: به‌استناد گزارش بانک مرکزی در سه ماهه نخست سال ۱۴۰۰ بخش صنعت کشور رشد ۶.۱ درصدی داشته که این رشد به استناد گزارش مرکز آمار ایران به ۵.۵ درصد رسیده است.

وی تصریح‌کرد: نتیجه اعتماد به توان فنی مهندسی کشور در آمارهای رسمی ارائه شده کشور مشخص است و باید باور داشته باشیم که توان بالایی در کشور وجود دارد.

این مقام مسوول اظهار داشت: تامین مواد اولیه رویکرد اصلی وزارت صنعت است که در دولت جدید با جدیت پیگیری خواهد شد. 

وی با اشاره به آمار ۶ ماهه تولید خودرو در سال جاری گفت: صنعت خودرو در نیمه نخست امسال بیش از ۴۸۵ هزار دستگاه تولید داشته و رشد بیش از چهار درصدی در این حوزه محقق شده است.

صادقی‌نیارکی اضافه‌کرد: در حوزه کامیون، کامیونت و کشنده نسبت به ۶ ماهه سال گذشته نیز شاهد رشد حدود ۸۳ درصدی بوده ایم که بخش عمده ای از آن مربوط به شرکت ایران‌خودرو دیزل است.

داخلی‌سازی ۱۷۷ قطعه در یک سال و نیم گذشته

در این مراسم، مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو اظهار داشت: در سال ۹۹ و نیمه نخست امسال، ۱۷۷ قطعه داخلی‌سازی شده که ۱۱۳ قطعه آن مربوط به اتوبوس آمبولانس بوده است.

«فرشاد مقیمی» بیان‌داشت: ۱۵۱ قطعه نیز در برنامه ایران‌خودرو دیزل قرار دارد که باید داخلی‌سازی شود.

وی افزود: سال گذشته ارزبری اتوبوس را از ۵۸ هزار یورو به ۴۴ هزار یورو کاهش دادیم و کاهش ارزبری به ۳۳ میلیون یورو را برای امسال هدف‌گذاری کرده‌ایم که تا امروز این عدد به ۳۶ میلیون یورو رسیده است.
مقیمی، از هدف‌گذاری خودکفایی ۶۷ درصدی اتوبوس آمبولانس در سال جاری خبر داد و گفت: در حال حاضر این محصول با ۵۶ درصد خودکفایی به تولید می‌رسد.

وی ادامه‌داد: ظرفیت تولید و تامین این محصول سالیانه بیش از ۱۰۰ دستگاه است، همچنین مینی‌بوس جدید و اتوبوس برقی از محصولات جدیدی است که با انگیزه بالایی برای تولید در صورت حمایت و ثبت سفارش آن وجود دارد.

مدیرعامل ایران‌خودرو با تاکید بر این‌که طبق فرمایش رهبر معظم انقلاب «باید کلمه خودباختگی را به خودباوری رساند»، اظهار داشت: این اتوبوس آمبولانس تغییرات قابل توجهی داشته که از جمله آن می‌توان به جانمایی مخازن اکسیژن، مخازن آب، ژنراتور و مناسب‌سازی آن برای استفاده کادر درمان اشاره کرد.

وی افزود: دیسکی کردن ترمزهای این محصول نیز از تغییراتی است که موجب بالا رفتن ایمنی و تسریع محصول در خدمات رسانی شده است.

به گزارش ایرنا، مطابق آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت، از ابتدای امسال تا پایان شهریورماه امسال چهار هزار و ۱۴۹ دستگاه انواع کامیون، کامیونت و کشنده در کشور تولید شد که در هم‌سنجی با پارسال رشد خیره‌کننده ۸۲.۹ درصدی داشته است.

تولید ۴۳۲ دستگاه مینی‌بوس و میدل‌باس (رشد ۴.۹ درصدی)، ۳۳۳ دستگاه اتوبوس (افت ۱۳.۱ درصدی) و فقط ۱۹۷ دستگاه ون (رشد ۷۱.۳ درصدی)، از دیگر آمارهای قابل ذکر در ۶ ماهه ابتدایی امسال است.

در شهریورماه امسال نیز ۹۹ هزار و ۵۶۸ دستگاه خودرو از سوی خودروسازان داخلی تولید شد که در مقایسه با شهریورماه ۹۹ رشد ۱۵ درصدی نشان می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha