معاون وزیرخارجه ایران: غیرمتعهدها تهدیدات یکجانبه گرایی را خنثی کنند

بلگراد-ایرنا- معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در شصتمین سالگرد اجلاس غیرمتعهدها در بلگراد، گفت همزمان با افزایش تهدیدات فزاینده ناشی از اعمال یکجانبه گرایی در عرصه بین المللی، اعضای جنبش عدم تعهد برای خنثی سازی این تهدیدات نیازمند تقویت همکاری ها هستند. .

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، «مهدی صفری» که روز دوشنبه ۱۹ مهرماه در صدر هیاتی به منظور شرکت در شصتمین سالگرد جنبش غیرمتعهدها به بلگراد سفر کرده است، امروز در این اجلاس طی سخنانی گفت: چالش های جهانی گسترده ای که امروزه با آنها مواجه هستیم نیاز به یک اقدام قابل توجه دسته جمعی در سطح بین المللی را مضاعف ساخته است.

صفری افزود: همزمان با افزایش تهدیدات فزاینده ناشی از اعمال یکجانبه گرایی در عرصه بین المللی، جنبش عدم تعهد می‌تواند همکاری جهانی را ارتقاء داده و تقویت کند و بدین گونه ثابت نماید که چندجانبه گرایی دیگر نه یک گزینه معقول و بایسته بلکه تنها پاسخ عملی ممکن به بحران‌های جهانی است.

مقام ایرانی در این اجلاس ادامه داد: بیماری همه گیر کووید-۱۹ یکی از آزمون های دشوار در زمینه همبستگی جهانی در دوران بشر بوده است.

این همه گیری همانند هر مورد مشابه دیگر نیازمند یک واکنش بین المللی هماهنگ و قوی است که بتواند دسترسی آزادانه و بدون مانع به آزمایش‌ها، درمان و واکسن را به سرعت گسترش دهد و در عین حال، ایمن سازی گسترده را به عنوان یک خیر عمومی برای همگان از جمله کشورهای در حال توسعه و کمتر توسعه یافته در دسترس و قابل تامین کند.

معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه کشورمان افزود: زمانی که بنیان گذاران جنبش عدم تعهد در سال ۱۹۵۵ میلادی در باندونگ گرد هم آمدند، هدف آنها بازنگری نظم جهانی و تلاش برای ایجاد تغیراتی سازنده در سیاست قدرت جهانی با هدف حفظ هویت مستقل خود بود. امروز جهان در دوره گذار بسر می‌برد و جنبش عدم تعهد باید واقعیت‌های بین المللی را به درستی تفسیر و تبیین کند و در سال‌های پیشِ رو، رویکرد ها و راهبردهای مناسبی را با هدف تقویت جایگاه بین المللی خویش تصویب کرده و به اجرا گذارد.

صفری تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران به طور مداوم و مستمر پای‌بندی خود به ارزش‌ها و اصول جنبش عدم تعهد را به نمایش گذارده است. ما همچنان از چشم انداز تحقق امنیتی مشترک، جامع، مشارکتی و پایدار در غرب آسیا حمایت می‌کنیم. در این چارچوب، در تلاش‌های سازمان ملل متحد در زمینه استقرار صلح در یمن، سوریه و افغانستان فعالانه مشارکت داریم.

وی در ادامه این مطلب افزود: در سطح منطقه‌ای، ما چندین طرح را با هدف ایجاد فضای لازم برای انجام گفت و گوهای منطقه ای به منظور حل و فصل اختلافات و سوء تفاهم ها پیشنهاد کرده ایم. در سطح جهانی، ما تعهد جدی خود نسبت به گفت و گو و دیپلماسی را با مشارکت فعال در صحنه های مختلف بین المللی با هدف کمک به رفع چالش‌های گوناگون به نمایش گذارده ایم که در این زمینه از جمله می توان به برجام اشاره کرد.

صفری خاطرنشان کرد ناتوانی زبونانه اروپا در تحقق امتیازات اقتصادی ناچیز وعده داده شده به مردم ما پس از خروج غیرقانونی ترامپ از برجام و نیز تردید ملال آور هیأت حاکمه جدید آمریکا در کنار گذاردن سیاست شکست خورده "فشار حد اکثری"، مهم‌ترین دلایل عدم پیشرفت کنونی در اجرای برجام بوده است.

صفری تاکید کرد اقدامات یکجانبه و قلدرمآبانه قدرت‌هایی مشخص، به تضعیف چندجانبه گرایی و اجرای آن منجر شده است. مهم‌ترین چالش جدی که تقریباً همگی ما به نحوی با آن روبرو بوده ایم، ماجراجویی یک‌جانبه گرایانه افراطی آمریکا است. این وضعیت همچنان موجب تضعیف حاکمیت قانون در سطح بین المللی است و صلح و ثبات را در همه نقاط جهان به مخاطره می افکند. در حالی که برخی ملت‌ها به ویژه در منطقه ما، قربانی تروریسم تکفیری ساخته آمریکا، تجاوز نظامی مبتنی بر ادعاهای نادرست و تروریسم اقتصادی و اقدامات قهری یکجانبه هستند، دیگران بار سنگین اقدامات حمایتی بی رحمانه آمریکا را بر گردن می‌کشند.

وی اضافه کرد: طرح‌های شتاب آلود و آشفته آمریکا برای تضمین ادامه سلطه لیبرال دموکراسی غربی در جهان با محوریت دولت آمریکا، واقعیتی است که با منافع کشورهای در حال توسعه همخوانی ندارد. ضروری است که هرگونه منفعت و سود متصور از اقدامات یک‌جانبه غیر قانونی مردود اعلام و از آن ممانعت شود و هر گونه فشار مغایر با حقوق بین‌الملل و منشور ملل متحد با هدف دفاع از چند جانبه گرایی محکوم گردد.

صفری در پایان سخنان خود در این اجلاس گفت: حمایت کورکورانه و لجام گسیخته از آپارتاید در فلسطین و انکار حقوق اساسی مردم فلسطین، به وخامت بیشتر وضعیت بی ثبات سراسر منطقه خاورمیانه خواهد انجامید. شمار بسیار اندک کشورهای عربی که با این سیاست‌ها و سایر طرح‌های امریکا همراهی می‌کنند، مرتکب خیانت به مردم فلسطین می‌شوند و صلح و امنیت منطقه را با مخاطراتی افزون تر مواجه می‌سازند.

امروز بیش از هر زمان دیگری بر جنبش عدم تعهد است تا جبهه‌ای متحد برای رد یکجانبه گرایی و ارتقاء چندجانبه گرایی تشکیل دهد تا بدین ترتیب بتواند در قالب همکاری دسته جمعی و تشریک مساعی، چالش‌های پیچیده رویاروی جنبش ما را از میان بردارد.

همچنین مهدی صفری امروز با «نیکولا سلاکوویچ» وزیر امور خارجه صربستان دیدار و گفت و گو داشت. در این دیدار طرفین با اشاره به روابط خوب دو کشور به ارتقای همکاری ها در عرصه های مختلف به ویژه اقتصادی و گردشگری تاکید کردند.       

بلگراد به مناسبت شصتمین سالگرد شکل‌گیری جنبش غیر متعهدها از روز گذشته دوشنبه ۱۹ مهرماه به مدت دو روز میزبان کنفرانسی با حضور مقامات عالی و هیات هایی از بیش از یکصد کشور عضو اصلی و ناظر این نهاد بین المللی از جمله هیاتی به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عنوان عضو اصلی این نهاد است.

جنبش غیرمتعهدها یا عدم تعهد یک سازمان بین‌المللی است که در سال ۱۹۶۱ میلادی در اوج جنگ سرد در بلگراد، پایتخت یوگسلاوی سابق، تأسیس شد و شامل کشورهایی می‌شد که به هیچ‌یک از بلوک‌های قدرت نظام جهانی(آمریکا یا شوروی سابق) وابستگی و تعهدی نداشتند.

این نهاد در زمان حاضر ۱۲۰ عضو اصلی و حدود ۲۰ عضو ناظر دارد و بعد از سازمان ملل، بزرگترین نهاد بین المللی از نظر تعداد کشورهای عضو است. صربستان میزبان این دور از اجلاس غیرمتعهدها، عضو ناظر این نهاد جهانی است.

در این اجلاس دو روزه در بلگراد، ۴۴ وزیر امور خارجه از کشورهای مختلف حضور دارند.

یوگسلاوی سابق که صربستان اکنون وارث آن است، نقش بسیار مهمی را در تاسیس جنبش غیر متعهدها در سال ۱۹۶۱ میلادی داشته است و اولین نشست این اجلاس نیز در همان سال در بلگراد پایتخت صربستان برگزار شد.

پنجاهمین سالگرد اجلاس جنبش غیر متعهد ها نیز در پنجم سپنامبر سال ۲۰۱۱ میلادی در بلگراد مرکز صربستان برگزار شد و در آن مراسم هیات هایی از ۱۰۶ کشور جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران شرکت داشتند.

کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها تقریبا ۵۵ درصد جمعیت جهان را تشکیل می دهند و نقش بسیار مهمی در اقتصاد جهانی دارند.

این نهاد، عامل بسیار مهمی در توسعه روابط سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و علمی کشورهای عضو بشمار می رود و در همین حال موجب توسعه صلح و همکاری های بین المللی نیز می شود.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha