چین برای حفاظت از تنوع زیستی صندوق ۱.۵ میلیارد یوانی تشکیل داد

تهران- ایرنا- شی جین پینگ رئیس جمهوری چین از راه اندازی صندوق ۱.۵ میلیارد یوانی (۲۳۲.۴۷ میلیون دلار) حفاظت از تنوع زیستی در کشورهای در حال توسعه خبر داد.

به گزارش ایرنا از "سی جی تی ان" تلویزیون انگلیسی زبان چین، شی روز سه شنبه طی سخنرانی ویدیویی خود در پانزدهمین همایش بین المللی تنوع زیستی سازمان ملل در کونمینگ چین افزود: چین این مبلغ را برای تاسیس صندوق تنوع زیستی کونمینگ اختصاص خواهد داد تا از برنامه‌های حفظ تنوع زیستی در کشورهای در حال توسعه حمایت شود.

وی همچنین از همه طرف‌ها برای مشارکت در این صندوق دعوت کرد و گفت: کشورهای در حال توسعه به کمک و حمایت نیاز دارند و همبستگی باید تقویت شود تا کشورهای در حال توسعه از حمایت های منصفانه تری بهره مند شوند.

رئیس جمهوری چین تاکید کرد که همه‌گیری کرونا بر توسعه جهانی سایه افکنده و روند برنامه توسعه پایدار سازمان ملل متحد در سال ۲۰۳۰ با چالش های بیشتری روبرو شده است. در مواجهه با وظایف دوگانه احیای اقتصادی و حفاظت از محیط زیست، کشورهای در حال توسعه به کمک و حمایت بیشتری نیاز دارند. ما باید وحدت خود را تقویت کرده و با هم بر مشکلات فعلی غلبه کنیم تا نتایج حاصل از توسعه و حفاظت از محیط به شکل عادلانه تری در اختیار کشورهای مختلف قرار بگیرد و خانه‌ای برای توسعه مشترک همه کشورهای جهان بسازیم.

او تاکید کرد که ما در عصری سرشار از چالش‌ها و امیدها هستیم و باید برای آینده مشترک خود دست به دست هم دهیم تا سفری جدید برای توسعه بشری با کیفیت بالا را آغاز کنیم.

شی در همین راستا چهار پیشنهاد مطرح کرد که شامل هماهنگی بین انسان و طبیعت با کمک تمدن اکولوژیکی؛ تحقق توسعه پایدار جهانی با محرکه ایده سبز، برقراری انصاف و عدالت اجتماعی با محوریت رفاه مردم و حفظ سیستم مدیریت جهانی عادلانه و منطقی بر اساس قوانین بین المللی بود.

رئیس جمهوری چین اضافه کرد که چین در ساخت تمدن اکولوژیکی به نتایج قابل توجهی دست یافته و همچنان بی‌وقفه مفهوم توسعه نوآورانه، هماهنگ، سبز و همراه با گشایش و اشتراک‌گذاری را پیاده می‌کند تا یک چین زیبا را بسازد.

وی همچنین از تاسیس رسمی اولین مجموعه پارک‌های ملی چین با هدف حفاظت از گونه‌های زیستی خبر داد.

پارک ملی «سان جیانگ یوان»، پارک ملی کوه «وویی»، پارک ملی «پاندای غول پیکر»، پارک ملی ببر و پلنگ شمال شرق چین و پارک ملی جنگل های بارانی و گرمسیری هاینان از جمله پارک های لحاظ شده در فهرست اعلامی هستند. مساحت زمین حفاظت شده ۲۳۰ هزار کیلومتر مربع برآورد شده است که تقریبا ۳۰ درصد از گونه های اصلی حیات وحش موجود در چین را تحت پوشش قرار می دهد.

 قسمت نخست پانزدهمین کنفرانس بین المللی تنوع زیستی سازمان ملل متحد (COP۱۵) از روز دوشنبه در شهر کونمینگ مرکز استان «یون نان» واقع در جنوب غرب چین آغاز شد و تا روز جمعه ادامه دارد.

در این نشست که به مدت ۵ روز برگزار می شود، مسایل مهمی از جمله تغییرات آب و هوایی و حفاظت از محیط زیست مورد بررسی قرار می گیرد.

بیش از ۱۸۰۰ نماینده به صورت آنلاین و آفلاین از کشورهای مختلف جهان در این رویداد بین المللی که در دو قسمت و در دو فاصله زمانی برگزار می شود حضور دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha