محفل ادبی “در محضر لسان الغیب” در مشهد برگزار شد

مشهد- ایرنا- محفل ادبی "در محضر لسان الغیب" همزمان با روز بزرگداشت حافظ در اداره کل کتابخانه های عمومی خراسان رضوی برگزار شد.

شاعر و نویسنده اهل افغانستان روز سه‌شنبه در این محفل گفت: امیدوارم برگزاری این قبیل بزرگداشتها برای شناخت بیشتر جامعه از شاعران و ادیبان بزرگ ادبیات موثر و مفید واقع شود. 

محمد کاظم کاظمی افزود: شمس الدین محمد حافظ شیرازی متخلص به حافظ زندگی آرام و بی دغدغه ای نسبت به دیگر شاعران همچون مولوی داشت.

وی ادامه داد: حافظ در شیراز به دنیا آمد، در محضر استادان علم آموخت، به همنشینی با شاهان پرداخت، حافظ قرآن کریم شد و به زندگی خود در شیراز ادامه داد، اما زمانه زندگی او زمانه ای پر آشوب بود، زمانه ای که با جابه‌جایی چندین شاه با حکومتهای کوتاه و تحولات فراوان در جامعه و آشوب، ریا و فساد همراه بود.
این شاعر افغانستانی گفت: از عشق و عرفان تا برخورد با زهد ظاهری و انتقاد را می توان در اشعار حافظ به راحتی احساس کرد و  یکی از دلایل محبوبیت حافظ در بین شاعران ایرانی پختگی او در اشعارش است، حافظ میوه و حاصل تلاش چندین قرن بزرگان عرصه ادبیات است.

وی افزود: شعر حافظ وجوه باطنی زندگی انسانها را به نمایش می گذارد، او حکمت الهی را با تجربه های زندگی ادغام و به شعر تبدیل کرد.

در این مراسم این شاعر افغانستانی و زهرا محدثی شاعر خراسانی به خوانش غزلی از سروده‌های حافظ پرداختند.

بیستم مهر ماه روز بزرگداشت شاعر بزرگ ایران زمین، حافظ شیرازی است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha