طاعون نشخوارکنندگان قابلیت سرایت به انسان را ندارد

مشهد- ایرنا- مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: طاعون نشخوار کنندگان کوچک قابلیت سرایت به انسان را ندارد و جزو بیماریهای مشترک بین انسان و دام به شمار نمی رود.

دکتر محمدجعفر صادقی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: به تازگی خبری از استان البرز منتشر شده که طاعون در این استان بیداد می کند و منظور طاعون نشخوار کنندگان بوده است اما انعکاس این خبر نگرانیهایی را ایجاد کرده و حال آنکه این بیماری هیچ ربطی به انسان ندارد.
وی بیان کرد: هیچ موردی از طاعون انسانی طی چند دهه گذشته در خراسان رضوی و کشورمان نداشته ایم‌.
کارشناس بیماریهای دام و انسان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت:  در گذشته های دور طاعون جوندگان که قابلیت سرایت به انسان را داشت در شمال غرب کشور در مناطقی از کردستان و آذربایجان گزارش شده بود.
مجید جلالی افزود: این نوع طاعون از طریق "کک ها" قابلیت سرایت به انسان را دارد، بطوری که مخزن بیماری موش است و کک ها در تماس با موشها آلوده شده و بیماری را  از طریق نیش خود به انسان منتقل می کردند.

وی خاطرنشان کرد: از حدود ۵۰ سال گذشته تاکنون طاعون جوندگان مانند موش صحرایی در کشور مشاهده نشده و کانونهای این بیماری در کشور خاموش است.
وی بیان کرد: طاعون نشخوار کنتدگان کوچک در بین حیواناتی مانند بز و آهو مشاهده می شود که قابلیت سرایت به انسان را ندارد و این بیماری تحت کنترل است.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک یک بیماری ویروسی بسیار واگیر گوسفند و بز است.اولین بار در کشور آفریقایی ساحل عاج گزارش شد. این بیماری در آفریقا، هند خاورمیانه و ایران اتفاق می‌افتد. به این بیماری طاعون بزی هم می‌گویند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha