مدیر انجمن خوشنویسان شیروان: گرایش به هنر خوشنویسی کم شده است

بجنورد- ایرنا- مدیر انجمن خوشنویسان شیروان گفت: اینک گسترش و تنوع امکانات نرم افزاری گرایش افراد به هنر خوشنویسی را نسبت به ۲ دهه گذشته کاهش داده است.

علی رحیمی جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه جایگاه این هنر ملی در ادارات فرهنگی هنری نیازمند توجه بیشتر است اظهار داشت: همچنین کم رنگ شدن و تا حدودی حذف درس هنر و خوشنویسی از واحد های درسی دانش آموزان، کاهش برگزاری کلاس ضمن خدمت فرهنگیان برای این رشته و حذف پست های خطاطی ادارات کل فرهنگ وارشاد اسلامی و کاهش کاربردهای تبلیغاتی دراستفاده از خط ملی از جمله آسیب هایی است که منجر به کاهش گرایش به این رشته هنری است.
وی با بیان اینکه در کار نرم افزاری هیچ گونه لطافت و ظرافت خطاطی مشاهده نمی شود خاطر نشان کرد: متصدیان امورچاپ در فعالیت های تبلیغاتی و گرافیکی به علت عدم شناخت لازم از لطایف خوشنویسی صرفا با استفاده از نرم افزارهای خوشنویسی اقدام به چاپ سفارشات تبلیغاتی و خوشنویسی می کنند که این امر به هویت هنر خوشنویسی ضربه می زند .

وی گفت: از نگاه یک هنرمند خوشنویس این وضعیت به یک آلودگی بصری نیز تبدیل می شود و این بی توجهی در کاربردهای تبلیغاتی در محیط تجاری، اقتصادی و فرهنگی دست به دست هم داده و شان و قداست خوشنویسی و نگاه به این هنر را ضعیف کرده است.
رحیمی با اشاره به اینکه اینک گرایش دانش آموزان به خط تحریری بیش تر از قلم نی شده است اضافه کرد: یک کار کوچک آموزش و پرورش در تدوین کتب درسی که با خط تحریری نستعلیق انجام شده چقدر بچه ها را در روی آوری به خوش خطی افزایش داده است حال اگر در سایر دستگاه‌های دولتی نیز توجه به خط ایرانی یعنی نستعلیق بیشتر شود در مجموع یک جریان ترویج خوش خطی در جامعه ایجاد خواهد شد.
استاد خوشنویسی شیروان با ابراز گلایه از اینکه تابلوی سردرب ادارت فرهنگی که باید با خط ملی باشد اینک با خط نسخ است گفت: دیوار نویسی های غیر اصولی بر پیکره شهر به گونه ای است که در برخی موارد شهر دچار آلودگی بصری شده، در صورتیکه محیط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی باید متاثر از این خط و هنر ایرانی باشد تا روح و روان انسان با مشاهده لطافت خط نستعلیق مشمول حظ بصری شود.
رحیمی با اشاره به فعالیت ۳۰ ساله این انجمن افزود: انجمن خوشنویسان به تنهایی قادر به تغییر وضعیت خوش خطی مردم نیست و برای ترویج و ترغیب هنر خوشنویسی سایر دستگاه‌های فرهنگی بایستی پای کار باشند با این حال انجمن خوشنویسان علاوه بر برگزاری کلاس ها ی آموزشی، همایش، کارگاه های خوشنویسی، نمایشگاه و جشنواره ها تلاش می کند تا خوش خطی در فرهنگ عمومی رایج شود و انتظار می رود دستگاه های فرهنگی نسبت به خط ملی که بخش اعظمی از هویت ایرانی را تشکیل می دهد ضمن  حمایت لازم انجمن خوشنویسان را در آنجام رسالت خود که ترویج خط خوش درجامعه است یاری نمایند.
وی خواستار توجه بیشتر خانواده ها نسبت به خوش خطی فرزندان خود شد و گفت: همچنین در تبلیغات محیطی  باید از ظرفیت هنر خوشنویسی به‌شکل صحیح استفاده شود.
به گفته وی اینک قریب ۵۰ نفر فارغ التحصیل ممتاز خوشنویسی عضو این انجمن هستند، تاکنون بیش از ۱۵۰ نفر در این رشته دوره های عالی خوشنویسی را گذرانده اند و موفق به اخذ گواهینامه شده و طی سه دهه فعالیت این انجمن بیش از ۱۰ هزار نفر آموزش های خوشنویسی را در دوره های مختلف سپری کرده اند.
۲۱ مهرماه یاد آور برگزاری اولین دوره کلاس های خوشنویسی درسال ۱۳۲۹ به همت اساتید فن وقت است که همزمان با سالروز بنیانگذاری انجمن خوشنویسان ایران با هدف شناساندن هنر خوشنویسی به عنوان برجسته ترین معیارهای هویت ایرانی در جهان کنونی طرح شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha