سامانه ملی املاک، شفافیت اطلاعات مسکن و باقی مزایا

کرمان - ایرنا - مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان با اعلام مهلت ثبت نام و خوداظهاری مالکان و مستاجران در سامانه ملی املاک و اسکان تا پایان مهرماه جاری مزایای این اقدام را در بخش های مختلف به همراه تبعات ثبت نکردن اطلاعات در این سامانه تشریح کرد.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا به نقل از اداره ارتباطات این اداره کل، علی حاجی زاده گفت: ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان که شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن را به دنبال دارد ضمن کمک به اخذ تصمیم های سیاستی صحیح در این حوزه در نهایت به تسهیل در فرآیندخانه دار شدن همه اقشار نیز کمک می کند.

وی ادامه داد: همچنین از مزایای دیگر ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان ایجاد زمینه سرشماری برخط نفوس و مسکن، تنظیم بازار مسکن و امکان اجرای سیاست های مطلوب دولت از جمله اعمال مالیات یا پرداخت یارانه های هدفمند است.

کاهش چشمگیر کلاهبرداری

حاجی‌زاده افزایش دقت برنامه ریزی اقتصادی در بخش مسکن را از دیگر مزایای ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان اعلام کرد و افزود: با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان فروش یا اجاره یک واحد مسکونی به چند فرد به میزان قابل توجهی کاهش پیدا می کند.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود به تشریح تبعات ناشی از ثبت نکردن اطلاعات ملک در سامانه مذکور اشاره و تاکید کرد: در صورت ثبت نکردن اطلاعات ملک و برابر الزامات قانونی، آن واحد مسکونی خالی تلقی می شود و برای آن ملک برگه مالیاتی صادر و در صورت نپرداختن مشمول جرایم مالیاتی می شود.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان تصریح کرد: همچنین هر زمان که نیاز به اخذ مفاصا حساب مالیاتی برای ملک مورد نظر باشد، مالک آن واحد مسکونی مکلف به پرداخت جرایم مالیاتی در خصوص ملک خواهد بود.

وی ادامه داد: مالیات افرادی که اطلاعات مسکن آنان ثبت نشده باشد در این بخش مسکن ۶ تا ۱۸ برابر خواهد بود.

حاجی‌زاده اظهار داشت: به موجب قانون ارائه بسیاری از خدمات از جمله افتتاح حساب، صدور چک، خرید انشعابات برق، آب، فاضلاب و دیگر موارد منوط به ثبت اطلاعات در سامانه و بسیاری از خدمات نیز براساس آدرس مندرج در سامانه به ساکنان ارائه خواهد شد لذا ثبت نکردن اطلاعات و خود اظهاری در سامانه ممکن است مشکلات عدیده ای برای خانوارها(چه ساکن و چه مالکی که خود اظهاری نکرده باشد) در استفاده از خدمات ایجاد کند.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمان خاطرنشان کرد: از دیگر تبعات ناشی از ثبت نکردن اطلاعات ملک، این است که وزارت نیرو مکلف است تعرفه برق کنتور این املاک را در بالاترین پلکان قیمتی محاسبه کند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha