محرومیت‌زدایی از مناطق روستایی با توسعه آبرسانی در کشور

تهران- ایرنا- آبرسانی به ویژه در مناطق روستایی و محروم کشور، علاوه بر توسعه سلامت با دسترسی به آب سالم و ایجاد زیرساخت‌های جدید، می‌تواند آن گونه که دبیر شورای آبرسانی وزارت نیرو عنوان کرده، در محرومیت‌زدایی از این مناطق نقش مهمی ایفا کند.

به گزارش ایرنا، آبرسانی روستایی همواره به عنوان یکی از دغدغه‌های اصلی دولت‌های مختلف قبل و بعد از انقلاب اسلامی به شمار می‌رفته با این حال همچنان ۲۵ درصد از روستاهای کشور به شبکه آب متصل نیستند و  همین امر یکی از دلایل عقب‌ماندگی‌ در برخی روستاها و مناطق محروم شده است.

با روی کار آمدن دولت سیزدهم البته این موضوع مورد توجه جدی قرار گرفته تا آنجا که طبق برنامه ارائه شده وزیر نیرو به مجلس شورای اسلامی، میزان پوشش آبرسانی روستایی و جمعیت بهره‌مند در انتهای دولت سیزدهم باید به رقم ۹۰ درصد برسد.

از همین رو «علی اکبر محرابیان» در نخستین جلسه رسمی وزارت نیرو از تلاش برای ایجاد مرکزی برای سرعت دادن به امر آبرسانی روستایی خبر داد و گفت که بزودی مرکز جهاد آبرسانی روستایی در ستاد وزارت نیرو را شکل خواهد داد.

مکزی که با توجه به اهمیت آن تبدیل به شورای جهاد آبرسانی روستایی شده است. ویژگی خاص این شورا آن است که علاوه بر دست اندرکاران بخش دولت، از توان نیروهای جهادی و خیران هم برای ایجاد تحول در امر آبرسانی به روستاها و مناطق محروم هم بهره برده شود.

وزیر نیرو در این زمینه به لزوم مدیریت صحیح و استفاده بهینه از منابع آبی کشور و همچنین توجه به توسعه زیرساخت‌های حیاتی به ویژه در روستاها و مناطق محروم در دولت عدالت محور و مردمی سیزدهم تاکید کرده و گفته که ایجاد یک سازوکار جدید اهمیت مضاعف دارد.

محرابیان در ادامه موفقیت در امر آبرسانی در این برهه زمانی را نیازمند روحیه انقلابی، کار جهادی و بهره‌مندی از ظرفیت متنوع نخبگان، کارشناسان گروه‌های جهادی، نهادها و خیرین دانسته که تشکیل شورای جهاد آبرسانی آغازی بر این مأموریت عظیم در دولت ایران قوی است.

 بر این اساس، شورای جهاد آبرسانی با هدف برنامه‌ریزی هر چه دقیق‌تر و اتخاذ تصمیمات هماهنگ و متمرکز کردن اعتبارات و بهره‌گیری از تمام ظرفیت‌های ستادی و استانی در وزارت نیرو تشکیل شده است.

تحول نو در بخش آب با تشکیل شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو

دبیر شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره این شورا گفت: هدف ایجاد این شورا تحولی نو در امر آبرسانی به روستاها با هم‌افزایی است.

«میثم جعفر زاده» خاطرنشان کرد: برنامه شورای جهاد آبرسانی وزارت نیرو آن است که با ایجاد یک هم افزایی مؤثر بین همه متولیان و فعالان عرصه آبرسانی تحولی نو در این بخش به وجود آورد.

جعفرزاده ادامه داد: این شورا در بخش آبرسانی فعالیت خواهد کرد و به دنبال محرومیت‌زدایی آبی در مناطق کم برخوردار است.

دبیر شورای جهاد آبرسانی معتقد است: این شورا در نخستین گام شروع به شناسایی روستاها و تحلیل وضعیت آنها کرده است.

وی ادامه داد: برآیند این کار آن است که در آینده ای نه چندان دور چراغ پرفروغی در روستاها و مناطق محروم از آب روشن خواهد کرد که در کل به ماندگاری در روستا و تحول در امر اشتغال منجر خواهد شد.

به گزارش ایرنا، آن گونه که وزیر نیرو پیش از این اعلام کرده، اکنون ۲۵ درصد از روستاهای کشور به شبکه آب متصل نیستند که قرار است این رقم تا پایان دولت سیزدهم به ۱۰ درصد کاهش پیدا کند. 

محرابیان تاکید کرد: باید بتوانیم اعتباراتی که در حال حاضر در بودجه است را محقق و جذب کنیم و از توان گروه‌های مختلف خیری و جهادی که در حال حاضر حدود ۱۵۰ گروه فعال و تخصصی این موضوع را دنبال می‌کنند، بهره‌مند شویم.

در کل کشور حدود ۵۹ هزار و ۶۰۰ روستا داریم که حدود ۲۰ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. از مجموع روستاها، ۳۹ هزار و ۱۰۰ روستا با جمعیت ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جزو روستاهای بالای ۲۰ خانوار هستند.

از مجموع روستاها، ۱۶ هزار و ۵۱۶ روستا با جمعیت یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر فاقد آب هستند، همچنین هشت هزار و ۴۲۳ روستا با جمعیت ۲.۴ میلیون نفر در زمینه آبرسانی به طور خودگردان عمل کرده و آب مورد نیاز خود را تامین می‌کنند.
 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha