مدیرکل دامپزشکی: طاعون نشخوارکنندگان در خراسان جنوبی مشاهده نشد

بیرجند - ایرنا - مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی گفت: تاکنون براساس آزمایش‌های انجام شده در این استان موردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش و جمعیت دام اهلی منطقه مشاهده و ثبت نشده است.

محمد اصغرزاده روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۲ سال پیش مواردی از این بیماری را در شهرستان‌های فردوس و سرایان داشتیم که از خراسان رضوی به خراسان جنوبی منتقل شده بود.

وی گفت: با توجه به اقدامات پیشگیری و کنترلی علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان که این اداره کل انجام داده، موردی از درگیری حیات وحش و جمعیت دامی با این بیماری ویروسی مشاهده نشده است و در ۲ سال گذشته صد درصد دام اهلی استان به‌خصوص در حاشیه مناطق حفاظت شده را واکسینه کرده‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از تعامل مناسب ادارات کل دامپزشکی و حفاظت محیط زیست خراسان جنوبی در زمینه رصد و پایش بیماری خبر داد و افزود: الزام ما در واکسیناسیون، ایمنی دام اهلی در حاشیه مناطق حفاظت شده است که این دام‌ها ایمنی خوبی دارند.

وی بیان کرد: البته تلفاتی در حیات وحش استان داشتیم که ناشی از ضعیف شدن سیستم ایمنی حیوانات بر اثر خشکسالی بوده و هرچند گاهی تلفاتی در حیات وحش سن بالای استان داریم ولی با توجه به آزمایش‌های انجام شده روی لاشه‌ها، تاکنون طاعون نشخوارکنندگان کوچک به ثبت نرسیده است.

اصغرزاده با بیان اینکه خراسان جنوبی جزو استان‌های برتر در زمینه واکسیناسیون دام اهلی علیه طاعون است گفت: در حیات وحش نمی‌توانیم واکسیناسیون را انجام دهیم پس دام اهلی را ایمن می‌کنیم که این بیماری به حیات وحش منتقل نشود.

وی افزود: این اداره کل با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان به‌طور مرتب پایش روستاهای واقع در حاشیه و داخل مناطق حفاظت شده، دام جامعه عشایری و دام روستاییان حاشیه نوار مرزی استان را در دستور کار دارد و اجرای مایه‌کوبی دام را پیگیری می‌کند.

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی از واکسیناسیون بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار راس دام سبک این استان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک(PPR) خبر داد و گفت: طاعون یک بیماری ویروسی بسیار واگیر گوسفند و بز است که قابل سرایت از دام اهلی به حیوانات وحشی یا برعکس را دارد و نام دیگر این بیماری سندرم استوماتیت پنوموآنتریت است که سه شاخص درگیری در محوطه دهانی، دستگاه تنفسی و دستگاه گوارشی را نشان می‌دهد.

وی از دامداران خواست در صورت مشاهده هر گونه علائم مشکوک به بیماری شامل ترشحات از چشم و بینی، زخم دهانی، تنگی نفس و اسهال بدبو را در اسرع وقت برای اقدامات پیشگیرانه به نزدیکترین پست یا شبکه دامپزشکی اطلاع دهند.

منشا بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) که به نام "طاعون بز" نیز شناخته می‌شود، ویروس است که نشخوارکنندگان کوچک مانند گوسفند و بز اهلی و وحشی را درگیر می‌کند و قابلیت سرایت به انسان را ندارد.

طاعون نشخوارکنندگان کوچک در دام اهلی با روش‌های واکسیناسیون، قرنطینه، معدوم‌سازی دام آلوده و گاهی همه دام‌های یک گله کنترل می‌شود اما به دلیل نبود امکان زنده‌گیری و واکسیناسیون جانوران وحشی، درمان این بیماری در حیات وحش میسر نیست.

بنابر اعلام مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست در سال جاری مواردی از بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در برخی استان‌های کشور مشاهده شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha