سران انگلیس و هند درباره اوضاع افغانستان گفت‌وگو کردند

لندن – ایرنا – بوریس جانسون و نارندرا مودی نخست وزیران انگلیس و هند امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی پیرامون اوضاع افغانستان گفت‌وگو کردند.

به گزارش ایرنا از دفتر نخست وزیری انگلیس، دو طرف درباره ضرورت رویکرد هماهنگ برای تعامل با طالبان توافق گفت‌وگو و بر لزوم اهمیت پاسداری از حقوق بشر در این کشور تاکید کردند.

مقامات هند و انگلیس طی هفته‌های اخیر با رهبران طالبان دیدار کرده‌اند. به گزارش وزارت امور خارجه هند، « دی پاک میتال » نماینده این کشور شهریور ماه گذشته با « محمد عباس استانکزی » رهبر دفتر سیاسی طالبان در دوحه دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف درباره امنیت شهروندان هند که در افغانستان باقی ماندند به بحث پرداختند. میتال نیز درباره نگرانی های هند درباره استفاده جنگجویان از خاک افغانستان برای حمله به این کشور سخن گفت. وی افزود، خاک افغانستان نباید برای فعالیت های ضد هندی و سایر فعالیت های تروریستی مورد استفاده قرار گیرد. نماینده طالبان اطمینان داد که این مسائل به شکلی مثبت مورد توجه قرار می گیرد.

این درحالیست که هند بیش از ۳ میلیارد دلار برای توسعه افغانستان سرمایه گذاری کرده بود و با دولت پیشین مورد حمایت آمریکا در افغانستان روابطی نزدیک داشت. اما با پیشروی سریع طالبان، دولت هند با انتقاداتی در داخل کشور در خصوص بازنکردن کانال های ارتباطی با طالبان  مواجه است. 

هفته گذشته هم هیاتی به سرپرستی نماینده ویژه بوریس جانسون برای نخستین بار پس از سقوط کابل راهی افغانستان شد تا با رهبران طالبان دیدار کند. «سایمون گس» نماینده ویژه نخست‌وزیر انگلیس در امور افغانستان و «مارتین لانگدن» کاردار سفارت انگلیس در افغانستان که موقتا به دوحه منتقل شده است در جریان این سفر که از پیش اعلام نشده بود با عبدالغنی برادر و عبدالسلام حنفی، معاونان نخست وزیر و امیر خان متقی، وزیر امور خارجه دولت موقت گروه طالبان دیدار کردند.

طبق بیانیه وزارت امور خارجه انگلیس، آن‌ها درباره نحوه کمک به افغانستان در خصوص بحران انسانی، اهمیت جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به محل پرورش تروریسم و ضرورت ادامه خروج امن آن‌هایی که مایل به ترک این کشور هستند بحث و تبادل نظر کردند. گس و لانگدن همچنین درباره برخورد طالبان با اقلیت‌ها و حقوق زنان و دختران گفت وگو کردند.

به گزارش دفتر نخست وزیری انگلیس، جانسون و مودی همچنین درباره توسعه همکاری‌های تجاری و دفاعی میان دو کشور گفت‌وگو کردند. از سرگیری پروازها بین دو کشور و مسائل تغییرات آب و هوایی از دیگر مواردی بود که دو طرف درباره آن بحث و تبادل نظر کردند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha