۱۹ مهر ۱۴۰۰،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 1783
کد خبر: 84500684
۰ نفر

برچسب‌ها

ادعای رسانه انگلیسی در مورد واکسن روسی کرونا

تهران-ایرنا- یک روزنامه انگلیسی ادعاهایی را درباره روند تحقیقات علمی مرتبط با واکسن روسی اسپوتنیک وی مطرح کرده که هیچ نهاد رسمی و معتبر تاکنون آن را تایید نکرده و نهادهای روسی نیز تاکنون به این ادعا واکنش نشان نداده اند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، روزنامه دیلی میل در گزارشی ادعاهایی را مطرح کرده و عملا روسیه را به در اختیار گرفتن پنهانی تکنولوژی و ساختار واکسن آکسفورد- استرازنکا و استفاده از آن در ساخت واکسن "اسپوتنیک وی" متهم کرده است. این رسانه بدون ارائه اسناد و مدارک مستند، این ادعاها را نقل از برخی منابع امنیتی انگلیس مطرح کرده است.

این منابع امنیتی ادعا کرده اند، مدارکی دارند که نشان می دهد یک جاسوس روس در انگلیس توانسته به طرح کلی فوق سری این واکسن دست پیدا کند اما مشخص نیست که این طرح کلی اسناد پزشکی و آزمایشگاهی بوده یا یک شیشه کوچک نمونه دارو است .

روسیه پیشتر در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ مدارک لازم برای تایید اسپوتنیک وی را به اتحادیه اروپا را تحویل داد و نهاد تنظیم کننده امور دارویی اروپا در ماه مارس اعلام کرد که مراحل برای تایید و ثبت این واکسن را آغاز کرده است.  اما به نظر می رسد اتحادیه اروپا برای پذیرش این واکسن مقاومت می کند.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اواخر شهریور اعلام کرده بود که روسیه برای تایید متقابل واکسن های کرونا با اتحادیه اروپا آمادگی دارد.

لاوروف گفته بود: چنین تلاشی از طرف اتحادیه اروپا برای مذاکره با روسیه برای تایید متقابل واکسن کرونا صورت گرفت اما این تلاش متوقف شده است.

جاسوسان سازمان امنیت داخلی انگلیس پیشتر بدون ارائه مدرک معتبری ادعا کرده بودند که هکرهای روسی تلاش‌های مکرری برای انجام حملات سایبری به سیستم های دانشگاه آکسفورد داشته اند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha