بیش از ۱۰۰ هزار افغان از استرالیا درخواست روادید بشر دوستانه کردند

تهران- ایرنا - مقامات استرالیایی اعلام کردند از زمان سقوط کابل، بیش از ۱۰۰ هزار شهروند افغانستان درخواست صدور روادید بشردوستانه از این کشور کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از  پایگاه خبری « اس بی اس » استرالیا، مقامات استرالیایی در گزارشی به پارلمان این کشور با اعلام این  مطلب اضافه کردند این  درخواست ها از زمان تخلیه نیروهای  استرالیا در ماه  اوت تاکنون پیگیری نشده است.

« دیوید ویلدن » از بخش امور داخلی استرالیا در کمیته نمایندگان پارلمان با بیان اینکه در هفته های اخیر با حجم عظیمی از درخواست روادید مواجه شده اند تصریح کرد ۲۶ هزار فرم درخواست روادید به ۱۰۰ هزار درخواست قبلی اضافه شده است.  

در ادامه این گزارش آمده است بسیاری از افغان ها با وجود داشتن روادید استرالیا در انتظار صدور روادید برای دیگر اعضای خانواده شان هستند.

این گزارش  می افزاید ۲۸۶ نفر از شهروندان استرالیایی که در افغانستان گیر افتاده اند در انتظار کمک دولت فدرال برای خارج شدن از افغانستان هستند.

 « سارا دیل » رئیس و مشاور ارشد امور پناهندگان و خدمات اجتماعی استرالیا نیز در گفت و گو با خبرنگاران گفت این درخواست ها نشانگر نیاز فوری شهروندان افغانستان به کمک و حمایت می باشد.

وی در ادامه افزود :  دولت فدرال استرالیا در ابتدا  وعده صدور سه هزار  روادید بشردوستانه به افرادی که از افغانستان گریختند را داده بود اما این  تعداد  می تواند افزایش یابد.

سفارت استرالیا در کابل به طور رسمی از ۲۸ مه تعطیل شده است و تمامی دیپلمات ها، افراد ارتش و ماموران اطلاعاتی این کشور در ماه ژوئن از افغانستان خارج شدند. 

دولت فدرال استرالیا در برنامه تخلیه مردم افغانستان حدود ۴ هزار و ۱۰۰ نفر را خارج کرد که با انتقادات بسیاری از سوی برخی از سیاستمداران این کشور که تلاش دولت را در این پروژه کافی ندانستند رو به رو شد. 

برخی سازمان های حقوق بشری در استرالیا دولت را به تعهد برای افزودن حمایت های بشردوستانه برای دستکم ۲۰ هزار افغان در سالهای آینده مانند اقدام کانادا و انگلیس تشویق می کنند. 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha