مرحوم کفشچیان‌مقدم دغدغه آموزش و پژوهش هنر داشت

تهران- ایرنا- سرپرست معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با صدور پیامی درگذشت اصغر کفشچیان مقدم، هنرمند و مدرس هنر را تسلیت گفت و نوشت: آن مرحوم دغدغه آموزش و پژوهش هنر و جوانان مستعد و علاقه مند هنر داشت و با بیان نظرات و پیشنهادهای تخصصی رویدادها و دوسالانه های تجسمی را همراهی می‌کرد.

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا محمود شالویی، سرپرست معاونت امور هنری در پیام تسلیت خود نوشت: افسوس که معلم عاشق و هنرمند دیگری از میان ما رفت. دکتر اصغر کفشچیان مقدم هنرمند، استاد و پژوهشگر هنر سال ها در زمینه آموزش و پژوهش هنر با شناخت پیشینه هنر ایران و جهان و توجه به تحولات هنر معاصر و رویکردهای هنر جدید فعالیت کرد.

دغدغه آموزش و پژوهش هنر و جوانان مستعد و علاقه مند هنر را داشت و با بیان نظرات و پیشنهادهای تخصصی  رویدادها و دوسالانه های تجسمی را همراهی می کرد.

 درگذشت این هنرمند، استاد و پژوهشگر هنر را به خانواده ارجمندش، دوستان و همکاران، دانشجویان هنر و جامعه هنری تسلیت می گویم و برای زنده نام کفشچیان مقدم رحمت و مغفرت الهی آرزومندم.

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران نیز در پیام تسلیتی به مناسبت درگذشت اصغر کفشچیان‌مقدم، استاد دانشگاه و هنرمند نقاش، نوشت: این هنرمند و مدرس دانشگاه نگاهی معاصر به هنر داشت.

در پیام احسان آقایی برای درگذشت اصغر کفشچیان مقدم آمده است: این جان عاریت که به حافظ سپرد دوست/ روزی رخش ببینم و تقدیم وی کنم.

درگذشت اصغر کفشچیان مقدم، داغ دیگری است که این روزها به دل می‌نشیند. او در زمره‌ معدود مدرسین دانشگاه بود که نگاهی معاصر به هنر داشت و دانشجویان را نیز به همین رویکرد سوق می‌داد. ثمره‌ سال‌ها تدریس او، هنرمندانی هستند که امروز در جریان معاصر تأثیرگذارند. وی در زمره‌ مشاورینی بود که موزه‌ در ساماندهی و برنامه‌ریزی فعالیت‌های خود از همفکری و همدلی ایشان بهره می‌گرفت. نقش فعال ایشان، به ویژه در نمایشگاه‌های «هنر مفهومی «و «هنر جدید» همچنین شوراهای انتخاب هنرمند برای دوسالانه‌ جهانی هنر ونیز، از خاطر نخواهد رفت.

سید مسعود شجاعی طباطبایی، مدیر مرکز هنرهای تجسمی حوزه هنری نیز در پی درگذشت این هنرمند و پیشکسوت هنرهای تجسمی طی پیامی این فقدان را به جامعه هنری تسلیت گفت: تا مژه بستیم، قیامت رسید …

در این پیام آمده است: خبر درگذشت ناباورانه دوست، برادر و همراه سال های دور، حاج اصغر کفشچیان مقدم بسیار تلخ است و جانکاه. آغاز همنشینی و رفاقت با آن استاد سفرکرده به حضور همزمانمان در دانشکده هنرهای زیبای تهران برمی‌گردد. شکل‌گیری اولین گروه کاریکاتور بعد از انقلاب با عنوان کاسنی، زمینه را برای فعالیت‌های موثر در این حوزه در عرصه بین‌الملل فراهم کرد. کفشچیان مقدم با ایده‌های بکر و خلاقانه، موج تازه‌ای در اجرای نقاشی‌های دیواری را از ورزشگاه جهاد دانشگاهی دانشگاه تهران تا مناطق جنگی را با موضوع ارزش‌های انقلاب رقم زد. تجربه سفرهای معنوی و هنری با آن استاد، چه در جبهه‌های دفاع مقدس و چه در سفر حج و سفرهای تحصیلی و کاری، همواره دلنشین و خاطره‌انگیز بود.

استاد کفشچیان مقدم با کسب دو دکترا از مهمترین دانشگاه‌های هنری در فرانسه، نشان داد که تصمیم و علاقه وافری به تعمیق و گسترش هنر و شناخت بیش از پیش ریشه‌های اصیل این مرز و بوم داشته و دغدغه مشهودی در انتقال تجربیات و علوم خود به جوانان دارد.

بی‌تردید فقدان حضور و حیات این هنرمند برجسته، خسرانی جبران‌ناپذیر برای جامعه هنری محسوب می شود. امید که در حیات ابدی، مورد رحمت واسعه الهی قرار گیرد. روحش شاد و یادش گرامی!

بهمن نامورمطلق، رئیس فرهنگستان هنر، درگذشت استاد اصغر کفشچیان‌مقدم، هنرمند پرآوازه در عرصه هنرهای تجسمی را تسلیت گفت. در این پیام آمده است: باری دیگر، در فقدان هنرمندی نام‌آشنا، جامعه هنری و علمی سوگ‌وار و ماتم‌زده شد. درگذشت استاد اصغر کفشچیان‌مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه، پژوهشگر توانا و هنرمند خلاق و صاحب‌سبک، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر در عرصه هنرهای تجسمی است. با نهایت تأسف و تأثر، این مصیبت جانکاه را به خانوداه و دوستداران ایشان تسلیت و تعزیت گفته، از درگاه خداوند رحمان، برای آن زنده‌یاد، علو درجات و رحمت واسعة الهی خواستار است. روحش شاد و یادش گرامی باد.

به گزارش ایرنا، اصغر کفشچیان مقدم، طراح، نقاش و هنرمند حوزه‌های جدید ۱۹ مهر  به دلیل اثار ناشی از ابتلاء به ویروس کرونا در سن ۵۸ سالگی درگذشت. وی هنرمند متولد سال ۱۳۴۲ در شهر مشهد بود. وی با مدرک دکترای هنرهای تجسمی به عنوان طراح، نقاش و هنرمند حوزه هنرهای جدید فعالیت داشت. این پژوهشگر هنر، عضو هیات علمی و استادیار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران بود.

از سوابق وی می توان به انتشار کتاب های مجموعه کاریکاتور، چاپ آثار کاریکاتور در نشریات داخلی، مدیر گروه نقاشی و مجسمه سازی دانشکده هنرهای تجسمی دانشگاه تهران، مؤلف مقالات متعدد در زمینه هنرهای تجسمی و هنر جدید در نشریات فرهنگی و هنری، دبیر سومین و چهارمین نمایشگاه هنر جدید تهران، داور و عضو شورای سیاستگذاری و انتخاب آثار چند نمایشگاه جشنواره هنری و شرکت در نمایشگاه های متعدد داخلی و خارجی هنری اشاره کرد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha