قاچاق سوخت و دام بیشترین پرونده‌های تخلف در خراسان جنوبی است

بیرجند - ایرنا - مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: قاچاق سوخت بیشترین پرونده‌های تخلف را به خود اختصاص داده و دام زنده رتبه دوم تشکیل پرونده‌های قاچاق در این استان را داراست.

حسین حسن‌پور روز دوشنبه در نشست کمیسیون هماهنگی امور تعزیرات استان که به ریاست استاندار خراسان جنوبی برگزار شد، افزود: ۶ ماه نخست سال جاری ۷۹۷ پرونده قاچاق سوخت وارد شعب تعزیرات استان شد.

وی بیان کرد: در این مدت یک میلیون و ۱۸۴ هزار و ۸۷۶ لیتر گازوئیل، ۲ هزار و ۶۲۰ لیتر نفت سفید و ۴۷۷ لیتر بنزین در خراسان جنوبی کشف و ضبط شده است.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی گفت: دام زنده با ۲۱۳ فقره پرونده رتبه دوم تشکیل پرونده‌های قاچاق در این استان را به خود اختصاص داده و در این زمینه امسال پنج هزار و ۹۸۶ راس گوسفند و بره، ۳۶۹ راس بز و بزغاله، ۷۶ راس گاو و ۲۴ نفر شتر، کشف و محکومیت‌های نقدی لحاظ شده است.

وی ادامه داد: ورود ۱۸۵ فقره پرونده تخلف در حوزه طیور، قاچاق لوازم خانگی ۱۴۹ مورد، البسه قاچاق ۱۱۱ فقره، لوازم بهداشتی ۶۸ فقره و دخانیات ۴۵ مورد در رده‌های بعدی قرار دارد.

حسن‌پور گفت: وظیفه سازمان تعزیرات حکومتی در قانون به عنوان آخرین حلقه مدیریت تنظیم بازار، رسیدگی، صدور حکم و اجرای احکام تمامی پرونده‌های قاچاق کالا و ارز، قاچاق سوخت، بهداشت، دارو و درمان است.

وی افزود: نیمه نخست سال جاری سه هزار و ۶۵۱ فقره پرونده تخلف در سه حوزه مذکور وارد شعب تعزیراتی استان شده که نسبت به سال قبل که ۲ هزار و ۳۳ فقره بوده است ۸۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی با بیان اینکه بیشترین پرونده‌های تخلف مربوط به حوزه قاچاق کالا و ارز بوده است گفت: در این مدت سه هزار و ۷۰۴ فقره پرونده تخلف در استان مختومه شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۸۱ درصد افزایش دارد.

وی تصریح کرد: تمامی پرونده‌ها در کوتاه‌ترین زمان ممکن رسیدگی شده و متوسط زمان رسیدگی به پرونده‌ها ۱۸ روز و میزان پرونده‌های مختومه در شعب تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی نسبت به وارده ۱۰۱ درصد است.

حسن‌پور افزود: امسال متخلفان به پرداخت ۳۹۱ میلیارد و ۹۰۶ میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۱۲۲ میلیارد و ۶۶۶ میلیون ریال، ۲۱۹ درصد افزایش دارد.

وی گفت: از مجموع پرونده‌های وارده به شعب تعزیرات حکومتی استان ۲ هزار و ۲۷۵ فقره پرونده اجرای احکام و قطعی شده و ۲ هزار و ۲۹۳ پرونده نیز مختومه شده که ۷۴ درصد افزایش دارد.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی با بیان اینکه از حل پرونده‌های تخلف امسال ۱۲۲ میلیارد و ۳۲۱ میلیون ریال در حق دولت وصول شد افزود: این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته که ۴۹ میلیارد و ۹۷۸ میلیون ریال بود، ۱۴۴ درصد افزایش دارد.

وی متوسط زمان اجرای احکام پرونده‌ها را ۱۳ روز اعلام کرد و گفت: بیبشتریت پرونده‌ها به ترتیب با ۴۶۴ فقره در حوزه درج نکردن قیمت، گرانفروشی ۲۴۲، ارائه نشدن فاکتور خرید ۱۷۴، عرضه خارج از شبکه ۱۶۵، تقلب ۷۱، کم‌فروشی ۲۷ و احتکار هشت مورد بوده است.

حسن‌پور بیان کرد: در حال حاضر پنج شعبه بدوی و ۲ شعبه تجدید نظر در استان خراسان جنوبی داریم اما به دلیل کمبود فضای اداری ۲ شعبه بدوی و یک تجدید نظر فعال است.

وی گفت: ساختمان اداره کل تعزیرات حکومتی استان خراسان جنوبی دهه ۸۰ خریداری شده و اکنون با توجه به افزایش نیروی کار و توسعه استان پاسخگوی نیاز ما نیست و با کمبود فضا مواجه‌ایم.

مدیرکل تعزیرات حکومتی خراسان جنوبی اظهار داشت: از طرفی ساختمان تعزیرات حکومتی شهرستان‌های قاینات، فردوس، طبس، نهبندان، بشرویه و درمیان ملکی و مابقی استیجاری هستند.

وی با اشاره به وجود چهار شعبه گلوگاهی ویژه رسیدگی به قاچاق کالا و ارز در قاین، دیهوک، سهل‌آباد و درح افزود: همچنین شهرستان‌های سرایان، سربیشه، خوسف و زیرکوه فاقد اداره تعزیرات حکومتی هستند که مراکز سایر شهرستان‌ها به پرونده‌های آنها رسیدگی می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha