راه‌اندازی موزه «تماشاگه ری» در تغییرات مدیریت شهری فراموش نشود

تهران- ایرنا- پژوهشگر تاریخ و ری‌شناس گفت: اجرای طرح موزه «تماشاگه ری» بدون هیچ دلیلی متوقف شده است و امیدواریم در این تغییرات مدیریت شهری به دست فراموشی سپرده نشود.

احمد ابوحمزه پژوهشگر تاریخ و ری‌شناس در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره راه‌اندازی موزه تماشاگه ری گفت: از مدت‌ها قبل دغدغه همه ری‌دوستان و ری‌پژوهشان و فعالان فرهنگی شهرری این بود که این شهر با این قدمت تاریخی و باستانی، با این همه آثار میراث‌فرهنگی، بناهای تاریخی و باستانی شایسته است که یک موزه تاریخی داشته باشد؛ جلسات متعددی با مسئولان شهر برای ضرورت احداث یک موزه بنام ری برگزار و قرار شد طرحی آماده شود.

ابوحمزه اظهار داشت: به دلیل آنکه آثار تاریخی در پهنه ری پراکنده است طرحی را آماده کردیم که بر اساس موزه‌ای مجازی در مرکز ری‌شناسی احداث شود تا زائران و گردشگرانی که از سمت غرب به حرم می آیند، به صورت رایگان از این موزه بازدید کنند و به بازدید از سایر آثار شهرری مشتاق شوند. در این طرح بازدیدکنندگان این موزه با استفاده از ابزارهای دیجیتال (موزه الکترونیک) با آثار ری آشنا می‌شوند و بعد از آشنایی اولیه برای دیدن آن آثار به همراه یک راهنمای ری‌گردی به سایت اصلی آن بناها یا محوطه‌های تاریخی خواهند رفت؛ اسم این موزه مردمی را تماشاگه ری گذاشتیم.

وی بیان کرد: چندین جلسه با مسئولان شهری، شهرداری منطقه ٢٠ و مدیران فرهنگی شهر برگزار کردیم و قرار شد این موزه در مرکز ری‌شناسی دایر شود که بر اساس فضا و نیازها و جاذبه‌های تاریخی، طرح فنی اجرایی آن هم تدوین و برآورد مالی انجام و گروه‌های متخصص فنی هم شناسایی و معرفی شدند و حتی ساختمان ری شناسی نیز بر اساس طرح ما بازسازی شد.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: بعد از آن هم جلسات بسیاری برگزار شد و کار تا مراحلی هم پیش رفت و قرار شد که اطلاع دهند که طرح چه زمانی وارد مرحله اجرایی می‌شود، تا این اواخر هر بار که موضوع را پیگیری می‌کنیم، می‌گویند «چون مدیریت شهری در این طرح مشارکت دارد منتظر تغییر و تحولات شورای اسلامی شهر و شهرداری هستیم.»

ابوحمزه افزود: من پژوهشگر تاریخم، اهل ری و ری پژوه، در کار پیمانکاری و تجهیز نه تخصص دارم و نه علاقه دارم، از همان ابتدا هم اعلام آمادگی کردیم که در بخش مطالعات و پژوهش طرح تماشاگه ری با حضور استادان و کارشناسان کمک می‌کنیم؛ فقط به امید و تحقق آرزوی دیرین برای ری بسیار دل خوش بودم و هستم، اما واقعا علت این تاخیر و تعلل‌ها را نمی‌دانم.

وی گفت: امیدوارم تغییرات سیاسی و مدیریت شهری باعث توقف این طرح نشود حیف است زحمات چند ساله محققان و دلسوزان از بین برود و این شهر با این قدمت و شکوه از چنین موزه‌ای برخوردار نباشد.

تماشاگه ری؛ اولین روایت‌خانه شهر

ابوحمزه درباره ویژگی‌های طرح موزه تماشاگه ری به عنوان موزه ای به‌روز، توضیح داد: این موزه روایت‌محور و اولین روایت‌خانه شهر خواهد بود و می‌تواند حتی به پیوند با شبکه موزه شهرها کمک کند؛ تماشاگه ری با استفاده از رسانه‌ها و ابزارهای مختلف رسانه‌ صوتی و بصری الکترونیک و دیجیتال با روایت چندجانبه برای جایگاه تاریخی باستانی ری به عنوان قطب گردشگری تاریخی همجوار پایتخت برندسازی تخصصی می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه فرهنگیان گفت: تماشاگه ری می‌تواند به عنوان مرکزی فرهنگی و چندوجهی برای جامعه شهرری، نقش فعالانه داشته باشد و سرمایه‌های تاریخی، فرهنگی و اجتماعی ری را معرفی کرده و منجر به توسعه گردشگری در این منطقه شود.

استاد دانشگاه فرهنگیان به جلسات هم‌اندیشی پژوهشگران و تاریخ‌شناسان درباره طرح تماشاگه ری اشاره کرد و افزود: در این موزه علاوه بر ارائه روایت‌های افسانه‌ای و اسطوره‌ای پیدایش ری، برای بازدیدکنندگان نشانه‌ها و داده‌های پیدایش تمدن در پهنه جغرافیایی ری روایت می‌شود.

ابوحمزه گفت: نمایش داشته‌های تاریخی و فرهنگی ری در حوزه جغرافیایی آن، روایت سیر تحول تاریخی و رویدادهای مربوطه و همچنین روایت‌گری تحولات و رویدادهای مهم در هر دوره تاریخی و نمایش و معرفی یادگارهای فرهنگی تاریخی، مشاهیر فرهنگی، تاریخی و علمی ری از ویژگی‌ها و جاذبه های موزه تماشاگه ری خواهد بود.

پژوهشکر تاریخ و ری‌شناس با ابراز امیدواری از اینکه نمایندگان شهرری در شورای اسلامی شهر تهران کمک کنند که این موزه به سرانجام برسد، افزود: این موزه به عنوان مرکزی جذاب و متفاوت در روایت‌گری شهری و منطقه‌ای می‌تواند علاوه بر کمک به تقویت هویت فرهنگی تاریخی در جوانان و شهروندان ری از فراموشی روایات، وقایع و تحولات ری جلوگیری کند و به مرور زمان به راه‌اندازی زنجیره‌ای از موزه‌های موضوعی و تخصصی دیگر مانند آثار هنرهای سنتی صنایع‌دستی و مردم‌شناسی در منطقه منجر شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha