۱۲۰۰ هکتار از مزارع نقده زیر کشت کلزا رفت

ارومیه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت: یک هزار و ۲۲۰ هکتار از اراضی زراعی این شهرستان زیر کشت دانه روغنی کلزا رفت و پیش بینی می شود در شرایط مطلوب حدود ۲ هزار و ۵۰۰ تن محصول کلزا از مزارع برداشت شود.

سیدکریم ابراهیم‌زاده روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کشت کلزا در شهرستان نقده در حال انجام است.

وی با اشاره به مطالبات پیشین کلزا کاران، ادامه داد: ۱۰۰ درصد مطالبات کلزاکاران شهرستان نقده پرداخت شده است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.

مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت:برداشت مزارع کلزا به صورت مکانیزه و توسط ۱۰ دستگاه کمباین مجهز به دستگاه مخصوص انجام می‌شود.

ابراهیم‌زاده بیان کرد: در راستای پشتیبانی و حمایت از توسعه کشت دانه های روغنی، ۶  تن انواع مختلف بذرهای هیبرید خارجی، ۴۰۰ تن انواع کود شیمیایی و ۳۰ لیتر سم علف کش بوتیزان استار به صورت یارانه دار در بین کلزا کاران شهرستان توزیع شده است.

به گزارش ایرنا، شهرستان نقده با سطح زیر کشت هزار و ۱۰۰ هکتار محصول دانه روغنی کلزا در سال زراعی جاری رتبه نخست کشت و تولید کلزا را در آذربایجان غربی به خود اختصاص داده است .

نقده دارای ۲۰ هزار و ۳۹۶ هکتار زمین زراعی آبی، ۲۹ هزار و ۳۲۵ هکتار زمین دیمی، هفت هزار و ۶۰۶ هکتار زمین باغی و ۴۲ هزار هکتار اراضی ملی است.

شهرستان ۱۲۵ هزار نفری نقده با ۹۲ روستای تابعه در فاصله ۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه قرار دارد.

کلزا (Brassica napus) از گیاهان دانه ‌روغنی مهم در مناطق معتدل بوده و دارای طیف به نسبت وسیعی از سازگاری اقلیمی است؛ دانه کلزا دارای ۲۵ تا ۵۵ درصد روغن، ۱۸ تا ۲۴ درصد پروتئین بوده و به خاطر اسیدهای چرب اشباع نشده و فاقد کلسترول از کیفیت تغذیه‌ای بالایی برخوردار است.

سالانه بیش از ۵۵ میلیون تن کلزا در کشورهای عضو اتحادیه اروپا، چین و کانادا به عنوان سه تولیدکننده اصلی این محصول به دست می‌آید؛ میزان تولید این محصول در ایران بسیار اندک و کمتر از ۳۰۰ هزار تن در سال برآورد می‌شود که این رقم نیز در سال‌های اخیر با توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به دست آمده است.

تامین روغن مورد نیاز کشور و جلوگیری از خروج ارز، تامین علوفه مورد نیاز دام و طیور و تامین امنیت غذایی و سلامت جامعه از اهداف توسعه کشت دانه‌های روغنی است.

کشت دانه‌ روغنی کلزا در تناوب با گندم موجب تقویت خاک و پایداری تولید گندم در کشور می‌شود و ترویج آن طی سال‌های اخیر تدبیری از سوی مسوولان برای افزایش بهره‌وری در بخش کشاورزی آذربایجان‌غربی بوده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha