۱۹ مهر ۱۴۰۰،‏ ۹:۵۳
کد خبرنگار: 2154
کد خبر: 84500060
۰ نفر

برچسب‌ها

 الجزایر: اجازه برپایی پایگاه نظامی به آمریکا نمی‌دهیم

تهران – ایرنا – " عبدالمجید تبون " رئیس جمهوری الجزایر در گفت‌وگوی مطبوعاتی تاکید کرد که کشورش به هیچ کشوری از جمله آمریکا اجازه برپایی پایگاه نظامی خارجی در خاک خود را نمی‌دهد.

به گزارش روز دوشنبه روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن ، تبون همچنین خاطرنشان کرد : " ما قیمومیت هیچ کشوری بر الجزایر را به رسمیت نمی شناسیم . این امر یکی از اصول اساسی کشور ما است ."

رئیس جمهور الجزایر همچنین بعید دانست ارتش کشورش در عملیات خارجی مشارکت نماید.   

از سوی دیگر تبون هر گونه میانجیگری میان کشورش و مغرب را مردود دانست و گفت ما با درج این موضوع در کنفرانس وزیران خارجه اتحادیه عرب نیز اعلام مخالفت کردیم.

وی ابراز داشت: هیچ گاه مطلبی که تمامیت ارضی و حاکمیت ملی مغرب را در معرض تهدید قرار دهد، به زبان نیاورده ایم .

رئیس جمهوری الجزایر تصریح کرد کشورش دیگر نیازی به واردات گاز اسپانیا از خاک مغرب ندارد و نیاز خود در این خصوص را از راه دیگری یا با استفاده از کشتی تامین خواهد کرد.

وی توضیح داد: الجزایر تاکنون در خصوص تمدید قرارداد واردات گاز اسپانیا از خاک مغرب که در ۳۱ اکتبر به پایان می رسد، تصمیمی نگرفته است.

عبدالمجید تبون همچنین رباط و همپیمانش اسراییل را از پیامد وخیم حاصل از هر گونه تجاوزی علیه الجزایر برحذر داشته و تاکید کرد: الجزایر در این صورت تماشاچی نخواهد ماند.

وی ادامه داد: ما ملت مقاومی هستیم و ارزش جنگ و باروت را می دانیم همچنانکه ارزش صلح را می دانیم . هر کس ما را مورد تجاوز قرار دهد به شدت پشیمان خواهد  شد.

تبون از مغرب بخاطر به تعبیر خودش " پنهان شدن پشت سر اسراییل که به خصومت علیه الجزایر مشهور است" به شدت انتقاد کرد.

رئیس جمهور الجزایر در مورد رابطه کشورش با تونس گفت : ما همواره از تونسی ها حمایت می کنیم اما در امور داخلی آنها دخالت نمی کنیم .

تبون در این مصاحبه مطبوعاتی خود از "قیس سعید" رئیس جمهوری تونس به عنوان " یک انسان فرهیخته ، دمکرات و میهن دوست " نام برد.

وی گفت: در آینده به همراه نیمی از اعضای کابینه به منظور اجرای تمامی توافقنامه های پیش بینی شده میان الجزایر و تونس رهسپار این کشور خواهد شد.

اما در ارتباط با بحران لیبی ، رئیس جمهور الجزایر تاکید کرد که کشورش از همان ابتدا خواستار خروج تمامی نیروهای مزدور از لیبی بود.

۱۴۸۷

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha