پرسه پیک ششم و موج سواری کرونا بر کِشتی غفلت

اراک - ایرنا - ویروس کرونا در ۲۰ ماه اخیر با حضور ناخوانده‌اش در کشور و استان مرکزی خسارات جبران‌ناپذیری را در تمامی بخش‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بر جای گذاشته و شمار زیادی از افراد را به رنج بیماری و کام مرگ کشیده و این روایت تلخ در موج‌های متعدد بیماری ناملایمات خود را بروز داده است.

شتاب گرفتن روند واکسیناسیون در ماه‌های اخیر موجب شد که استان مرکزی از وضعیت بحرانی پیک پنجم خارج شده و کادر درمان نفسی تازه کنند اما این دلخوشی دیری نپایید و در کمتر از ۲ هفته صدای پای پیک ششم به گوش رسیده و وضعیت کم‌خطر این خطه در نقشه کرونا با قرمز شدن وضعیت شهرستان زرندیه و شرایط نارنجی برای ۵ شهرستان دیگر نوید از پرسه دوباره ویروس کرونا و تهدید و خطری بیخ گوش شهروندان دارد.

تجربه نشان داده که آتش زیر خاکستر ویروس کرونا هرگاه که جامعه دچار ساده انگاری و یا کمرنگ شدن سایه پروتکل‌های بهداشتی شود، شعله می‌کشد و تر و خشک را با هم می‌سوزاند و این بار نیز اگر با آغاز پیک ششم کرونا، مردم آگاهانه فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت موازین بهداشتی را پیشه نکنند در چشم برهم زدنی پهنه جغرافیایی این استان به رنگ قرمز کرونا درمی‌آید و این خیزش عاملی در بازگشت مجدد بحران سلامت خواهد بود.

کارشناسان بر این باورند که هوشمندی رفتاری در قبال کرونا و انتخاب الگوی زیستی که بتواند شیوع این ویروس را در حداقل ممکن نگه دارد و در کنار آن حیات اقتصادی و اجتماعی جامعه جریان داشته باشد، در شرایط کنونی چاره کار است و اگر مردم می‌خواهند که شیب ملایم آغاز پیک ششم کرونا به اوج خود نرسد باید همگام با سیاست‌های اجرایی مسئولان بهداشتی و درمانی در جاده رعایت پروتکل‌های بهداشتی حرکت کنند و افرادی که هنوز برای ایمن‌سازی خود اقدام نکرده‌اند در اولوین فرصت ممکن واکسن بزنند و ضمن افزایش ایمنی بدن خود، زنجیره انتقال ویروس به دیگران را قطع کنند.

موج سواری کرونا در ماه‌های اخیر بر محمل غفلت و سهل‌انگاری اقشار مردم قرار داشته و اگر قرار است با این ویروس موذی مقابله شود تنها راه آن هوشیاری رفتاری است تا دستان انتقال ویروس از بازو قطع شده و اجازه حاکمیت دوباره این تاجدار در پیک ششم داده نشود. 

به گفته «احمد وحیدی» وزیر کشور  در حاشیه یکی از نشست‌های اخیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا، اگر رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی که اکنون در سطح  ۴۵ درصد است افزایش نیابد موج ششم از کمین‌گاه خود خارج شده و کشور را به سوی بحران می‌برد.

وی با تاکید بر لزوم مراجعه سریع همه اقشار برای واکسیناسیون مسئولیت‌پذیری اجتماعی در رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی را کلید پیشگیری از موج ششم کرونا عنوان کرده است.

نیم‌نگاهی به حکایت گذرای ایام کرونا نشان می‌دهد که رفتار ویروس در درگیر کردن گروه‌های جمعیتی و شدت و تظاهرات بالینی آن در سویه‌های مختلفش متفاوت است و همین موضوع توانسته دامنه خطر را بسط داده و تداوم حیات ویروس را تا پیک ششم رقم بزند اما در مقابل مردم نه تنها هوشمندی در رعایت موازین بهداشتی را ساده می‌گیرند بلکه متناسب با نوع و شرایط خطرسازی ویروس پیش آمادگی لازم را ندارند و اینجاست که باید رسانه‌ها و گروه‌های مرجع فکری به میدان آمده و با آگاهی دادن به مردم علاوه بر تقویت قوای اقشار در پیشگیری موثر از کووید ۱۹، نقشه راه زیستی متناسب با ایام شیوع کرونا را در بخش‌های مختلف جامعه به عنوان مسئولیت اجتماعی نهادینه کنند.

پرسه پیک ششم و موج سواری کرونا بر مَحملِ غفلت

پیک ششم کرونا با قرمز شدن شهرستان زرندیه آغاز شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک هشدار داد: پیک ششم کرونا با قرمز شدن رنگ شهرستان زرندیه در نقشه کرونای استان آغاز شده و ۶ شهرستان دیگر استان شامل ساوه، تفرش، فراهان، آشتیان، دلیجان نیز از موقعیت زرد به نارنجی تغییر وضعیت داده‌اند.

به گفته سید «محمد جمالیان» اکنون شهرستان‌های محلات، خمین، شازند، خنداب، کمیجان درموقعیت کم‌خطر (زرد) کرونا است اما این ساختار شکننده هر آن ممکن است با سهل‌انگاری در رعایت پروتکل‌ها به نارنجی و قرمز تغییر رنگ دهد.

وی توضیح داد: اگرچه تزریق واکسیناسیون توانست موقعیت پرخطر پیک پنجم کرونا را تاحدودی تعدیل کند اما،رعایت کمرنگ پروتکل‌های بهداشتی و ساده‌انگاری موجب شده که معادلات در مهار این ویروس برهم ریخته و پیک ششم کووید ۱۹ خودنمایی کند و افرادی که تاکنون برای تزریق واکسن اقدام نکرده‌اند با توجه به شرایط شکننده استان و شروع موج ششم لازم است که در اسرع وقت به مراکز واکسیناسیون مراجعه کنند.
 

 پرسه پیک ششم و موج سواری کرونا بر مَحملِ غفلت

از ماست که برماست

استاندار مرکزی در خصوص شیوع مجدد کرونا در قالب موج ششم هشدار داد و گفت: کرونا ویروسی است که قدرتش را در پیک‌های مختلف از شرایطی دریافت کرده که مردم رعایت موازین بهداشتی را کم‌اهمیت جلوه داده‌اند و اکنون که واکسیناسیون به عنوان قوای کمکی در مهار کرونا در استان با جدیت دنبال شده مردم نباید این مسئله را به عنوان پایان کرونا و مصونیت کامل تلقی کنند چرا که این ویروس تاجدار از همین خوش باوری‌ها رخنه کرده و ضربه کاری خود را وارد می‌کند.

سید«علی آقازاده» افزود: تا هفت قبل نقشه استان مرکزی در رنگ‌بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به زردی می‌گراید و پیام آن سلامت نسبی و شرایط کم خطر بود اما دوباره شهرستان زرندیه رنگ قرمز به خود گرفته و مناطقی نیز از رنگ زرد به نارنجی تبدیل شده‌اند که این نشان از خیزش دوباره ویروس است.

وی ادامه داد: تعهد بالا در رعایت  فاصله اجتماعی، تزریق واکسن و زدن ماسک در بین آحاد مردم راهی است که می‌تواند از وخامت اوضاع کرونا در استان جلوگیری کند و اگر این هشدار جدی گرفته نشود دوباره داستان افزایش مراجعهات بیمارستانی و قوت ناشی از کووید ۱۹ خودنمایی می‌کند.

استاندار مرکزی عنوان کرد: روند رو به رشد شیب مجدد کرونا در شرایطی که خستگی و فرسودگی کادر درمان یک امر نگران کننده است باید از سوی مردم جدی گرفته شود و قبل از شیوع بالا مردم آگاهانه پیشگیری را  پیشه کنند و سفرهای غیرضروری را انجام نداده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

آقازاده افزود: هر محیط سربسته و فاقد تهویه مناسب می‌تواند عامل انتقال بیماری باشد بنابراین افراد باید از حضور غیرضروری در مکان‌های آلوده خودداری شود.

وی توضیح داد: هر آنچه که در شدت و گسترش شیوع کرونا در آینده برای استان رقم بخورد محصول رفتار مردم و جامعه در قبال این بیماری است و اگر از حاکمیت پیک ششم عواقب وخیم برای استان رقم بخورد  مصداق جمله «از ماست که بر ماست» می‌باشد.

پرسه پیک ششم و موج سواری کرونا بر مَحملِ غفلت

خواب خوش کم‌خطری کرونا با گزارش رنگ‌بندی جدید آشفته شد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز گفت: تعداد موارد مثبت کرونا در استان مرکزی از سه هزار و ۲۶۹ نفر در هفته دوم مهرماه به ۲ هزار و ۸۲۳ نفر در هفته سوم مهرماه رسیده  و شمار  موارد سرپایی نیز در این مدت از ۲ هزار و ۹۹۲ نفر به ۲ هزار و ۵۱۸ نفر رسید که با عبور از آمار بالای پیک پنجم نفسی برای کادر درمان و مسئولان و مردم بود.

دکتر «علی علی‌محمدی» افزود: شرایط زرد کرونا بعد از پیک پنجم بسیار کوتاه بود و شیب ملایم افزایش شمار بیمارام کووید ۱۹ با بالا رفتن  تعداد موارد سرپایی ناشی از ویروس کرونا  از ۲۷۷ نفر در هفته دوم به ۳۰۵ نفر در هفته سوم موضوع نگران کننده  شده است.

وی بیان کرد: اگرچه هنوز گزارش جدیدی از آمار کرونا در دست نیست اما با اعلام رنگ قرمز در شهرستان زرندیه زنگ خطر برای استان به صدا درآمده و همه باید هوشیارانه در صف رعایت پروتکل‌های بهداشتی باشند.

در اعلام وضعیت رنگ بندی کرونایی، رنگ قرمز به معنای خیلی پرخطر، نارنجی یعنی پر خطر و زرد به معنی خطر متوسط است و این نشان دهنده وجود خطر در همه‌ سطوح (خیلی پرخطر،پرخطر و خطر متوسط) کرونا است.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه سال ۹۸ آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha