۳.۷ میلیون زائر در دهه پایانی صفر به مشهد سفر کردند

مشهد- ایرنا- مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی گفت: در دهه آخر ماه صفر ۳.۷ میلیون زائر و مسافر از طریق ناوگان‌های سه‌گانه حمل و نقل عمومی و خودروهای شخصی به مشهد سفر کردند.

ابراهیم نصری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ورود زائر و مسافر به مشهد مقدس در این بازه زمانی در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر تعداد سفرها ۲۱ و شمار مسافران ۱۴ درصد افزایش یافته است.

وی گفت: از مجموع ۳.۷ میلیون زائر و مسافر، ۴۶۷ هزار نفر از طریق ناوگانهای حمل و نقل عمومی جاده‌ای، ریلی و هوایی به مشهد سفر کردند که بقیه این تعداد شامل ۸۶ درصد افراد به وسیله خودروهای شخصی به مشهد آمده اند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی ادامه داد: در بخش ناوگان حمل و نقل عمومی و جابه‌جایی ۴۸۶ هزار مسافر، سهم ناوگان اتوبوسی، مینی بوس و خودرو سواری کرایه ۵۷ درصد، ناوگان هوایی ۱۹ درصد و ناوگان ریلی نیز ۲۴ درصد بوده است.

نصری گفت: جابه جایی مسافر از طریق خودروهای شخصی که بیش از سه میلیون نفر بوده است در مقایسه با پارسال از نظر تعداد مسافر ۱۳ درصد و از نظر تعداد سفرها ۲۱ درصد افزایش داشته است.

اخلال در عملیات بازگشت زائران

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در فرآیند بازگشت زائران از طریق ناوگان حمل و نقل عمومی جاده‌ای یعنی اتوبوس‌ها برای حدود ۲ درصد از مسافران در مسیر بازگشت به استان‌های مازندران اصفهان و تهران مشکلاتی در پایانه امام رضا(ع) ایجاد شد.

نصری گفت: ناوگان اتوبوس برای حضور در مشهد طی این ایام به ناچار باید با یک سر خالی به این شهر می‌آمد که به دلیل عدم افزایش کرایه ناوگان، تعداد کمی اتوبوس از استان های ذکر شده به مشهد آمد و همین مساله عملیات بازگشت برخی زائران به استانهای ذکر شده را با مشکل ایجاد کرد.

وی گفت: به ناگزیر همکاران ما در پایانه امام رضا(ع) مجبور به لغو برخی از سفرهای درون استانی شده و از این طریق اتوبوس مورد نیاز برای انتقال زائران به مازندران، اصفهان و تهران را تامین کرد.

تقویت شبکه ریلی

نصری خاطرنشان کرد: برای پاسخگویی بهتر به زائران امام رضا(ع) باید از ظرفیت خوب شبکه ریلی کشور برای انتقال زائران در مسیر مشهد استفاده کرد که در این رابطه در دهه پایانی صفر نیازمند فعال شدن قطارهای حومه‌ای مناسب در استان هستیم.

وی گفت: امیدواریم طی سال‌های آینده مسیر ریلی مشهد- گرگان و مشهد- چابهار نیز به بهره‌برداری برسد تا خدمات ‌دهی در این مسیرها به زائران به نحو احسن انجام شود.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای خراسان رضوی همچنین گفت: اطلاعاتی در خصوص شمار زائرانی که در ایام پایانی ماه صفر به صورت پیاده راهی مشهد شده‌اند، در اختیار نداریم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha