آمریکا تحریم‌ها علیه چند شخصیت روسی را لغو کرد

تهران-ایرنا- یک سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد آمریکا چند روز پیش از سفر ویکتوریا نولاند معاون وزیر امور خارجه امریکا به روسیه، تحریم‌ها علیه چند شخصیت روسی را لغو کرد. پیشتر نیز مسکو نولاند به طور مشروط را رفع تحریم و برای وی روادید سفر به روسیه صادر کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از "اسپوتنیک"، ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه تایید کرد مسکو پس از اقدام آمریکا در تحریم چند شخصیت این کشور و ممنوعیت ورود آن‌ها به روسیه، ورود نوالاند به روسیه را ممنوع کرده است.  

انتظار می‌رود نالند فردا (دوشنبه) به روسیه سفر کرده و با سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه دیدار کند.  

زاخارووا افزود: او (نولاند) در لیست تحریم‌ها قرار داشت و نمی‌توانست وارد مرزهای روسیه شود. آن‌ها (آمریکا) مقامات روسی و کارشناسان امور خارجه را در لیست سیاه قرار داده بودند. در این زمینه ما اقدام متقابل انجام دادیم.  
 

یک مقام روس نیز پیشتر اعلام کرد که روسیه بطور مشروط به ویکتوریا نولاند معاون امور سیاسی وزارت خارجه آمریکا که در فهرست سیاه تحریم های روسیه قرار داشت، روادید برای سفر به مسکو داده است.

به گزارش ایرنا، روزنامه کامرسانت چاپ مسکو روز شنبه به نقل از یک مقام آگاه روس و بدون اشاره به نام وی نوشت: ویکتوریا نولند معاون وزارت خارجه آمریکا می تواند در ماه اکتبر جاری به روسیه سفر کند اما مسکو امیدوار است که واشنگتن نیز حرکت مشابهی در مورد یک مقام روس انجام دهد. 

رسانه روسی به نقل از این مقام روس افزود: موضوع محدودیت ویزایی دیپلمات های روسی برای سفر به آمریکا ازجمله کنستانتین ورونتسف کارشناس اداره عدم انتشار و کنترل تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه مطرح است.

به نوشته رسانه روسی، آمریکا از پاییز سال ۲۰۱۹ به این مقام روس روادید برای سفر به آمریکا نمی دهد و علاوه بر وی ۱۳ نفر از مقامهای وزارت دفاع روسیه و شرکت دولتی فضایی روس کوسموس هم از دریافت روادید سفر به این کشور محروم شده اند.  

روزنامه کامرسانت در ادامه نوشت: ویکتوریا نولند معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر به مسکو با سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه و مذاکره کننده ارشد موشکی و هسته ای این کشور و آندره رودنکو معاون دیگر وزارت خارجه روسیه و دیمیتری کوزاک معاون دفتر رئیس جمهوری روسیه دیدار و گفت و گو خواهد کرد. 

در همین  ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که ویکتوریا نولند معاون وزیر خارجه آمریکا از ۱۱ تا ۱۳ ماه اکتبر (دوشنبه تا چهارشنبه این هفته) به مسکو سفر می کند.

زاخارووا در کانال تلگرامی خود نوشت: تایید می کنیم که برای سفر ویکتوریا نولند معاون سیاسی وزیر خارجه آمریکا به روسیه از ۱۱ تا ۱۳ ماه اکتبر توافق بدست آمده است.

قرار است نولند در دیدار با طرف روسی درخصوص موضوعاات مهم دوجانبه و منطقه ای و بین المللی گفت و گو و مذاکره کند.

روابط روسیه و آمریکا تیره است و واشنگتن از سال ۲۰۱۴ بیش از یکصد بسته تحریم های اقتصادی و مالی در مورد مسکو وضع کرده و مقامها و شهروندان روس را در فهرست سیاه تحریم ها قرار داده است. ماه گذشته وزارت خزانه داری آمریکا با متهم کردن دولت روسیه به تلاش برای مسموم کردن آلکسی ناوالنی، از مخالفان ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه، اسامی ۹ شخص و ۲ شرکت روسیه‌ای را در لیست تحریم‌ها قرار داد.  

همچنین به تازگی برخی از سناتورهای کنگره آمریکا خواستار اخراج دیپلمات‌های روسیه از واشنگتن شده‌اند.  

درخواست اخراج دیپلمات‌های روسی هم از جانب سناتورهای دموکرات و هم جمهوری‌خواه از «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مطرح شده است.  

در ماه دسامبر سال گذشته آمریکا به صورت یک جانبه دوره مأموریت دیپلمات‌های روسیه در این کشور را به سه سال کاهش داد، اقدامی که در مورد سایر کشورها انجام نشده است.  


دولت آمریکا با متهم کردن نقش روسیه در انتخابات آمریکا و همچنین هک شدن سایت «سولار ویندز» در فروردین سال جاری اعلام کرد دیپلمات‌های روس را اخراج خواهد کرد. پس از آن، دولت آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه اعمال کرد. براساس این تحریم‌ها، آمریکا همچنین ۱۰ دیپلمات روس را از خاک آمریکا اخراج کرد.  

روسیه نیز در واکنش به تحریم‌های جدید آمریکا تصمیم به اخراج ۱۰ دیپلمات آمریکایی و قرار دادن ۸ مقام دیگر در لیست سیاه گرفت.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha