پرونده بورسیه‌ها با حضور وزیر علوم در کمیسیون اصل نودم بررسی شد

تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی از بررسی و تعیین تکلیف پرونده قدیمی بورسیه‌ها با حضور وزیر علوم، ‌ تحقیقات و فناوری در این کمیسیون خبر داد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، ‌ «علی خضریان» در توضیح نشست روز یکشنبه کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی به خبرنگاران گفت: در این جلسه وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به همران معاونان حضور داشتند و گزارشی از سوی کمیسیون درباره تعیین تکلیف پرونده قدیمی بورسیه‌ها که از مجلس دهم آغاز شده، مطرح شد تا اقدامات لازم انجام شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم مجلس افزود: گزارش کمیسیون اصل نود در این باره نهایی شده و به زودی در جلسه علنی مجلس قرائت خواهد شد. اما لازم است وزارت علوم نیز درباره اصلاح روندها و احقاق حقوق آن بخش از نخبگانی که به دلیل سیاسی کاری‌ها در دولت گذشته دچار مشکلاتی شده‌اند اقداماتی انجام دهد تا دانشگاه‌های کشور بتوانند از ظرفیت‌های علمی آنها استفاده کنند. این موضوع مورد تایید مقام عالی وزارت نیز قرار گرفت.

خضریان ادامه داد: در این نشست مقرر شد نخبگان علمی که در این پرونده حقوقی از آنها ضایع شده، هرچه سریع‌تر شناسایی و مشکل آنها مرتفع شود.

وی با بیان اینکه از ۳ هزار نفری که از سوی دولت قبل ادعای تخلف در جذب آنها به عنوان بورسیه مطرح شده بود، تنها کمتر از ۴۰ نفر خارج از ضوابط بورسیه شده بودند، گفت: مستندات این موضوع نیز تهیه و به وزارت علوم ارائه شده است. البته افرادی که خلاف قواعد بورس شده‌اند، قرار نیست در دولت سیزدهم نیز به کار گرفته شوند.

خضریان با اشاره به موضوع توجه به بحث تحول در علوم انسانی و تاکیدات مقام معظم رهبری در این باره، تاکید کرد: در این جلسه دغدغه تحول در علوم انسانی از سوی اعضای کمیسیون مطرح شد و این موضوع مورد تایید وزیر علوم قرار گرفت و مقرر شد هیات اندیشه‌ورز و کارگروهی در این باره به زودی در وزارت علوم فعال شود تا هر چه سریع‌تر منویات مقام معظم رهبری در این زمینه عملیاتی شود.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته شاهد برخی سیاسی کاری‌ها در زمینه به کارگیری نخبگان در بدنه دانشگاه‌ها و وزارت علوم بودیم که شامل برخی از نیروهای انقلاب و اعضای هیات علمی نیز شده است. بر همین اساس مقرر شد در این حوزه بررسی‌های کاملی از سوی وزیر علوم صورت بگیرد و از ظرفیت علمی و مدیریتی اساتید و اعضای هیات علمی جریان انقلاب حداکثر استفاده انجام شود.

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha