رفع تصورات اشتباه در مورد وقف ضروری است

شیراز- ایرنا- رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان داراب و زرین دشت فارس گفت:هنوز بین برخی مردم گفته می‌شود که به ملک اوقافی نزدیک نشوید یا تفکر اشتباه دیگر این است که بعضی‌ها فکر می‌کنند مال وقف باید رایگان باشد؛ ضرورت دارد چنین تصورات نادرستی برطرف شود.

سجاد شبان یکشنبه در گفت و گو با ایرنا شبان به نقش رسانه‌ها در زمینه فرهنگ‌سازی و اعتمادسازی به عنوان بازوان توانای اوقاف اشاره کرده و افزود: اصطلاح دوری کردن از وقف گذشتگان در خصوص افرادی که بدون پرداخت حق موقوفه از  ملک اوقافی استفاده و زندگی خود و خاندان خود را تباه کرده بودند، به زبان می‌آوردند.در حالی که ارزش استفاده از ملک اوقافی برای کسی که حق موقوفه را طبق نظر کارشناسی و به موقع پرداخت ‌کند کاملاً برعکس است؛ زیرا اجاره‌ای که ‌پرداخت می‌شود درجیب شخص نمی‌رود و برای امور عام‌المنفعه از جمله کمک به افراد بی‌بضاعت، سفره اطعام سیدالشهدا (ع) و ... است و خود نیز به نوعی در امر خیر شریک می‌شود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه داراب و زرین دشت گفت: تفکر اشتباه دیگر این است که بعضی‌ها فکر می‌کنند مال وقف باید رایگان باشد در صورتی که ملک وقفی امانت و یک سرمایه‌ اجتماعی است و باید از محل درآمد آن در زمینه برآوردن نیات واقف هزینه کرد.

شبان در مورد نگرش بسیاری از مردم درباره وقف کردن گفت: بیشتر مردم تصور می‌کنند وقف فقط برای افراد ثروتمند است؛ در صورتی که عموم مردم می‌توانند با هر مقدار توان مالی جزو واقفین قرار بگیرند و آن هم در قالب طرح وقف مشارکتی است. یعنی چند صد نفر یا چند هزار نفر به یکباره با هم پولی را روی هم می‌گذارند و با سرمایه‌ای قابل توجه و با نیت مشخص، وقفی را شکل می‌دهند.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان های داراب و زرین دشت درباره نمونه‌ هایی از این موقوفات مشارکتی در کشور گفت:  در برخی از استانها این امر محقق شده است؛ مثلاً در تهران چند نفر از اعضای یک فامیل با هم چند مغازه خریداری کردند تا سود و درآمد آن برای کمک به ایتام و بیماران صرف شود و یا در استان خودمان بیمارستان سرطانی جنوب یکی از پروژه‌های وقف مشارکتی است.

شبان گفت: ۸۹۵ وقف مشتمل بر ۲۱۰۰ رقبه موقوفاتی است که تا امروز در داراب به ثبت رسیده که بیشتر نیات موقوفات شهرستان در زمینه اطعام و روضه‌خوانی سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدا...الحسین(ع) است.

وی افزود: در کنار این موقوفات تعداد اندکی موقوفه نیز با نیت کمک به دانش آموزان بی بضاعت ، کمک به فقرا و مساکین و... وجود دارد که با توجه به مشکلات معیشتی اقشار آسیب‌پذیر جامعه، منافع و درآمد آنها بسیار ناچیز است و نیاز به همت خیرین در ایجاد موقوفات جدید وجود دارد.

شبان گفت:براساس ماده ٥٧ قانون مدنی، واقف باید مالک مالی باشد که وقف می‌‏کند و به‏ علاوه دارای اهلیتی باشد که در معاملات معتبر است از جمله این که عاقل و بالغ و مختار باشد و همچنین دچار ناتوانی عقلی در امور زندگی نباشد.مال مورد وقف نیز باید قابل رؤیت و عینی باشد (منافع و دیون نباشد) و اصل مال با استفاده از منافع آن از بین نرود. بنابراین وقف در موارد مصرفی، کالاهای خوراکی و... صحیح نیست.

وی به تخلفات صورت گرفته در زمینه وقف نیز اشاره کرده و افزود: عدم ارائه وقف‌نامه‌های موجود در دست اشخاص به اداره اوقاف، کتمان و پنهان‌کاری اشخاص مطلع از موقوفات و تصرف عدوانی و غاصبانه موقوفه از جمله مصادیق تخلفات در زمینه وقف است که اقدام به راه اندازی گشت حفاظت از موقوفات کردیم که چند مورد تذکر لسانی و یک مورد هم در حین سرقت چوب درختان موقوفه داشتیم که فرد خاطی دستگیر و برای سیر مراحل قضایی و صدور حکم معرفی شد و هم اکنون مجرم در زندان بسر می برد.

شبان به نیاز جدی به ایجاد موقوفات جدید در داراب اشاره کرده و گفت: بی‌شک جای موقوفاتی با نیات اجتماعی، قرآن و عترت، دارو و درمان،کمک به اشتغال جوانان، ساخت مسکن برای زوج‌های بی‌بضاعت، تولید علم و فناوری و ... به شدت احساس می‌شود.

وی به نگرانی تعدادی از مردم به امور وقف در آینده و نتیجه نیات آنها اشاره کرده و گفت:بسیاری از افراد جامعه به وقف علاقه‌مند هستند و تنها دغدغه درست مصرف کردن آن را دارند که باید از طریق اعتمادسازی نگرانی آنها برطرف شود. در سالهای اخیر با توجه به راه‌اندازی سامانه جامع موقوفات کشور، همه اوراق پرونده‌های وقفی اسکن و بارگذاری شد و وقف‌نامه‌های قدیمی نیز توسط کارشناسان خبره بازنویسی و جلوی هرگونه سوء استفاده احتمالی گرفته شد. از طرفی عملیات‌ها و تراکنش‌های مالی نیز رصد می‌شود و از سویی دیگر با تفاهم‌نامه‌های صورت گرفته با اداره ثبت اسناد و بنیاد مسکن ، اسناد مالکیت موقوفات نیز با سرعت بسیار خوبی در حال تبدیل شدن به تک‌برگ است و تا حدودی نگرانی‌های مردم برطرف شده است.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان های داراب و زرین دشت گفت:از سرمایه گذاران ، پیمانکاران بخش خصوصی و علاقه مندان به مشارکت و سرمایه گذاری در مجموعه طرح‌های موقوفات داراب و زرین دشت دعوت می کنم، برای اطلاع دقیق از جزئیات این پروژه‌ها و نحوه سرمایه گذاری و مشارکت به ادارات اوقاف مراجعه کنند همچنین از همه شهروندان خیراندیش دعوت می‌کنم در صورتی که اطلاعاتی در مورد موقوفات مجهول یا وقفنامه‌های مفقود شده دارند، برای احیای موقوفات همکاری لازم را به عمل آورند.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha