بارندگی‌های پاییزه امسال کردستان کمتر از حد نرمال خواهد بود

سنندج - ایرنا - معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان گفت: با توجه به بررسی آخرین نقشه‌های هواشناسی پیش بینی می‌کنیم که بارندگی‌های پاییزه امسال استان کمتر از حد نرمال باشد.

علی پناهی روز یکشنبه در گفت‌ و گو با خبرنگار ایرنا افزود: میانگین بارندگی سالیانه استان حدود ۴۵۰ میلی‌متر است که پیش بینی می‌کنیم امسال میزان بارندگی استان کمتر از این مقدار باشد.

وی ادامه داد: بارندگی‌های موثر پاییزه معمولا هر سال در هفتم تا ۱۵ آبان ماه اتفاق می‌افتد، اما امسال براساس پیش بینی ما این بارندگی به تعویق افتاده و در دهه سوم آبان اتفاق خواهد افتاد.

معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی کردستان اضافه کرد: از لحاظ دمایی هم تمایل به افزایش دما نسبت به میانگین دوره بلندمدت در هوای پاییزه استان مشاهده می‌شود.

وی افزود: البته موثق‌ترین پیش بینی‌های هواشناسی پنج روزه و در نهایت ۱۰ روزه است، بر این اساس احتمال تغییر در وضعیت پیش بینی‌های بارندگی و یا دمای در پاییز امسال هم وجود دارد.

پناهی یادآور شد: میانگین بارندگی‌های استان در سال زراعی گذشته هم ۳۰۲ میلی‌متر بود که نسبت به مدت مشابه آن در سال ماقبل ۴۲ درصد و در مقایسه با دوره بلندمدت (۲۵ تا ۳۰ سال قبل) ۳۳ درصد کاهش داشت.

سال زراعی از اول مهر هر سال شروع می‌شود و تا ۳۱ شهریور سال بعد ادامه می‌یابد.

اداره کل هواشناسی کردستان دارای ۲۲ ایستگاه هواشناسی شامل ۹ ایستگاه سینوپتیک (هر ساعت یک بار تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود) و ۱۳ ایستگاه اقلیم‌شناسی، ۷۹ ایستگاه باران‌سنجی و سه ایستگاه جاده‌ای است و این ایستگاه‌ها در طول شبانه روز پارامترهای هواشناسی را اندازه‌گیری، ثبت و مخابره می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha