۸۱.۵ درصد زنجانی‌ها نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند

زنجان - ایرنا - رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان گفت: در زمان حاضر ۸۱.۵ درصد جمعیت این استان نوبت اول واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند که این میزان برای واکسیناسیون کامل نوبت دوم ۴۹.۵ درصد بوده است.

دکتر پرویز قزلباش شامگاه یکشنبه در نشست خبری آنلاین با خبرنگاران استان با اشاره به اینکه مجموع واکسن‌های کرونای تزریق شده در مراکز تجمیعی استان تا روز گذشته به رقم ۹۸۰ هزارو ۸۳۲ دُز رسیده است، افزود: از این تعداد بیش از ۶۷۴ هزار دُز در نوبت اول و بیش از ۳۰۷ هزار دُز نوبت دوم را شامل می شود.

وی با بیان اینکه با اقدامات انجام گرفته درصد زیادی از زنجانی ها در برابر بیماری کووید - ۱۹ واکسینه شده اند اضافه کرد: تلاش می شود این رقم همچنان روند صعودی داشته باشد که مشارکت فعالانه زنجانی ها بسیار اثر گذار است.

این مسوول با اشاره به اینکه خوشبختانه با پوشش گسترده واکسیناسیون، مرگ و میرهای کرونایی و شمار مبتلایان روند کاهشی یافته است، ادامه داد: بر این مبنا آمار مرگ و میرهای کرونایی استان در پیک پنجم نسبت به پیک چهارم روند کاهشی یافته است.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر روزانه مواردی فوتی در استان با وجود واکسیناسیون به وقوع می پیوندد، اظهار داشت: در صورت واکسیناسیون با درصد قابل قبولی به میزان ۹۰ درصد می توان به ایمنی  لازم رسید و نسبت به کاهش مبتلایان و فوتی های کرونایی بیش از گذشته امیدوار بود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان ادامه داد: هنوز برای شمار زیادی از گروه‌های هدف تزریق نوبت دوم واکسن فرا نرسیده است که با انجام این کار طی هفته های آینده می توان میزان پوشش واکسیناسیون را افزایش داد.

وی با اشاره به اینکه این استان توان تزریق ۴۰ هزاز دُز واکسن در روز را دارد، اظهار داشت: در زمان حاضر بطور میانگین بین ۱۶ تا ۲۰ هزار دُز واکسن در مراکز تجمیعی استا تزریق می شود که در صورت استقبال زنجانی ها این رقم قابل افزایش بوده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

قزلباش با تاکید بر اینکه واکسیناسیون مهمترین عامل کنترل بیماری است ولی تنها عامل نیست خاطرنشان کرد: مقایسه و مطالعه موج پنجم و چهارم به خوبی نشان می دهد میزان واکسیناسیون در استان چه تاثیر مثبتی داشته و اقدامات تکمیلی در کنار آن می تواند مطلوب واقع شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha