طرح امین در مدارس خراسان شمالی اجرا می‌شود

بجنورد- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: طرح امین با هدف جبران کمبود معلم در برخی مدارس استان به زودی اجرایی می‌شود.

مهدی مودی روز یکشنبه در گفت و گو با خبر نگار ایرنا اظهار داشت: هم اکنون تعدادی مدارس استان در برخی از دروس با کمبود معلم مواجه است که با اجرای طرح امین این کمبود جبران می‌شود.

وی افزود: در اجرای این طرح ۲۰۰ معلم طرح امین و قرآنی به کار گرفته می‌شود.

مودی با اشاره به اینکه هم اکنون ۲۰ هزار معلم در مدارس استان مشغول به تدریس هستند گفت: از این تعداد ۱۵ هزار و ۷۶۶ نفر در مدارس غیر دولتی هستند.

مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: ۳۱ معلم نیز برای فعالیت در سوادآموزی استان به کار گرفته شده است که کار تدریس آنها به زودی آغاز می‌شود.

مودی تعداد کلاس های درس را  در مجموع ۸۶ هزار و ۶۵ کلاس درس در استان اعلام کرد و اظهارداشت : در این کلاس ها۱۸۳ هزار و ۸۱۹ دانش آموز مشغول به تحصیل هستند.
وی افزود: یک و نیم درصد دانش آموزان در کشور در خراسان شمالی مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد ۴۸ درصد دختر و ۵۲ درصد پسر هستند.
مودی اظهار داشت: ۳۸ درصد مدارس در مناطق روستایی و ۶۲ درصد نیز در مناطق شهری وجود دارد.
وی در ادامه گفت: حدود ۱۳ درصد دانش آموزان اهل تسنن هستند که  بیشترین دانش آموزان اهل تسنن در شهرستان های راز و جرگلان و مانه و سملقان هستند.
مدیرکل آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: همچنین  ۷.۶۹ درصد دانش آموزان در مدارس شبانه روزی استان و سه درصد در مناطق عشایری و ۲۸درصد کلاس های استان به صورت مختلط هستند.

این درحالی است که شماری از والدین دانش آموزان از کمبود معلم در برخی مدارس روستایی گلایه مند بودند.

طرح مدارس «امین»، طرحی است که روحانیون حدود ۳۰ ساعت در هفته، در مدارس فعالیت فرهنگی و تربیتی داشته باشند و برای این هدف روحانیون باید متناسب با نیازهای پایه های تحصیلی ابتدایی و متوسطه اول و دوم آموزش ببینند و گزینش شوند.
روحانیون پس از گذراندن دوره های آموزشی و تخصصی و اخذ مدرک در مدارس متقاضی اجرای طرح امین حضور پیدا کرده و در این مدارس برنامه ای براساس توافق آموزش و پرورش تعریف و حیطه کاری روحانیون مشخص می شود تا موازی کاری و تداخلی با سایر برنامه های مدرسه ایجاد نشود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha