حضور مقتدرانه نیروی‌های مسلح بسترساز تجارت دریایی امن است

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، در دیدارهای جداگانه با فرماندهان منطقه یکم نیروی دریایی ارتش و نیروی دریایی سپاه و دریابانی استان، حضور مقتدرانه نیروهای مسلح را بستر ساز ایجاد تجارت دریایی امن در منطقه دانست.

علی‌رضا محمدی کرجی‌ران" روز یکشنبه به مناسبت گرامی‌داشت روز جهانی دریانوردی با حضور در منطقه یکم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: ثبات و امنیت آبهای بین‌المللی و مرزهای آبی کشور رهین حضور مقتدرانه، رشادت‌های همه نیروهای دریایی در پهنه اقیانوس‌ها و دریاهاست.

وی افزود: امروز با وجود تحریم‌های ظالمانه که صنعت دریانوردی جمهوری اسلامی را نشانه گرفته بنادر و آبهای سرزمینی و بین‌المللی به مدد حضور باصلابت این نیروها به نمادی برای قدرت اقتصادی و مکانی برای ایجاد ارزش افزوده و همچنین بستری برای توزیع و ترانزیت امن کالا تبدیل شده است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، حضور مقتدرانه نیروی دریایی راهبردی ارتش در آبهای آزاد و صیانت از هزاران کشتی تجاری و تامین امنیت دریاها و اقیانوس‌ها از تعرض دزدان دریایی را سند افتخاری برای جامعه دریایی و بندری کشور عنوان و اذعان کرد: توجه مقام معظم رهبری به ارتش به عنوان نیروی راهبردی کشور نشان از شجاع بودن، اقتدار وخودباوری این نیرو است. 

محمدی‌کرجی ران ادامه داد: تامین امنیت در آبهای حاکمیتی و بین‌المللی و عبور و مرور امن هزاران کشتی‌ نفتکش و تجاری همواره مورد توجه سازمان جهانی دریانوردی قرارگرفته به گونه‌ای که این سازمان بارها مراتب تقدیر خود را از تلاش‌های ارگان‌های نظامی ایران ابراز داشته است.

هم‌افزایی نیروهای نظامی موجب توسعه دریامحور می‌شود

مدیرمنطقه ویژه اقتصادی بندرشهید رجایی در دیدار با دریادار دوم پاسدار عباس غلامشاهی فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه، ارتش ،سپاه ونیروهای دریابانی را بازوان توانمند اقتصاد دریامحور نامید و بیان داشت: نقش این دریادلان در حوزه‌های مختلف به ویژه توقیف شناورهای متخلف، مشارکت در عملیات‌های جستجو و نجات دریایی و مقابله با آلودگی نفتی نقش موثر و بی‌بدیل است. 

وی مشارکت و هم‌افزایی نیروهای نظامی و دیگر ارگان‌های دریایی را موجب برکات بیشتر و توسعه دریامحورو اقتصاد دریا پایه عنوان کرد. 

 قدرت بازدارندگی و بالندگی کشور مرهون خون شهداست

فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی راهبردی ارتش نیز امنیت حاصله و قدرت بازدارندگی امروز کشور را مرهون خون شهدایی دانست که ثبات و آرامش را به منطقه هدیه کرده‌اند.

دریادار قربانی با اشاره به اشرافیت سازمان بنادر و دریانوردی از فعالیت‌ها وماموریت‌های شبانه روزی نیروی دریایی و الزاماتی که در حوزه‌های پشتیبانی و عملیات دریایی وجود دارد، افزود: بنادر و دریانوردی با درک این شرایط می‌تواند همچون گذشته یاریگر نیروی دریایی ارتش در انجام ماموریتتان مهم ‌استراتژیک باشد. 

وی با بیان اینکه امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران در تمامی حوزه‌های و ماموریت‌های خود قوی‌تر و بااقتدارتر وارد شده است، اذعان داشت: معتقدیم سازمان بنادر و دریانوردی و نیروی دریای ارتش که همانند دو سرباز در دو جبهه مختلف همکاری دارند با درک تخصصی از حوزه‌های یکدیگر می‌توانند دوشادوش هم همکاری‌های بهتری در حوزه‌های دریا و دریانوردی، اقتصاد دریا و امنیت دریانوردی داشته باشند. 

دریادار دوم رضا قربانی همچنین از تعامل و همگرایی سازمان بنادر و دریانوردی در اجرای برنامه‌های راهبردی نیروی دریایی ارتش در حوزه‌های مختلف دریایی و بندری و افزایش توان چه توان آمادگی رزمی و چه توان حضور در دریا قدردانی و خاطرنشان کرد: این هم‌افزایی ضمن اینکه می‌تواند منشا برکات استانی و ملی برای مردم باشد در اجرای قوانین بین‌المللی و مقررات جمهوری اسلامی ایران در آبهای آزاد و پهنه‌های حاکمیتی کشور یاریگر و اثرگذار خواهد بود. 

کارجهادی کارکنان بنادر و سپاه باید به اقتدار واقعی دریایی تبدیل شود 

حضور مقتدرانه نیروی‌های مسلح بسترساز تجارت دریایی امن است

دریادار دوم پاسدار عباس غلامشاهی، فرمانده منطقه یکم نیروی دریایی سپاه نیز گفت: سازمان بنادر و دریانوردی و سپاه از زمان دفاع مقدس باهم اقدامات مشترکی را در حوزه دریاها داشته‌اند که تا امروز این همسویی و هم‌افزایی با قدرت ادامه دارد.

سردار حسین دهکی فرمانده دریابانی هرمزگان نیز با تبریک روز جهانی دریانوردی و تشریح ظرفیت‌های مبارزه با قاچاق این استان اظهارکرد: همراهی و هم‌افزایی بنادر و دریانوردی و دریابانی باید به شناسایی چالش‌ها و رفع مشکلات اقتصادی، تولید کار و اشتغال مردم و ریشکنی قاچاق دراین استان منجر شود.

این دیدارها به مناسبت روز جهانی دریانوردی به پاس قدردانی از فعالیت‌های ارگان‌های نظامی دریایی صورت گرفت و با اهدا لوح سپاس و تندیس منقش به شعار امسال  روزجهانی دریانوردی(دریانوردان در کانون آینده کشتیرانی) از تلاش‌ها و خدمات ارگان‌های دریایی تقدیر شد.

هشتم مهرماه مصادف با ۳۰ سپتامبر روز جهانی دریانوردی نامگذاری شده است.

شعار امسال روز جهانی دریانوردی نیز به عنوان "دریانوردان در کانون آینده کشتیرانی" نامگذاری شده است. 

درحال حاضر ۳۳ هزار دریانورد در استان هرمزگان مشغول به کار هستند که از این تعداد ۱۵۳ نفر را بانوان تشکیل می‌دهند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha