جهان اسلام در انتظار ایفای نقش مسئولان افغانستان در فاجعه قندوز است

تهران- ایرنا- دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی با محکوم کردن حادثه تروریستی مسجد شیعیان در قندوز افغانستان از کسانی که قدرت سیاسی و نظامی این کشور را در اختیار دارند، خواست به نقش مسئولانه خود عمل کنند. 

به گزارش گروه فرهنگی ایرنا از مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی حجت‌الاسلام‌ حمید شهریاری با انتشار پیامی اعلام کرد: فاجعه جنایت بار اقدام تروریستی در مسجدی در قندوز موجب تالم همه علما و نخبگان جهان اسلام شد. اقدام کور و بزدلانه‌ای که لشکر جهل و کینه به تحریک و سرمایه اجانب، بارها در کشور مظلوم و محنت‌زده افغانستان به اجرا درآورد و متاسفانه مجامع بین‌المللی و قدرت‌هایی که مسبب اصلی این رنج و آلام بوده و هستند به نظاره نشستند و با سکوت به رنج این ملت مظلوم استمرار بخشیدند.
وی افزود: تجاوز به جان و مال مردم در اماکن عمومی و مقدس، نشان از بیگانگی تروریست‌ها از اسلام و فرهنگ اسلامی دارد. آنچه امروز دشمن کینه‌توز نشانه رفته، پاشیدن بذر کینه و عداوت بین مردم افغانستان با دامن‌زدن به مسائل فرقه‌ای و طایفه‌ای است. رجاء واثق داریم که بیداری مردم شریف و علمای بیدار و اصحاب متعهد رسانه و متنفذان افغانستان با درک درست نقشه‌های دشمنان ملت و کشور این توطئه شوم را خنثی خواهند کرد و در ایام پر محنت و رنج در کنار هم متحدتر از همیشه خواهند بود.
شهریاری ادامه داد: بی‌تردید امنیت مراکز و اماکن مقدس و عمومی و جان نوامیس و اموال مردم افغانستان متوجه کسانی است که قدرت سیاسی و نظامی این کشور را در اختیار دارند. جهان اسلام و مجامع بین‌المللی در انتظار ایفای نقش مسئولانه و انجام تعهدات بین‌المللی آنان است. 

وی افزود: ما بار دیگر بر مواضع به حق خود تاکید می‌کنیم و راه برون‌رفت وضعیت محنت‌بار افغانستان را تشکیل دولتی فراگیر از همه اقوام و طوایف و پیروان مذاهب اسلامی بر اساس خواست مردم شریف این کشور بزرگ، دانسته و گام درست در این مسیر را باز شدن باب گفت و گوهای ملی در اشکال و سطوح مختلف می‌دانیم. 
شهریاری از همه تشکل‌های حقوقی، مجامع بین‌المللی، نهادهای علمایی و اسلامی جهان اسلام خواست با اعلام مواضع صریح در مقابل این جنایات غیرانسانی از حقوق مسلم و امنیت عمومی و پایدار و تشکیل دولت فراگیر به جد دفاع کنند و پیگیری حذف ریشه‌های ترور و خشونت و همچنین مجازات فوری و عادلانه تروریست‌ها و بانیان آنان را از مطالبات جدی خود قرار دهند.

حمله‌ انتحاری به مسجد سیدآباد ظهر در استان قندوز روز جمعه هنگام اقامه نماز جمعه صورت گرفت. مسئولیت این حمله را داعش بر عهده گرفته و گفته است که مسجد مرکزی شیعیان را هدف قرار داده است.

داعش مدعی شده بود که در این حمله ۳۰۰ نفر را کشته و یا زخمی کرده اند. منابع خبری افغانستان امروز (یکشنبه) اعلام کردند شمار کشته شدگان این حمله انتحاری به ۱۵۰ نفر و شمار زخمی ها به ۲۰۰ نفر افزایش یافته است. قربانیان این حمله را کودکان، جوانان و مردان تشکیل می دهند که شماری از اجساد دیروز به صورت گروهی به خاک سپرده شدند.

حمله انتحاری به مسجد شیعیان با واکنش گسترده داخلی و خارجی مواجه شد و همه کشورها از جمله جمهوری اسلامی ایران از طالبان خواستند که تامین امنیت مردم را برعهده گیرند و عاملان این جنایت  را مجازات کنند.

گروه طالبان با عوامل جنایت قندوز به شدت برخورد کند 
آیت الله رضا رمضانی دبیرکل مجمع جهانی اهل بیت (ع) در پیامی نوشت: این حادثه که بزرگترین جنایت تروریستی پس از قدرت گیری طالبان است، در حالی اتفاق می افتد که تامین امنیت و مقابله با داعش و حملات تروریستی از جمله وعده های گروه طالبان به مردم افغانستان و جامعه جهانی بوده است. ضروری است که مسئولان با جدیت به شناسایی و برخورد با عوامل این جنایت وحشیانه پرداخته و مانع تکرار اینگونه حوادث شوند.
وی افزود: بر همه دل های حق طلب و انسان دوست و شیعیان جهان لازم است که در محکومیت این حادثه دردناک موضع گیری نمایند. لازم است نهادهای حقوق بشری و ضد تروریستی در جهان نیز، نسبت به این قبیل حوادث واکنش نشان دهند. چه اینکه ضروری است مجموعه های اطلاعاتی و امنیتی در سطح بین الملل تلاش های دقیق تری را برای جلوگیری از این وقایع وحشتناک و غم انگیز انجام دهند.
رمضانی با محکوم کردن این اقدام تروریستی و همدردی با خانواده های شهدا و ملت افغانستان افزود: ضروری است که نهادهای امدادی و کمک رسانی در داخل افغانستان و سراسر جهان برای خدمات رسانی به آسیب دیدگان بویژه با توجه به شرایط کنونی این کشور اقدام نمایند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha