دفتر استانداردسازی در پایانه صادراتی استان همدان راه‌اندازی شد

همدان- ایرنا- مدیرکل استاندارد استان همدان از راه اندازی دفتر استانداردسازی در پایانه صادراتی این استان خبر داد و گفت: این دفتر به تازگی در راستای حمایت از صادرکنندگان دایر شده است.

«محمد مددی» روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: کاهش مراجعه فعالان اقتصادی به اداره استاندارد و تسهیل در فرآیند صادرات مهمترین هدف راه اندازی دفتر استانداردسازی در پایانه صادراتی استان است.

وی اضافه کرد: کارشناسان استاندارد به همراه امکانات و تجهیزات لازم در این دفتر حضور دارند و گواهینامه های مورد نیاز را برای محصولات صادراتی تهیه و ارائه می‌کنند که موجب شتاب گرفتن چرخه صادرات می‌شود.

مدیرکل استاندارد استان همدان با تاکید بر آسان‌سازی فرآیند صادرات کالاهای مشمول استاندارد اجباری و واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه‌ای گفت: برخی مراحل برای صادرات کالاهای دارای پروانه و یا بدون پروانه نشان استاندارد حذف شده و واردات مواد مورد نیاز کارخانه‌ها و صنایع نیز شتاب گرفته است. 

مددی به واحدهای تولیدی اطمینان خاطر داد برای صادرات محصولاتشان هیچ مانعی وجود ندارد و تولیدکنندگان با یکی از روش های تعریف شده می توانند محصولات خود را به کشورهای دیگر صادر کنند، مشروط به اینکه طرف مقابل از مصرف آن محصول راضی باشد.

او حمایت از تولیدات دانش‌بنیان، برندسازی محصولات بومی، تدوین بسته حمایتی برای فعالان اقتصادی و صدور نشان حلال را برآیند تلاش های استاندارد برای تقویت تولیدات داخلی و توسعه صادرات محصولات همدان در بازارهای جهانی دانست و افزود: حمایت از تولید صادرات محور در اولویت برنامه های ما قرار دارد.

به گفته مددی ۶۷۰ محصول در استان همدان دارای پروانه کاربرد نشان استاندارد هستند و کارشناسان بر فرآیند تولید آنها نظارت مستمر دارند.

به گزارش ایرنا، یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای صادرات استان همدان در سال جاری هدفگذاری شده‌ و محصولات کشاورزی مانند کشمش، صنایع دستی به ویژه سفال و چینی آلات بهداشتی، مواد پتروشیمی و شیمیایی، موتور کولرآبی، سیمان، مواد معدنی و شیرخشک صنعتی برخی از اقلام سبد صادراتی استان همدان هستند که استاندارد بر صادرات تعدادی از آنها نظارت دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha