تولید در دیم‌زارهای لرستان ۲۵درصد افزایش می‌یابد

خرم‌آباد - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی لرستان گفت: میزان تولید محصولات کشاورزی در اراضی دیم استان با اجرای طرح جهش، ۲۵ درصد افزایش می‌یابد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از روابط عمومی جهادکشاورزی لرستان "، اسفندیار حسنی‌مقدم"  اظهار داشت: استان لرستان با دارابودن ۶۰۰ هزار هکتار سطح زیر کشت اراضی دیم حدود ۶.۷ درصد از دیم‌زارهای کشور را به خود اختصاص داده است.
 وی بیان کرد: با توجه به میزان بالای اراضی دیم استان اجرای طرح جهش تولید در دیم‌زارها  با همکاری ستاد اجرایی فرمان امام(ره) پیگیری می‌شود.
 حسنی‌مقدم ادامه داد: به زارعینی که در اراضی دیم خود به صورت کشاورزی حفاظتی کشت می‌کنند برای خرید ادوات تسهیلات اعطا می‌شود.
 رییس سازمان جهادکشاورزی لرستان اضافه کرد: این تسهیلات با نرخ سود چهار درصد و دوره بازپرداخت پنج ساله تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان با عاملیت بانک ملی در نظر گرفته شده است.
 به گفته وی در این طرح از آب سبز یا باران استفاده بهتری شده و مدیریت بقایا و تناوب کشت نیز رعایت می‌شود.
 حسنی‌مقدم با بیان اینکه در بحث کشاورزی حفاظتی عدم استفاده از گاوآهن مورد توجه قرار گرفته است است، اضافه کرد: با اجرای این طرح به دنبال افزایش ۲۵ درصدی تولید در دیمزارها هستیم؛ همچنین ضمن پایداری در تولید، حفاظت از خاک برای نسل‌های آینده نیز رعایت می شود.

طرح پنج ساله جهش تولید دیمزارها تاکنون در آذربایجان شرقی، همدان، خوزستان، گلستان، کرمانشاه و کردستان اجرایی شده و لرستان هفتمین استان در این راستا است.

 گندم، جو، نخود، عدس، کلزا، گلرنگ و محصولات علوفه‌ای در قالب این طرح قرار دارند و حمایت‌های خرید ادوات، کودهای ریزمغذی و بذر با تسهیلات قرض‌الحسنه در این راستا صورت می گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha