استاندارد سازی محصولات شرط موفقیت شرکت‌های دانش بنیان است

تهران- ایرنا- عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت: استانداردسازی محصولات شرط اساسی موفقیت شرکت‌های دانش بنیان است و اگر نتوانیم محصول دانش بنیانی را استاندارد سازی کنیم قادر نخواهیم بود صنعت آن را در کشور ایجاد کنیم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، مهندس نصرالله جهانگرد روز شنبه در دومین همایش تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان که به مناسبت هفته ملی استاندارد افزود: روز جهانی استاندارد امسال با شعار "چشم انداز مشترک برای جهان بهتر" برگزار می شود، در این راستا ما نیز نشستی را با شعار "تبیین نقش استاندارد در توسعه اقتصاد دانش بنیان"  برگزار کردیم که به نظر من ورود شرکت‌های دانش بنیان به مفاهیم استاندارد سازی و مشارکت موسسه استاندارد در تدوین استانداردهای جدید در حوزه دانش بنیان‌ها معرف بلوغ هر دو طرف است.

وی بیان کرد: ما در اندازه‌های ملی، به هر اندازه استانداردها را در شرکت‌های دانش بنیان توسعه دهیم، به منزله پایه گذاری اقتصاد دانش بنیان است، از این رو تدوین استاندارهای جدید در این حوزه جزو ضروریات به شمار می‌رود و تصور می‌کنم این امسال با امضا تفاهم نامه ارتقا یافته است، تولید استانداردهای جدید را در حوزه دانش بنیان‌ها را شاهد خواهیم بود که این امر برای پایه گذاری اقتصاد دانش بنیان نقش مهمی را خواهد شد.

جهانگرد در ا ین همایش که به صورت آنلاین و در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد ضمن تاکید بر اینکه اقتصاد ایران در حال گذار به سمت اقتصاد دانش بنیان است، ادامه داد: ما اندازه این اقدام را از میزان درصد اثرگذاری حوزه دانش بنیان‌ها در GDP متوجه می‌شویم که در این زمینه هر چند که تحریم‌های بین المللی برای کشور مضیقه‌هایی داشته است ولی این امر موجب شتاب و رشد کشور شده است.
عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی یادآور شد: هر اندازه حوزه دانش بنیان کشور با قواعد استاندارد سازی و استاندارد ممزوج کنیم، به اقتصاد دانش بنیان نزدیکتر خواهیم شد و صندوق نوآوری و شکوفایی که از سال ۹۲ عملیات اجرایی آن آغاز شده است، دو دوره مدیریتی خود را طی کرده و در کنار خدمات معاونت علمی، تاکنون حدود ۱۸ هزار میلیارد تومان منابع به صور مختلف به شرکت‌های دانش بنیان تخصیص داده است.

وی یادآورشد: این حرکت اختصاص منابع مالی به شرکت‌ها بر اساس منابع محدود صندوق بوده است که ما بر اساس تکنیک‌های اقتصادی و بانکی این منابع محدود را اهرمی کردیم و به بازار تزریق کردیم و این اقدام پله بعدی را شکل داده است که بر اساس تسهیلاتی که به شرکت‌ها اعطا کردیم، ضمانت نامه به این شرکت‌ها در عقد قراردادهای بزرگ تولیدی نیز صادر کردیم.

عضو هیات عامل صندوق نوآوری و شکوفایی گفت:2 هزار و ۵۹۰ قرار داد منعقد شده است و این صندوق حدود پنج  هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان صادر کرده است، با این اهرم ۲۸ هزار میلیارد تومان قرار داد در کشور منعقد شده است و زمانی که به این آمار توجه شود مشاهده خواهیم کرد که حرکت موجی بسیار بزرگی در اقتصاد ایران پا می‌گیرد.

وی با اشاره به همکاری دستگاه‌های دولتی با این صندوق برای توسعه محصولات دانش بنیان مورد نیاز صنایع، گفت: در این مسیر شاهد حضور وزیر نفت برای راه اندازی پارک فناوری، مرکز رشد و ایجاد صندوق مالی با همکاری صندوق و ایجاد خط مالی  ۲ هزار میلیاردی در یکی از بانک‌های کشور بودیم تا محصولاتی که در شرکت‌های دانش بنیان در حوزه صنعت نفت تولید می‌شود، از سوی وزیر نفت ضمانت خرید می‌شود.

جهانگرد، با تاکید بر اینکه در بخش صنعت چنین حرکتی مشاهده نکرده‌ایم، ابراز امیدواری کرد که این حرکات در کشور تداوم داشته باشد و  ادامه داد: یکی از عوامل تداوم یافتن این حرکت، استاندارد سازی و دارا بودن گواهینامه‌های بین المللی است و این استانداردها هم سهم حضور این شرکت‌ها را در بازارهای داخلی افزایش می‌دهد و هم حضور آنها را در بازارهای بین المللی تسهیل می‌کند از این رو از ضروریات توسعه اقتصاد دانش بنیان استاندارد شدن محصولات است.

او استاندارد سازی محصولات دانش بنیان را شرط اساسی موفقیت شرکت‌ها عنوان کرد و گفت: از سوی دیگر بسیاری از حوزه‌های فناوری، جدید هستند و ما برای آنها قواعد استاندارد مدونی نداشتیم. می‌توانیم با تحقیق و توسعه برای آنها استاندارد تدوین کنیم.
وی همکاری صندوق با سازمان ملی استاندارد را یک همکاری بسیار شکوهی دانست و ابراز امیدواری کرد که این همکاری بتواند در سطح ملی اقدامات موثری اجرایی شود، گفت: ما برای تداوم این مسیر همه نوع حمایت ارائه کرده‌ایم و ارائه خواهیم داد. به عنوان نمونه ما تا سقف ۷۰ درصد از هزینه‌های ثبت پتنت و اخذ استانداردها در سطح  ملی و بین المللی به شرکت‌های دانش بنیان اعطا می‌کنیم و اگر شرکت‌ها به حمایت‌های بیشتری نیاز داشته باشند قادریم که مورد به مورد به هیات مدیره ارجاع دهیم تا تصویب شود تا محصولاتی در ابعاد بین المللی تولید شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha