اتحادیه اروپا: حملات تروریستی مانع جدی برقراری ثبات در افغانستان است

لندن – ایرنا – سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در واکنش به حمله تروریستی به مسجد شیعیان در استان قندوز افغانستان که صدها کشته و زخمی برجای گذاشت تصریح کرد که تداوم حملات تروریستی مانع جدی برقراری صلح و ثبات در این کشور است.

به گزارش ایرنا، پیتر استانو روز شنبه با صدور بیانیه‌ای که در تارنمای اتحادیه اروپا منتشر شد گفت: زمانی که مردم برای نماز جمعه در یک مسجد شیعی در قندوز گردهم آمده بودند یک حمله بزدلانه رخ داد و منجر به کشتن بالغ بر ۴۰ نمازگزار و جراحت بیش از یک صد نفر شد.

وی افزود: اتحادیه اروپا با خانواده قربانیان افسوس می‌خورد و برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع می‌کند.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار محاکمه عاملان این جنایت نفرت‌انگیز شد و افزود: حقوق انسانی تمام افغان‌ها از جمله حق زندگی و حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی باید محافظت و محترم شمرده شود.

وی تصریح کرد: تداوم حملات تروریستی مانع جدی صلح و ثبات در افغانستان، جایی که شهروندان این کشور باید احساس امنیت کنند. ستانو خاطر نشان کرد: اتحادیه اروپا به برقراری صلح و ثبات در افغانستان و حمایت از مردم این کشور متعهد است.

رسانه‌های محلی در افغانستان دیروز جمعه از وقوع انفجار در مسجد سیدآباد قندوز (کندز) واقع در شمال شرقی این کشور خبر دادند که در پی آن دست‌کم ۵۵ نفر کشته شدند.

گروه داعش در حساب تلگرامی خود مسئولیت حمله به این مسجد در شمال افغانستان را بر عهده گرفت.

پس از تسلط گروه طالبان بر تمام افغانستان این نخستین حمله انتحاری خونین در مسجد شیعیان است.

پیش از این نیز داعش مسئولیت حمله به فرودگاه کابل را که به کشته شدن ۱۷۰ تن انجامید،  پذیرفت.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha