مهار احشام خراسان شمالی در مرز ترکمنستان حدود ۴۰ درصد افزایش یافت 

بجنورد-ایرنا- فرمانده مرزبانی خراسان شمالی گفت: مرزداران استان نیمه نخست امسال از خروج ۱۹۹ هزار راس دام استان به آن سوی مرز کشور ترکمنستان جلوگیری کردند که این رقم نسبت به مدت مشابه پارسال حدود ۴۰ درصد رشد یافته است.

سردار قربانعلی  داوطلب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: نیمه نخست پارسال مرزداران استان از خروج ۱۴۳ هزار راس دام استان به کشور ترکمنستان، جلوگیری و با متخلفان برخورد کردند.

وی با اشاره به اینکه مرزداران استان امسال بیش از ۳۸۰ نفر که قصد نقض حریم را داشته و وارد حریم مرزی با کشور همسایه شدند، دستگیر کردند افزود: خروج از مرز امسال نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۱ درصد رشد دارد. 

وی با بیان اینکه بیشتر این افراد متخلف چوپانان و دامداران بودند تصریح کرد: بعضا، عشایر و دامداران در مناطق مرزی، برای تعلیف دام خود مرز را نقض کرده و تعلیف دام خود را به مراتع حریم مرزی کشور همسایه می کشانند که مرزبانان با این تخلف برخورد می کنند.

فرمانده مرزبانی خراسان شمالی با اشاره به اینکه  علت ارتکاب این تخلف ناآشنایی عشایر و روستاییان با قوانین در مرز است خاطرنشان کرد: موضوع آشنایی با قوانین تردد در مرز بارها در جلسات آموزش همگانی توسط معاون اجتماعی مرزبانی استان و کارشناسان خبره این فرماندهی در یگان‌های تابعه برای مرزنشینان حوزه استحفاظی ابلاغ شده است.

سردار داوطلب افزود: خشکسالی ها سبب شده تا وضعیت مراتع در این استان مناسب نباشد، اما مراتع آن سوی مرز معمولا دست نخورده است از این رو بعضا دام های عشایر در آن سوی مرز تعلیف می شود. 

فرمانده مرزبانی خراسان شمالی افزود: امسال میزان کشف اسلحه شکاری و جنگی در مقایسه با مدت مشابه پارسال هفت درصد رشد داشته است و کشف بیسیم هم ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. 

استان خراسان شمالی ۳۰۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکمنستان دارد. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha