ضریب پشتیبانی بیمه‌ تامین اجتماعی در خراسان شمالی به نقطه سربه‌سر رسید

بجنورد-ایرنا- مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی گفت: ضریب پشتیبانی این نوع بیمه در استان به نقطه سر به سر رسید که زنگ خطر برای سازمان است.

سید احمد سیدی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه ضریب پشتیبانی این سازمان بیمه گر هم اینک به ازای هر یک نفر مستمر بگیر ۵.۱ نفر بیمه شده است اظهار داشت: این در حالی است که در ۲ سال گذشته این شاخص یک به ۷.۸ نفر بود.

وی با بیان اینکه در این مدت تعداد مستمربگیران افزایش یافته است افزود: اما تعداد بیمه شدگان جدید به نسبت مستمر بگیران افزایشی نبوده است که این امر نگران کننده است.

سیدی در خصوص میانگین ضریب پشتیباتی بیمه در کشور گفت: این شاخص در کشور یک به ۴.۵ نفر است، هم اینک وضعیت ضریب پشتیبانی استان از میانگین کشور بهتر است.

وی حالت عادی و استاندارد برای ضریب پشتیبانی را یک به هشت نفر عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به تحریم ها، شرایط شیوع ویروس کرونا و از رونق افتادن کسب و کارها هم اینک اشتغال جدید در این استان کمتر اتفاق می افتد که نسبت مصارف به منابع تهدید کننده است.

مدیرکل تامین اجتماعی خراسان شمالی گفت: سازمان بیمه تامین اجتماعی برای جلوگیری از ورشکستگی بخشی از حق بیمه ها را در بخش های مختلف در سطح کشور سرمایه گذاری کرده است که صندوق در سال هایی که دخل و خرج با هم در تعادل نباشد دچار مشکل نشود که در این زمینه تاکنون اقداماتی نیز انجام داده است.

سیدی افزود: اما بخشی از سرمایه گذاری ها به نوعی بنگاه داری بود که این روش نیز ریسک پذیر بوده است که به وضعیت اقتصادی، رونق کسب و کارها و تولید بستگی دارد که اگر شرایط کشور مناسب باشد وضعیت اقتصاد نیز بهبود می یابد در غیراینصورت بنگاه های اقتصادی نیز زیان خواهند کرد.

وی اظهار داشت: اما تمامی تعهدات این سازمان بیمه گر در تضمین دولت است و اگر در سال هایی دچار مشکل شود مورد حمایت قرار خواهد گرفت و تاکنون این سازمان هیچ تاخیری در پرداخت ها و تعهدات نداشته است.

وی گفت: یکسری از تعهدات خارج از وظایف ذاتی و ضوابط بیمه ها است که تعادل منابع و مصارف را بر هم می زند که  اگر این تعهدات از روی دوش سازمان برداشته شود با مشکلات مواجه نخواهیم شد.

۳۸ درصد جمعیت این استان زیر پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند که ضریب پوشش بیمه‌ای این استان چهار درصد از کشور عقب است.

تعداد بیمه شدگان اصلی زیر پوشش این سازمان ۱۰۳ هزار نفر  و تبعی را ۱۶۶ هزار و ۵۶۷ نفر است که در مجموع ۲۸۹ هزار و ۳۴۵ نفر از خدمات بیمه ای تامین اجتماعی بهره مند هستند.

تعداد مستمربگیران اصلی زیر پوشش ۲۰ هزار و ۲۲۳ نفر و مستمربگیران تبعی ۲۸ هزار و ۸۹۳ نفر است که در مجموع ماهانه ۴۹ هزار و ۱۱۶ نفر از سازمان تامین اجتماعی حقوق می گیرند.

در مجموع تعداد جمعیت زیر پوشش این سازمان بیمه گر در خراسان شمالی ۳۳۸ هزار و ۴۶۱ نفر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha