رشد ۲۹۴ درصدی صادرات قم تا۳۱۰ میلیارد ریال برای اشتغال درحوزه ارتباطات

قم - ایرنا - رشد ۲۹۴ درصدی صادرات ، ۱۱میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی درقم ،لزوم اجرای طرح محدوده کم آلاینده ،‌ ۳۱۰ میلیارد ریال برای اشتغال درحوزه ارتباطات و حمایت از طرح‌های دانش بنیان آبفا از اخبار هفته گذشته قم است.

فراگرفتن آموزش های مهارتی توسط هفت هزار کارآموز قمی ،بافت فرسوده مانع توسعه فضای سبز قم است، عملیاتی شدن طرح بهسازی پل ورودی آزادراه قم - تهران ، کشت گیاه "تریتیکاله"، مثبت شدن عملکرد صادراتی اتاق بازرگانی ،کتابخانه مرکزی قم به زودی افتتاح می‌شود،۵۰ پاساژ هسته مرکزی قم فقط یک ایستگاه آتش‌نشانی دارد،ضرورت ثبت اطلاعات مالکان قمی تا پایان مهرماه درسامانه املاک،نرخ ۳۶ درصدی مشارکت اقتصادی، افزایش نظارت‌ها برای برخورد با عرضه کالای قاچاق و نظافت روزانه پنج هزار اصله درخت از دیگر اخبار هفته گذشته قم بود.

رشد ۲۹۴ درصدی صادرات 

مدیرکل گمرکات قم گفت: صادرات استان از نظر ارزش دلاری در شهریورماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲۹۴ درصد رشد داشته است. 

اسفندیار دریکوندی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا، بیان کرد: طی این مدت ۱۷هزار و ۶۳۹ تن کالا به ارزش حدود ۳۳ میلیون دلار از گمرکات قم به بازارهای هدف منطقه‌ای و جهانی صادر شد که نشان از حضور فعالان اقتصادی استان در عرصه تجارت بین‌المللی دارد.
وی همچنین با اشاره به این‌که بیشتر حجم واردات کالا در قم نیز مربوط به تجهیزات مورد استفاده در واحدهای تولیدی است،افزود:درهمین مدت چهار هزار و ۲۳۱ تن کالا به ارزش ۲۰ میلیون و ۶۰۵ هزار دلار از کشورهای مختلف جهان وارد گمرکات استان شد. 
وی در ادامه با بیان اینکه گمرکات قم به دنبال حمایت حداکثری از فعالان اقتصادی استان است، تاکید کرد: پیش‌بینی‌ها حکایت از  روند رو به رشد ایجاد شد طی ادامه سال‌جاری و سال‌های آینده در عرصه تجارت استان قم دارد.

نرخ ۳۶درصدی مشارکت اقتصادی درقم

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی قم، گفت: مطابق طرح آمارگیری از نیروی کار توسط مرکز آمار ایران در تابستان سال جاری، نرخ مشارکت اقتصادی استان ۳۶ درصد برآورد شده که کاهش ۲.۲ درصد را نشان می‌دهد.

مصطفی کاویانی در گفت‌وگویی، افزود: این نرخ در کشور ۴۱.۱ درصد است.نرخ مشارکت اقتصادی استان در تابستان سال گذشته ۳۸.۲ درصد و در سطح کشور نیز ۴۱.۸ درصد بوده است.

کاویانی همچنین بیان داشت: همان‌طور که از آمار به‌دست آمده مشخص است، نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان سال جاری نسبت به فصل مشابه سال قبل ۲.۲ درصد و در کشور نیز هفت دهم درصد کاهش دارد.

انجام ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه جوجه‌ریزی

مدیرکل دامپزشکی قم گفت: در نیمه نخست امسال ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار قطعه جوجه ریزی انواع طیور گوشتی و تخم‌گذار در این استان انجام شد.

مهدی رفیعی محمدی هفته گذشته درگفت‌وگو با خبرنگاران،‌ افزود:درنیمه نخست امسال یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام سبک و سنگین واکسینه شدند و ۱۲ هزار و ۵۰۰ مورد تست سل و بروسلولز نیز در گاوداری‌های تحت پوشش دامپزشکی استان انجام شده است.

وی با بیان این‌که در این مدت ۱۲۶ میلیون انواع دُز واکسن در مرغداری‌های استان تزریق شده است، اضافه کرد: ۴۹ هزار و ۶۰۰ مورد انواع آزمایش‌های تشخیصی توسط همکاران بخش خصوصی و دولتی انجام شده است که ۱۶ درصد نسبت به سال گذشته افزایش نشان می‌دهد.

فراگرفتن آموزش های مهارتی توسط هفت هزار کارآموز قمی 

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای قم از ارائه آموزش‌های مهارتی به بیش از هفت هزار ۴۰۰ کارآموز و جویندگان‌کار در شش ماهه نخست سال جاری در استان خبر داد.

محمود تقی پور درگفت و گویی اظهار داشت: با توجه به ماهیت آموزش‌های فنی و حرفه‌ای که موجب فراگیری مهارت یا ارتقاء مهارتها می‌گردد، نقش به سزایی در کاهش نرخ بیکاری دارند که دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی بر اساس آمارهای موجود سهم قابل توجهی از ظرفیت مراکز آموزش فنی و حرفه ای این استان را به خود اختصاص داده‌اند.

وی با اشاره به مهمترین فعالیت‌ها و عملکرد آموزشی این اداره کل و مراکز آموزشی تابعه درشش ماهه نخست سال جاری گفت: هفت هزار و ۴۴۱ نفر درقالب یک میلیون و ۲۳۴ هزار و ۹۳۱ نفر ساعت دربخش دولتی و آموزشگاه‌های آزاد فنی و حرفه‌ای این استان ازآموزش‌های فنی و حرفه‌ای بهره‌مند شدند که این آموزش‌ها در چهار بخش صنعت، خدمات، فرهنگ و هنر و کشاورزی به متقاضیان ارائه شده در حوزه های فنی و تخصصی است.

تجهیز هشت خانه جدید ورزش روستایی 

در راستای توسعه سرانه فضاهای ورزشی در مناطق محروم و کم‌برخوردار هشتخانه جدید ورزش روستایی در استان قم تجهیز و بهره‌برداری رسید.

 علاوه بر تجهیز هشت خانه روستایی، دو تیم ورزشی نیز در مناطق عشایر نشین بخش مرکزی قم به مناسبت هفته دفاع مقدس تجهیز شدند.

درحال حاضر ۹۸ خانه روستایی در قم فعال است،این خانه‌های ورزش در روستاهای نعمت آباد، عنایت بیگ، چاله گنبد، چشمه علی، قاضی بالا،عیسی آباد، کاج و نجم آباد تجهیز شدند.

بافت فرسوده قم زیرساخت‌های زندگی شهری را دارد

 مدیرکل راه‌وشهرسازی قم، گفت: در بافت فرسوده و مرکزی شهر قم تمام زیرساخت‌های زندگی شهری موجود بوده و هزینه ساخت مسکن و هزینه زندگی به مراتب در مقایسه با نقاط پیرامونی شهر کمتر است.

 حسن صبوری هفته گذشته در دومین جلسه شورای مسکن قم، اظهار داشت: بر اساس طرح جهش تولید مسکن، باید در قم سالانه بیش از ۱۹ هزار واحد مسکونی احداث شود که این امر نیازمند تامین زمین در شهر قم و سایر شهرهای استان است.

وی افزود: الحاق اراضی ۵۶۰ هکتاری مجاور پردیسان که در سال گذشته در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان تصویب شد، نیازمند تایید شورای عالی شهرسازی و معماری کشور است که در این جلسه بر تسریع و پیگیری جدی این مساله تاکید شد.

نظافت روزانه پنج هزار اصله درخت 

 مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم با اشاره به افزایش روزهای آلوده همراه با گردوغبار و ریزگرد طی سال جاری، از شست‌وشو و نظافت روزانه‌ پنج هزار اصله درخت در سطح فضای سبز شهری قم خبر داد.

 پیام جوادیان با اشاره به اهمیت شست‌وشوی درختان سطح شهر اظهار داشت: به دلیل تکرار و افزایش روزهای همراه با ریزگرد و گردوغبار، موضوع اجبار در شست‌وشوی گیاهان فضای سبز شهری در دستور کار سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری قم قرار گرفته است.

افزایش نظارت‌ها برای برخورد با عرضه کالای قاچاق 

معاون بازرسی و نظارت سازمان صنعت،‌ معدن و تجارت قم گفت: به‌منظور جلوگیری از فساد و حمایت از تولید کالاهای ساخت داخلی،‌ نظارت‌ بازرسان سازمان صمت و سایر دستگاه‌های متولی برای جلوگیری از عرضه کالای قاچاق در بازار قم افزایش می‌یابد.

احمدرضا سمیعی نسب در گفت و گویی بیان داشت: بازرسان این سازمان از ابتدای سال‌جاری تا پایان شهریور‎ماه چهارهزار و ۴۲۶ مورد بازرسی به‌منظور جلوگیری از تخلف(عرضه، نگهداری و فروش کالای قاچاق) انجام دادند که از این تعداد بازرسی، ۲۷ مورد، تشکیل پرونده تخلف به ارزش ۳۵ میلیارد و ۷۶۰میلیون ریال را درپی داشته و همه آن‌ها برای رسیدگی، به تعزیرات حکومتی استان معرفی  شده‌است.

حمایت از طرح‌های دانش بنیان آبفا 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان قم با اشاره به حمایت از شرکت های دانش بنیان حوزه آب و فاضلاب، گفت: از طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی که بر اساس نیازمندهای صنعت آبفا باشد تا رسیدن به مرحله تولید حمایت خواهد شد.

 علی جان صادق پور هفته گذشته دردیدار با رییس پارک علم و فناوری استان با اشاره به اهمیت تشکیل پارک‌های علمی و فناوری اظهار داشت: با رویکرد و سیاستی که نظام جمهوری اسلامی ایران برگزیده با تکیه بر دانش بومی به موفقیت‌های چشمگیری دست خواهیم یافت.

ضرورت ثبت اطلاعات مالکان قمی تا پایان مهرماه در سامانه املاک 

مدیرکل راه و شهرسازی قم گفت: تمامی مالکان و مستاجران قمی باید تا پایان مهرماه با مراجعه به سامانه ملی املاک و اسکان کشور به نشانی https://amlak.mrud.ir/ نسبت به تکمیل اطلاعات خود اقدام نمایند.

حسن صبوری به پیامدهای مثبت ثبت اطلاعات در سامانه ملی املاک و اسکان اشاره کرد و افزود: ثبت اطلاعات در سامانه مذکور منجر به ایجاد شفافیت اطلاعاتی در حوزه مسکن، اخذ تصمیمات سیاستی صحیح و نهایتا تسهیل فرآیند خانه‌دار شدن تمامی اقشار جامعه خواهد شد.

وی ادامه داد: همچنین با ثبت اطلاعات در سامانه املاک و اسکان، زمینه ایجاد سرشماری برخط نفوس و مسکن، تنظیم بازار مسکن و امکان اجرای سیاست‌های مطلوب دولت از جمله اعمال مالیات یا پرداخت یارانه‌های هدفمند فراهم می‌شود.

۵۰ پاساژ هسته مرکزی قم فقط یک ایستگاه آتش‌نشانی دارد

عضو شورای اسلامی شهر قم گفت: در هسته مرکزی شهر قم بیش از ۵۰ پاساژ فعال است در حالی که فقط یک ایستگاه آتش‌نشانی وجود دارد و اگر در این مراکز آتش‌سوزی بیش از یک ساعت به طول بیانجامد هر یک از آنها فاجعه‌ای مانند ساختمان پلاسکو تهران را رقم خواهند زد.

نرجس نیازمند هفته گذشته در نطق پیش از دستور دهمین جلسه رسمی و علنی شورای اسلامی شهر قم در سخنانی به مناسبت روز ملی آتشنشانی و خدماتی ایمنی با اشاره به مشکلات سازمان آتش‌نشانی قم، اظهار کرد: در چند سال گذشته آتش‌نشانی قم از لحاظ تجهیزات نسبت به قبل پیشرفت چشمگیری داشته اما همچنان آتش‌نشانی قم باید از تجهیزاتی برخوردار گردد تا در صورت وقوع حادثه جان مردم و آتش نشانان در معرض خطر نباشد.

کتابخانه مرکزی قم به زودی افتتاح می‌شود

سرپرست اداره‌کل کتابخانه های عمومی استان درجلسه شوری اداری کتابخانه‌های عمومی از افتتاح کتابخانه مرکزی قم تا پایان پاییز فصل جاری خبر داد.

دراین جلسه، گزارشی از آخرین وضعیت پروژه کتابخانه مرکزی قم از لحاظ آماده سازی تجهیزات، منابع و شرایط لازم جهت بهره‌برداری و افتتاح در پاییز سالجاری ارائه و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با افتتاح این کتابخانه انجام شد.

مثبت بودن عملکرد صادراتی اتاق بازرگانی 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت قم با بیان اینکه عملکرد اتاق بازرگانی استان درحوزه صادرات طی دو سال گذشته مثبت بوده‌است، گفت: باید در جهت حمایت از تولید و صادرات و همچنین پشتیبانی از بخش خصوصی قم گام‌ برداریم.

 محمود سیجانی هفته گذشته درجمع اعضای اتاق بازرگانی استان، اظهار داشت: آموزش رکن مهمی در رفع مسائل است و خوشبختانه در سال‌های اخیر آموزش در گروه‌ها و فعالان اقتصادی و بازرگانی مورد توجه بوده‌است.

وی افزود: دولت با ارائه مصوبه ۱۸ ماده ای در مورد سامانه، مسیر را برای قاچاق بسته است و این طرح در جهت شفاف شدن امور مورد توجه و استقبال واقع شده‌است.

وی بیان کرد: سامانه جامع ثبت بسیاری از مشکل‌ها از جمله مالیات، واردات و صادرات را ساماندهی می‌کند.

گشت گیاه "تریتیکاله" در قم 

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قم با اشاره به برنامه‌ریزی انجام شده برای استفاده از گیاهان مناسب آب و هوای استان در کشت پاییزه گفت: در راستای تحقق راهبرد تغییر الگوی کشت و تامین نیاز دامداران به علوفه، گیاه تریتیکاله درسطح حدود ۳۵۰ هکتار از مزارع استان کشت می‌شود.

محمدعلی سلامی درگفت‌وگو با خبرنگار ایرنا،‌ بیان کرد: کشت این گیاه طی چند سال اخیر به صورت آزمایشی در سطح زمین‌های کشاورزی استان انجام و نتیجه خوبی از این اقدام حاصل شد و امروز با اطمینان می‌توان گفت این گیاه علوفه‌ای برای کشت در قم باتوجه به شرایط خاص جغرافیایی آن مناسب است.

وی با اشاره به این که سازگاری گیاه با موقعیت آب و هوایی قم مساله‌ای بسیار مهم در اجرای موفق راهبرد تغییر الگوی کشت استان است، افزود: این سازگاری موجب شده تا کشاورزان قمی نیز استقبال خوبی برای کشت این گیاه علوفه‌ای و مورد نیاز استان در مزارع خود نشان دهند.

بافت فرسوده مانع توسعه فضای سبز قم است

مدیرعامل سازمان پارک‌هاوفضای سبز شهرداری قم، یکی از مشکل‌های توسعه فضای سبز شهری را بافت فرسوده دانست، و گفت: کاربری فضای سبز در طرح تفصیلی برخی از مناطق قم دیده نشده‌است.

 پیام جوادیان هفته گذشته با اشاره به برنامه‌ریزی شهری برای توسعه فضای سبز طی سال‌های گذشته، اظهار داشت: با هدف‌گذاری‌های انجام‌ شده سرانه فضای سبز شهر قم رشد قابل‌ توجهی پیدا کرده‌است.

وی در مورد ایجاد فضای سبز در برخی نقاط شهری بیان داشت: گاهی شهروندان تماس می‌گیرند و اعلام می‌کنند قطعه زمینی در شهر وجود دارد که به فضای سبز تبدیل شود؛ اکثر این زمین‌ها دارای مالک است و قابلیت ایجاد فضای سبز ندارند، ولی مدیریت شهری در مجموع در جهت احداث فضای سبز در مناطق تلاش ویژه‌ای دارد.

 اختصاص ۳۱۰ میلیارد ریال برای اشتغال‌ درحوزه ارتباطات 

مدیرکل ارتباطات‌وفناوری اطلاعات قم از اختصاص ۳۱۰ میلیارد ریال اعتبار از محل بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه ۱۴۰۰ برای ایجاد، توسعه اشتغال و کارآفرینی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات استان خبر داد.    

جواد غلام پور هفته گذشته درجلسه کمیته استانی تبصره ۱۸ با اشاره به طرح‌های حمایتی، اظهار داشت: تاکنون پرداخت تسهیلات به شرکت‌های حوزه فن‌آوری اطلاعات استان از محل بند ب تبصره ۱۸ ماده واحده قانون بودجه بوده که از این محل طرح‌های ۱۶ شرکت متقاضی تسهیلات در کارگروه استانی وجوه اداره شده تصویب شده‌است.

وی در ادامه افرود: بالا بودن دستمزد نیروهای متخصص، بالا بودن ریسک در برنامه‌های نوآورانه و کمبود ساز و کارهای حمایت جسورانه، تمرکز اغلب بنگاه‌های کسب و کار بر بازارهای کوچک و ناپایدار، کمبود نهادها و منابع مناسب برای پشتیبانی و توسعه کسب و کارهای نوپا و کمبود نقدینگی جهت اجرای طرح‌ها و قراردادها از جمله مشکل‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات در حوزه اشتغال است.

عملیاتی شدن طرح بهسازی پل ورودی آزادراه قم - تهران 

 رئیس اداره نگهداری ابنیه راه‌های اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم گفت: در قالب قرارداد بهسازی چند دستگاه پل جاده‌ای استان و با اعتباری بالغ بر ۳۳ میلیارد ریال طرح تعمیر و ایمن‌سازی پل ورودی آزادراه قم - تهران موسوم به سنجر عملیاتی شد.

جعفر اویسی هفته گذشته درگفت و گویی افزود: طرح تعمیر و ایمن‌سازی پل سنجر که در زمره پل‌های بزرگ و مهم استان است درقالب قرارداد بهسازی چند دستگاه پل جاده‌ای دیگر در سطح راه‌های استان اجرایی شد.

وی میزان اعتبار تخصیصی قرارداد مذکور را بیش از ۳۳ میلیارد ریال ذکر و اضافه کرد: تامین اعتبار مذکور از طریق منابع سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای صورت گرفته‌است.

لزوم اجرایی شدن طرح محدوده کم آلاینده (LEZ )

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم گفت: با وجود مصوبه طرح محدوده کم آلاینده (LEZ ) در قم، اما این طرح همچنان اجرا نشده و با توجه به شروع فصل پاییز و زمستان، اجرای این طرح بسیار مهم است.

سید رضا موسوی مشکینی هفته گذشته در دیدار سرپرست معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری قم گفت: مسأله محیط زیست شهری از اهمیت بسزایی در تأمین رفاه و سلامت جسمی و روانی شهروندان برخوردار است.

وی با بیان اینکه شهر قم در چهار دهه گذشته بسیار مهاجرپذیر بوده و افزایش جمعیت در این کلانشهر بسیار فراتر از توان اکولوژیک آن بوده است، خاطرنشان کرد: طرح های توسعه ای در شهر قم باید بر اساس «زیست محوری» باشد، نه «خودرومحوری» و این موضوعی است که اخیرأ در قانون هوای پاک مورد توجه قرار گرفته است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha