۱۶ مهر ۱۴۰۰،‏ ۲۰:۲۶
کد خبرنگار: 2187
کد خبر: 84497023
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

خراسان رضوی به ۸۱۰ هزار تن گندم نیاز دارد

مشهد- ایرنا- معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: سالانه برای تأمین غذای جمعیت استان به ۸۱۰ هزار تن گندم نیاز است.

غلامحسین ساربان عصر جمعه در جمع کشاورزان شهرستان خلیل‌آباد گفت: اکنون ۴۵ درصد کشتزارهای خراسان رضوی زیر کشت گندم و جو است و از ۳۳۷ هزار کشاورز استان، افزون بر ۱۳۴ هزار نفر، معادل ۳۵ درصد آنان به کشت و تولید گندم و جو اشتغال دارند. 

وی اولین توفیقات بخش کشاورزی را در اقدامات به‌نژادی دانست و افزود: اگرچه ابتدای انقلاب عملکرد تولید گندم کشور یک تن و ۶۰۸ کیلوگرم در هکتار بود اما وضعیت اقلیمی سال قبل ما را در تولید این محصول متوقف کرد و نتوانستیم خود را با شرایط سازگار کنیم.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عوان کرد: متاسفانه متناسب با میزان آب موجود کشت انجام نداده‌ایم و این موجب شده عده‌ای از کشاورزان ناامید شده و به سمت باغداری بروند.

ساربان بر متعادل ‎سازی میزان مصرف کود کشاورزی در استان تاکید کرد و افزود: یک تن گندم ۲۸ کیلوگرم ازت، ۹.۵ کیلو فسفر و ۲۳ کیلوگرم پتاس را از خاک خارج می‌کند. مصرف پتاس و فسفات اجباری است و به صرف اینکه قیمت‌شان افزایش یافته، نباید توسط کشاورزان کنار گذاشته شوند.

وی افزایش مواد آلی خاک‌ را ضروری خواند و گفت: میزان مواد آلی خاک‌های استان چهار دهم درصد بوده در صورتی که مواد آلی بهترین خاک‌های دنیا پنج تا ۶ درصد است.

مرکز شهرستان خلیل آباد در فاصله ۲۴۲ کیلومتری جنوب غرب مشهد واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha