مستند «از ایفل تا آزادی»؛ خاطرات عکاس فرانسوی از امام خمینی(ره)

تهران- ایرنا- مستند «از ایفل تا آزادی» ماجرای عکاسی است که برای عکاسی از محمدرضا پهلوی به ایران آمده بود اما تبدیل به نزدیک‌ترین عکاس امام خمینی (ره) شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، مستند از ایفل تا آزادی به کارگردانی محمدمهدی کتیراچی که در بخش مسابقه پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند حضور دارد، داستانی حقیقی از عکاسی فرانسوی است که با امام خمینی (ره) همراه بوده است.

کتیراچی، در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا و درباره سوژه این مستند، گفت: این مستند روایتی متفاوت از میشل ستبون عکاس شناخته شده فرانسوی و یکی از مهم‌ترین تصویرنگاران روزهای انقلاب اسلامی است.

او از دوران محمدرضا پهلوی تا پس از پیروزی انقلاب در ایران حضور داشته و همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی از بسیاری از وقایع در استان‌های مختلف کشورمان عکاسی کرده است. 

وی با اشاره به دلیل حضور این عکاس در ایران تصریح کرد: او در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی برای عکاسی از محمدرضا پهلوی و دربار او به ایران می‌آید اما با حضورش در ایران متوجه چیزهایی می‌شود که تصمیم می‌گیرد، برای مدت بیشتری در ایران بماند.

میشل ستبون او در مستند می‌گوید: احساس کردم اتفاقاتی در ایران در جریان است که می‌تواند زمینه‌ساز تغییراتی مهم باشد، به همین دلیل در اینجا ماندم تا این اتفاقات را به تصویر بکشم. 

این مستندساز خاطرنشان کرد: در مورد میشل نکات جالبی وجود دارد؛ جذاب‌ترین نکته در مورد او این است که اگرچه فردی کاملا غریبه با حال و هوای ایران است اما آرام آرام تبدیل به یکی از عکاسان نزدیک به امام خمینی می‌شود.

ستبون درباره نزدیک‌شدن به امام جمله معروفی دارد و با افتخار می‌گوید: «من با امام خمینی چای نوشیدم!». 

کتیراچی تأکید کرد: این حرف او بسیار قابل تامل است. نکته قابل توجه دیگر درباره او این است که براساس انتخابی شخصی به امام خمینی نزدیک می‌شود و کسی او را مامور عکاسی از امام نمی‌کند.

حتی جالب است بدانید که او در بهمن ۱۳۵۷ نزدیک بوده است که از هواپیمای امام جا بماند. 

وی با اشاره به ورود اولین عکس از امام توسط او به کشور گفت: وقتی که مردم در ایران فقط تصویر نقاشی شده از امام خمینی را در دست داشتند، او اولین عکس چاپ شده از امام که در نوفل لوشاتو گرفته است را وارد ایران می‌کند.

ماجرا از این قرار است که او در زمان حضور امام خمینی در نوفل لوشاتو از ایشان عکاسی می‌کند و این عکس روی جلد یکی از مجلات فرانسوی چاپ می‌شود.

کتیراچی افزود: مردم انقلابی‌ در ایران از او درخواست می‌کنند که این عکس را به آنان بدهد اما از آن جا که به دلیل حق کپی رایت نمی‌تواند عکس را بدهد، از روی جلد مجله عکس می‌گیرد و آن را به مردم می‌دهد. 

کارگردان مستند از ایفل تا آزادی با اشاره به روند تولید این فیلم اظهار داشت: در ابتدا کمی تصویربرداری در فرانسه داشتیم اما آن چیزی که می‌خواستیم نشد و به همین دلیل از میشل دعوت کردیم به ایران بیاید و او هم پذیرفت.

با حضور او در ایران به محل‌هایی رفتیم که میشل در آنجا عکاسی کرده و حال و هوای انقلاب را به تصویر کشیده است. 

وی درباره استفاده از زبان فرانسوی در این فیلم یادآور شد: همواره اصرار دارم که فیلم مستند نباید سوال بی‌جوابی را در ذهن بیننده به جای بگذارد.

در این مستند بسیار تلاش کردیم که بدون موضع‌گیری حرف بزنیم، چرا که با اتفاقی سیاسی تاریخی روبه‌رو هستیم. به همین دلیل میشل به زبان مادری خودش حرف زد و ما هم همان را به تصویر کشیدیم تا سندیت حرف‌های او حفظ شود. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha