وحدت عملی بین مذاهب، مانع از نفوذ دشمن در جامعه اسلامی می‌شود

سنندج - ایرنا - امام جمعه سنندج گفت: وجود وحدت عملی بین تسنن و تشیع، مانع از نفوذ دشمنان در جامعه اسلامی می‌شود و همه باید در همین راستا گام بردارند.

به گزارش ایرنا، ماموستا فایق رستمی در خطبه‌های نماز جمعه سنندج اظهار داشت: تنها با وجود وحدت عملی بین اهل تسنن و تشیع، می‌توان مانع از نفوذ دشمنان شد و برادری و اتحاد و انسجام واقعی را در دنیای اسلام ایجاد کرد.

وی اضافه کرد: امروز از کردستان تا خراسان رضوی چراغ علم و عرفان و اتحاد روشن است، چراکه آرامگاه امامزاده هاجره خاتون خواهر امام رضا(ع) و کوسه هجیج برادر امام رضا(ع)، نقطه اشتراک بین تسنن و تشیع در این استان بوده و مورد احترام مردم کردستان هستند.

امام جمعه سنندج به حلول ماه ربیع الاول و میلاد پیامبر(ص) اشاره کرد و افزود: عزت امت اسلام به واسطه وجود پیامبری از جنس عشق، محبت، عظمت و اسوه اخلاق است و همه باید پیرو چنین شخصیت نمونه‌ای باشیم.

ماموستا رستمی در بخش دیگری از خطبه‌ها اشاره ای به دهه وقف داشت و ادامه داد: وقف در دین اسلام بسیار مهم و ارزشمند بوده و واقف کسی است که اموال خود را در راه خدا هدیه می‌کند و اجر کار حسنه او نزد پروردگار است.

وی در بخش دیگری از خطبه‌ها ضمن تبریک هفته نیروی انتظامی، اظهار داشت: امنیت و آسایش مردم مرهون تلاش و مجاهدت‌های نیروهای نظامی و انتظامی است و همه باید قدردان زحمات آنان باشیم و با آنان برای پایداری امنیت همکاری کنیم.

خطیب جمعه سنندج در ادامه به اهمیت مسوولیت در جامعه امروز اشاره کرد و یادآور شد: کسانی که مسوولیت برعهده می‌گیرند باید با تمام توان و خالصانه برای خدمت به مردم و رفع مشکلات جامعه تلاش کنند.

ماموستا رستمی با بیان اینکه برخی جوانان به دلیل مشکلات مالی و نبود شغل قادر به ازدواج نیستند، تاکید کرد: مسوولان وظیفه دارند برای اشتغال جوانان و فراهم کردن زمینه ازدواج آنان تلاش کنند، چراکه قشر جوان چشم انتظار کمک دولت و مسوولان هستند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان سخنران قبل از خطبه‌ها هم به مناسبت دهه وقف، اظهار داشت: این استان در زمینه سیره جاریه وقف در شهرها و روستاها به ویژه وقف مساجد، رتبه اول را در کشور دارد که بسیار ارزشمند است.

حجت‌الاسلام محمد کاروند با تاکید بر اینکه نیاز است غیر از وقف به مسجد، در زمینه ایتام و تهیدستان و ازدواج، وقف صورت گیرد، افزود: سالانه به طور میانگین ۵۰ وقف در کردستان صورت می‌گیرد.

وی به استفاده از ظرفیت مردم برای مدیریت اماکن وقف شده اشاره کرد و گفت: سال گذشته کار خوبی صورت گرفت و تمام رقبات در سامانه بانک اطلاعاتی اوقاف ثبت شد، ضمن اینکه اراضی وقفی کشاورزی به صورت مشارکتی در اختیار جوانان برای اشتغال و درآمدزایی قرار گرفته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان بر لزوم سنددار کردن موقوفات تاکید کرد و ادامه داد: سال گذشته یک هزار و ۱۰۰ جلد سند برای موقوفات در استان اخذ شد که مانع از موقوفه‌خواری می‌شود.

۲۷ ماه صفر مصادف با ۱۲ مهر امسال در تقویم رسمی کشور به عنوان روز وقف نامگذاری شده و آغاز دهه وقف تا ۲۲ مهر است.

نماز جمعه سنندج هر هفته در مسجد دارالحسان سنندج که در ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره) واقع شده، برگزار می‌شود.

مسجد دارالاحسان سنندج از مساجد قدیمی کشور محسوب می شود و برابر کتیبه‌های موجود در بنای آن، این مسجد سال ۱۲۲۷ هجری قمری توسط امان الله خان اردلان والی کردستان ساخته شده و از نظر فضاهای موجود مشتمل بر ۲ ایوان شرقی و جنوبی، گلدسته های موجود بر بالای ایوان شرقی، صحن مرکزی، ۱۲ حجره اطراف، شبستان ستوندار با ۲۴ ستون سنگی مارپیچ است.

در سال های اخیر به دلیل افزایش تعداد نمازگزاران صحن جدید این مسجد در پنج طبقه نیز احداث شده و زنان و مردان مومن سنندجی هر هفته نماز وحدت بخش جمعه را در این مکان اقامه می‌کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha